Soome eluasemeturul hinnad languses

30. detsember 2014, 09:45
Elamu
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141230/NEWS/141239993/AR/0/AR-141239993.jpg

Kevadel Soome eluasemeturul alanud hinnalangus jätkus novembris üllatavalt kiiresti, näitasid statistikaameti andmed.

Niisama kiiresti alanesid hinnad Soomes viimati 2009. aastal, üleilmse finantskriisi ajal.

„Langus oli suurem kui ma arvasin,“ kommenteeris Kauppalehtile Danske Banki peaökonomist Soomes Pasi Kuoppamäki. „Avaldatud numbrid teevad murelikuks. Need on veel üks kinnitus, et majandusel läheb halvasti ja see annab põhjust muretsemiseks. Eluaseme hinna langus vähendab jõukust ja sellel võivad olla majandusele laiemad mõjud.“

Olemasolevate korrus- ja ridamajade korterite hinnad alanesid novembris üle riigi aastatagusega võrreldes 2,6%. Pealinnas oli korterite hinnalangus aasta baasil 2%.

Et Soomes on majanpidamiste jõukusest suur osa seotud eluasemega, muudab elamispindade hinnalangus tarbija ettevaatlikumaks ja õõnestab kindlustunnet.

1990ndate aastatega võrreldavat hinnalangust siiski ei peljata. Turgu toestavad madalad laenuintressid, pankade paindlikkus ning toonasega võrreldes madalam tööpuudus. Laenuvõlglastel ei ole olnud pakilist tarvet  oma kortereid mistahes hinnaga müüki paisata.

Turul on samas segmente, mida langustrend ei räsi. Näiteks on jätkuvalt heas hinnas ühe- ja kahetoalised korterid pealinna piirkonnas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. December 2014, 10:09
Otsi:

Ava täpsem otsing