Ehitus. Kuidas valida päikese­paneeli?

30. juuli 2014, 00:00

Päikesepaneele paigaldatakse järjest enam ka ärimajadele. Seadmete valimisel tasub eelistada Euroopas toodetut, sest garantii puhul saab asjad soodsamalt ja kiiremini korda.

Mikrotootjana liitumise võimalus alates ­2012. aastast ja aina kallinev elektrienergia on loonud Eestis eratarbijate seas suurema huvi toota päikeseenergiast elektrit. Päikesepaneelide eluiga on 30 kuni 40 aastat. Seega need mõned korrad, mil on võimalus oma elus päikesepaneeli soetada, peaks enne valiku tegemist otsust põhjalikult kaaluma.

Eesti Päikeseenergia Assotsiatsiooni juhatuse esimehe Rein Pinni sõnul on päikesepaneelide valimisel kõige tähtsam välja mõelda, mis on paneelide paigaldamise eesmärk – kas rahaline kasu või ökoloogiline mõtteviis.

Mändide alla ei maksa paneele panna. Seejärel tasub mõelda, kas ikkagi on olemas koht, kuhu päikesepaneele panna. Paneele on mõttekas paigaldada ainult päikesele avatud pindadele. “Nõmme mändide alla, kus võib küll ka päikest olla, kuid varjud on kerged tekkima, pole mõtet paneele panna,” selgitab Pinn. Ta lisab, et mõni katus on juba ehituslikult selline, kuhu on väga raske paneele panna, sest paneelid on küllaltki suured.

Kui ollakse veendunud oma soovis ning ka asukoht on olemas, tuleks mõelda, kui suure võimsusega süsteem paigaldada. Siin soovitab Pinn lähtuda elektritarbimisest.

Las tööd räägivad müüja eest. Päikesepaneelide turul on valik suur ning võtab esmalt silme eest kirjuks. Taastuvenergia OÜ omaniku Sven Lõokese sõnul ei saa Eestis isegi nõnda lahterdada, kes on suurem või väiksem päikesepaneele paigaldav firma, keda usaldada. “Mõni uus tulija paigaldab näiteks ühe projekti raames 300 kW päikesepaneele ja sellega saab ta hetkega ka müüginumbritelt suuremaks kui mõni vanem tegija,” selgitab Lõokene.

Pinni sõnul tuleb paigaldaja valimisel lähtuda soovitustest, kuna selles valdkonnas maksab kogemus. “Paigaldajal peavad olema ette näidata tehtud tööd,” lausub Pinn. Ta soovitab lisaks piltidele käia ka mõnda tööd ise vaatamas ning vajadusel omanikuga konsulteerida. “Turul on väga palju pisikesi tegijaid, kelle suhtes tuleb ettevaatlik olla,” lisab Pinn.

Eelista Euroopa toodangut. Hinnapakkumisi soovitab Pinn võtta alati mitmelt firmalt, kuid ta rõhutab, et odavam ei pruugi olla alati parim. Sama tähtis on ka paneelide kvaliteet, tasub eelistada Euroopas valmistatud toodangut. Hiinast tellida või Hiinas toodetud osadest kokku pandud paneeli ei soovita kumbki, sest nendega ei kaasne garantiid. “Rohkem kui üks kord on juhtunud, et Hiinast tellitud paneelid on praagid ning nendega pole midagi teha,” selgitab Pinn.

Lõokese sõnul tavaliselt kliendid paneeli valikuga ise ei tegele, vaid küsitakse pakkumine nii-öelda võtmed kätte lahendusele. “Inimene, kes ei ole antud valdkonnaga kursis, ei oska paneeli kvaliteeti hinnata,” selgitab Pinn. “Kui üks-kaks paneeli läheb tuksi, läheb kogu süsteem tuksi.”

 

 

Tasub teada

Kuidas valida koju, kuidas ärile

1. Koju
Keskmine elumaja päikesepaneelide süsteem on võimsusega 6 kW. Süsteem maksab paigaldusega plekk-katusele ning mikrotootja liitumisega 1,46 eurot/W ehk alla 10 000 euro. Niisuguse päikeseelektrijaama tootlikkus on aastas ca 5500 kwH.

2. Ärimajja
Keskmisele ärihoonele mõeldud päikeseelektrijaama maksumust on keeruline välja tuua, sest süsteemide võimsused võivad kõikuda 10 ja 500 kW vahel. Näiteks 300 kuni 400 kW päikese­elektrijaama hind koos paigaldusega lamekatusele on 1,11 eurot/W ehk kogumaksumus kuni pool miljonit ­eurot. 300 kW päikeseelektrijaam toodab aastas energiat ca 289 000 kWh.

