Parts ei mõista praegust hüsteeriat

19. jaanuar 2016, 16:00

parts Partsi sõnul on Auvere elektrijaam oluline varustatuse ja julgeoleku...
Foto: Raul Mee

„See polnud mitte ainult õige otsus, vaid see oli absoluutselt õige otsus,“ ütles endine majandusminister Juhan Parts Auvere elektrijaama ehitamise mõttekust kommenteerides.

Kommentaar
  • Endine rahandusminister Jürgen Ligi:
  • "Utah otsustamise juures ma pole olnud, valikut ega teostust ka ei oska kiita. Üldine idee eksportida oma põlevkivialaseid oskusi  on õige.
  • Energeetikas on väga halb konjunktuur, mida varade ümberhindamine peegeldab. Keegi ei prognoosinud Eesti Energia investeeringute ajal sellist nafta hinda. Aga  Auvere oli ka suuresti julgeolekupoliitiline otsus, soov tagada kodumaine energiatootmine ja Ida-Viru töökohad. Arvestused on osaliselt seondunud õlitööstuse jääkide põletamisega, ent allahindlusi saanuks vältida ka EE loodud biokütuse potentsiaali ära kasutamisega. Kuna see on ka odavaim viis arendada taastusenergeetikat ja täita Eesti kohustusi, olen toetanud EEle seatud  piirangute kaotamist. Kokkulepe on siin paraku poolik."

Täna teatas Eesti Energia juhatus otsusest hinnata madalate energiahindade tõttu alla Auvere elektrijaama ja Utah' projekti väärtus, kokku 65,6 miljoni euro võrra.

Äripäev küsis kunagiselt majandusministrilt Juhan Partsilt, kelle initsiatiivil Auvere jaama rajama hakati, kas praegu vaadates oli see õige otsus.

„See polnud mitte ainult õige otsus, vaid see oli absoluutselt õige otsus,“ kommenteeris Parts telefonis Auvere jaama ehitamise otsust. Ta lisas, et võib selle mõttekust ja vajalikkust põhjendada terve viie ajalehepoogna pikkuselt, sest tema hinnangul on sel teemal palju jama kirjutatud.

„Mitte nõukogu ei olnud vastu tookord (Auvere plaanile – toim), vaid küsis valitsuselt nõusolekut. Arvestades selle investeeringu äritootlust, vaatas vabariigi valitsus taotluse läbi – arvestades, et riigikogu energiamajanduse arengukava nägi ette uusi jaamasid, toetas valitsus investeeringut läbi täiendavate tasuta CO2 kvootidega koostöös Euroopa Komisjoniga. Tootlus kasvas investeerimishetkel kuni 8%ni," selgitas Parts tausta ja seda, miks projekt nõukogu vastuseisust hoolimata käivitati.

Parts lisas, et ei mõista praegust hüsteeriat. "On ju täiesti loomulik, et praegu, kui turuhinnad on kukkunud, hindavad kõik ettevõtted oma põhivarad alla. Kui hinnad tõusevad, siis hinnatakse jälle üles,“ seletas Parts. Ta lisas, et allahindamine on raamatupidamislik standard, et väärtust õiglaselt kajastada.

Ta rõhutas, et Auvere jaam on endiselt väga vajalik – nii julgeoleku kaalutlustel kui ka varustuskindluse tagamisel.

„Kui see investeering tehti – üks tehti ja teisest loobuti –, siis oli selle hetke kõige odavam elekter Narva tahkel kütusel töötav jaam. Töötasime läbi tuumainvesteeringu koostöös Leeduga, vaatasime läbi gaasi- ja taastuvenergia, vaatasime läbi kõik energiavõimalused. Tegemist on jätkuvalt konkurentsivõimelisima energia tootmisvõimsusega, mida tol hetkel oli võimalik jagada. Kas aastal 2016 on turu seis midagi muud? Ma sügavalt kahtlen selles,“ märkis Parts.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Linnar Priimägi 12:10 24. august 2016

Minu president

Mina eelistaksin praegustest kandidaatidest Mailis Repsi, ja mitte sellepärast, et ta on Keskerakonna presidendikandidaat (ma ise ei kuulu ühessegi erakonda), vaid lihtsalt sellepärast, et tunnen...
10:52 24. august 2016

Seakatk jõudiski Saaremaale

09:45 24. august 2016

USA majandusel on suur probleem

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

247 968 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Börsiuudised

17:00 23. august 2016

Euroopa aktsiaturg tõuseb

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Rim Jong-Sim
17:00 18. august 2016

Edetabel, mida juhib Põhja-Korea


Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.