Puhkepäev. Teismelistele suunatud “Andja” pakub pinget ka täiskasvanutele

29. august 2014, 00:00

Film “Andja” näitab, et täiuslikku maailma pole olemas, isegi näiliselt rahumeelne ühiskond on pealiskaudne ja tühine.

Ulmedraama “Andja“ räägib Jonasest (Brenton Thwaites), kes elab näiliselt ideaalses, kuid värvitus tulevikumaailmas täis ühtsust ja rahulolu. Pole vägivalda, aga samas pole ka mingisugust vabadust.

Jonas kohtub Andjaga (Jeff Bridges), kes ainsana teab kogu­konna mälestusi ja ajalugu, nõnda saab ka noormees teada, mis maailmal tegelikult pakkuda on. Jonas hakkab süsteemi vastu võitlema. Ta teab, et teiste aitamiseks peab ta kogukonna kitsast maailmast põgenema.

Raamatu fännid pole rahul.  Film põhineb tuntud noorteraamatul. Ma pole seda lugenud ning ka vanuseliselt olen sihtgrupist väljas, mistõttu läksin filmi vaatama teatud skepsisega.

Ilmselt on minus siiski peidus täiskasvanud teismeline, film jättis hea mulje. Raamatu mittelugemine tuli pigem kasuks, süþeepöörded ning kogukonna olemuse avanemine olid haaravad.

Peaosatäitjast Brenton Thwaitesist polnud varem kuulnudki, ent selle filmirolliga sillutas ta endale korraliku tee edaspidiseks. Küll aga ei saanud ta loomulikult vastu Jeff Bridgesisile ning Meryl Streepile.

Nende osatäitmised tegid filmi vaatamisväärseks. Kui Brid­ges kehastas meest, kes teadis kõike, siis Streep naist, kes ei tahtnudki kõike teada. Ta oli kogukonna juht, kes pidas korda kõrgemaks igasugu inimlikkusest.

Just tema asus võitlusse Jonasega, kui too tahtis süsteemi muuta. Põhiküsimuseks filmis oligi, kas tahame ühiskonda, kus sa ärkad hommikul üles ega pea mõtlema, mis päeva jooksul teed, sest see on sinu eest juba otsustatud. Nagu seegi, mis ametit sa pead ja kellega sa lapsed saad. See kõlab nii mõnegi diktaatori unelmana.

Keskpärane Katie Holmes. Kui filmi näitlejateansamblist keegi välja langeb, siis on see Katie Holmes. Ehk olen liiga karm, aga minu meelest ei oska ta näidelda. Punkt. Kunagises noortesarjas “Dawson’s Creek” võis ta armast naabritüdrukut ju mängida, aga see ei nõudnud ka suuri oskusi. Tema edasine näitlejatee on kulgenud keskpäraselt. Rolle talle antakse – vahepeal ilmselt ka seetõttu, et ta oli Tom Cruise’i abikaasa – aga nendega ta midagi pihta hakata ei oska.

Mis temast siin filmis meelde jääb, on mittemidagiütlev pilk ja mittemidagiütlevad fraasid. Ka robotlikkust on võimalik ehedamalt mängida, vaadaku või Meryl Streepi.

Filmi soovitaks teismeliste kõrval ka laiemale sihtgrupile. See lugu paneb mõtlema, et pole meie maailmal häda midagi, sest täiuslikku ühiskonda polegi olemas.

 

Hinnang

  • “Andja” (2014)

Hinnang: 8

Lavastaja: Phillip Noyce
Osatäitjad: Brenton Thwaites, Jeff Bridges, Meryl Streep, Katie Holmes, Alexander Skarsgård jt.
Kinodes alates 22.08

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. August 2014, 16:48
Otsi:

Ava täpsem otsing