Allikas: Taastuvenergia OÜ

 

 

 

Kommentaar

Vaata, kellelt ostad

Aron Kuhi-Thalfeldt, Harju Elektri kinnisvara ja energeetika teenistuse juht

Päikesepaneelide soetamisel tuleks oma otsuseid teha, arvestades pikemat perspektiivi, kuna päikesepaneelid peaksid kestma vähemalt 30–40 aastat, ning tootjafirma valik on siin üheks tähtsamaks otsustuskohaks. Pean ebamõistlikuks Hiinas valmistatud või sealt toodud komponentidest koostatud paneelide soetamist, kui nendele saadavaid garantiitingimusi ei ole võimalik täita või kui garantiidega seonduvad kulud osutuvad suuremaks, kui päikesepaneelid ise on maksnud.
2011. aasta alguses paigaldati meie Soomes asuva tütarettevõtte Satmatic OY katusele 30 kW võimsusega päikeseelektrijaam ning sellest tingituna tekkis ka meil huvi katsetada sellist taastuvenergia lahendust.
Pärast aastast katsetamist ning toodetud energia koguste võrdlemist selgus, et arvutusmetoodika vastas oodatud tulemusele. Vaatamata kõrgetele päikesepaneelide hindadele tegime oma esimese suurema investeeringu 2012. aastal ning rajasime 12 kW päikeseelektrijaama Keilas asuva tootmishoone katusele.
Suurima efektiivsuse saavutamiseks arendasime koostöös meie inseneridega välja põhjamaa kliimasse sobivate päikesepaneelide alusraamistiku, mis võimaldab vastavalt lamekatuse kaldele korrigeerida paneelide nurka ühekraadise sammuga, ning arvestades meie lumerohkeid talvi, sai raamistik tõstetud katuse tasapinnast 20–25 cm kõrgemale, et maha sadanud lumi ei varjaks päikesepaneeli elemente.
2013. aastal analüüsisime tehtud investeeringuid ning võrdlesime toodetud energiakoguseid arvutuslikuga. Otsustasime oma päikeseelektrijaamale lisada veel võimsust, suureks motivaatoriks oli päikesepaneelide hindade jätkuv alanemine, mis võimaldas investeeringutelt kokku hoida juba 20%.

 

 

 

Pane tähele

Paigaldusel jälgi mõõte ja omadusi

1. Standard aitab­ ja säästab paigaldamisel­. 
Jälgi, et päikesepaneel vastaks standardmõõtmetele ehk kõrgus ca 1,7 m ja laius ca 1 m. Paigaldussiinid on üldjuhul 6 m pikad ehk ühele siinile mahub täpselt 6 standardmõõtmetes päikesepaneeli koos kinnitusklambritega. Nii pole vaja siini pikendada, aluskonstruktsioon saab tugevam ning võidab ka rahaliselt.

2. jälgi elektrotehnilisi parameetreid.
Võimsus (Pmax) 220 W või suurem, avatud ahela pinge (Uoc või Voc) 35 V kuni
40 V, maksimaalse võimsuse pinge (Umpp) 30 V kuni 36 V ja lühisvool (Isc) 8 A kuni 9 A.
Kui paneel vastab pinge ja voolu poolest standardparameetritele, ei teki probleemi sobiva võrguinverteri leidmisel. Enamiku inverterimudelite puhul on arvestatud, et vastavalt inverteri nimivõimsusele saab ühendada seadmega optimaalse hulga standardpaneele.

3. Eelista paksemat, aga tugevamat.
Eelista paneeli, mille klaasipaksus on 4 mm, mis annab piisava ülevaru, et päikesepaneel peaks meie lume- ja tuulekoormuse juures vastu ka
40 aastat. Tuleks jälgida, et klaas oleks karastatud. Tavaline klaas on karastatud klaasist kuus korda nõrgem ja tuhmub loodusmõjude tõttu. Kui paneeli tehnilistes andmetes pole toodud, mis klaasiga on tegu, on üldjuhul kasutatud tavalist ehk odavat klaasi.

4. Jälgi võimsust.
Vaata tehnilistes andmetes, mis on toodud paneeli miinustolerants. Kui miinustolerants on 0, siis see on väga hea. Kui miinustolerantsi pole märgitud, tuleks olla ette­vaatlik. Kui tolerants on näiteks 3, siis peab arvestama, et paneeli võimsus võib olla ka 3 W või väiksem.

5. Tea, mida võib ja mida mitte.
Garantiitingimuste sisu ja nende aktsepteerimine on tarbija vastutusala ning probleemide tekkimisel tarbijakaitseamet oluliselt aidata ei saa. Sõltumata garantiitingimustest on seadusest tulenevalt tarbijal ­õigus esitada puudusega päikese­paneeli puhul Euroopa Liidus tegutsevale müüjale kaebus kahe aasta jooksul ostmise päevast. Müüjal on ekspertiisi kohustus kuni 6 kuud pärast kauba üleandmist. Pärast seda peab ostja ekspertiisi ise tellima.
Tootjate garantiitingimustes on üldjuhul kirjas, et garantii (10 ja 25 aastat) ei kata ekspertiisi-, transpordi- ega paigalduskulusid. Seega tuleb ostjal tasuda nii katkise kui ka uue paneeli transport. Kui paneeli tootja asub väljaspool Euroopa Liitu, võib transport ja ekspertiis minna kallimaks kui uus paneel.

Allikas: Taastuvenergia OÜ

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. July 2014, 21:35
Otsi:

Ava täpsem otsing