Maailm avastas triljoni dollari ookeani

31. jaanuar 2016, 14:07

Lõuna-Korea jäämurdja Arktikas Lõuna-Korea jäämurdja Arktikas
Foto: epa

Kui kliimamuutustest räägitakse üldjuhul kui millestki negatiivsest, siis tegelikkuses võib olla tegemist ka suure rahapajaga, vähemasti Arktika näol, kirjutab Bloomberg.

Investeerimisfirma Guggenheim Partners juht Scott Minerd arvas, et tal oli alati olemas ettekujutus sellest, missuguse majandusliku surve paneb kliimamuutus maailmamajandusele.

Kolm aastat tagasi kohtas Minerd Hooveri instituudi ühel konverentsil endist USA riigisekretäri George Schultzi. Viimane lausunud toona Minerdile: „Scott, kujuta ette, et sa ärkad homme üles ja loed ajalehest pealkirja „Maailm on avastanud uue ookeani“.“ Schultz olevat öelnud, et Arktika avanemine võib olla tähtsaim sündmus alates jääaja lõpust 12 000 aastat tagasi.

Kuigi Schultzi pressiesindaja ei saanud tema sõnu kinnitada või ümber lükata, pole kahtlustki, et Arktika jääkilbi sulamine kujutab endast justkui ust, mis avaneb täiesti uude maailma: uued energiaressursid, võimalused kalastamiseks, kaubaveoks, teaduse tegemiseks ja palju muud. Venemaa on Arktikas juba esimesed sammud teinud: aastal 2007 panid venelased põhjapooluse „alla“ enam kui 4000 meetri sügavusele Põhja-Jäämerre püsti oma lipu.

Energia ning kaubavedu on tõenäoliselt esimesed, mille vastu suurt huvi hakatakse tundma. Norra on teeninud suure varanduse naftat puurides, fossiilsete kütuste avastamine Arktikas on jõudnud ka USA energiapoliitikas olulisele kohale. Sulanud jää tähendab, et suvekuudel saavad kaubalastid Koreast New Yorki üksnes 5000 kilomeetri pikkuse reisiga, muul ajal on reis 12 000 kilomeetrit pikk, läbides Panama kanalit. Veetemperatuuri tõustes muutuks Arktika ühtlasi ka toiduallikaks, eeskätt kalapüügi tõttu.

Arktika kaasamine maailmamajandusse

„Kui vaadata majandusliku arengu ajalugu eri regioonides, siis võime näha väga palju vigu,“ analüüsis Minred, kes on töötanud ka Morgan Stanleys. „Tundub tõesti, et peaks hakkama arendama vähemalt mingit miinimumstandardit, mis oleks regiooni (Arktika – toim) majandusarengu aluseks,“ pani ta ette.

Maailma majandusfoorumi 22 liikmest koosnev maailmaasjade nõukogu koostatud Arktika Investeerimisprotokoll on üks võimalikke lahendusi. Protokoll on pigem üldine ning lähtub pikaaegsetest eesmärkidest, sätestatakse nii ökosüsteemi kaitse olulisus, samuti rõhutatakse korruptsiooni vältimise vajadust ning rahvusvahelise koostöö olulisust. Arktika riikide hulka kuuluvad nii Kanada, Venemaa, Taani, Soome, Island, Norra, Rootsi kui ka USA.

Protokollis viidatakse, et Arktika on väga kiiretes ja suutes muudatustes. Guggenheim alustas Arktika-uuringutega juba viis aastat tagasi, see oli ka aeg, mil Minerd ise seal käis. Ta mõistis, et läbimõeldud investeeringud ning käitumine on väga olulised. Analüütikud püüavad välja mõelda, kuidas saaks Arktikat maailmamajandusse kaasata.

Kuigi rahalist mõõdet on Arktikale raske anda, peetakse esimeseks sobivaks pakkumiseks triljon dollarit. Just sellise summa peaks riigid üheskoos Arktikasse investeerima, et sealsed rikkuseid kätte saama hakata. Minerd, kes on üks neist, kes võimalike investeeringute mahte arvutada aitas, nentis, et tegu on esialgsete hinnangutega ning mitmel puhul pole Arktikast kasu saamiseks investeeringuid üldse teha vajagi.

Sarnaselt mitmete teiste jätkusuutliku investeeringute algatustega, on ka Arktika investeerimisprotokoll soovitusliku iseloomuga.

Arktika puhul on põhiküsimus selles, kas ja kes on nõus piirkonda kaitsma, kui käimas on tõeline kullapalavik? Detsembris leppis 200 riiki kokku kliimaleppes, milles sätestati eesmärgid, mida plaanitakse täita. Tõsi, see on iga riigi oma asi, kui palju kliimaolukorra paranemisse panustatakse. Leppe täitmine sõltub seega puhtalt sellest, kui palju ja missugust soft powerit rahvusvahelises plaanis kasutatakse.

Protokollist järgmine aste saab olema panna valitsusi ning finantseerijaid sellele alla kirjutama. Kui kõik osapooled on vastutustundlikud, võib see lõpuks kaasa tuua selle, et Artikas hakkavad toimuma suured arendustööd ilma, et seda rikutakse või saastatakse. Enne seda on tarvis teha aga pikaajalisi teadusuuringuid, et seal üldse midagi teha saaks hakata.

Norra polaarinstituudi direktor Jan-Gunnar Withner lausus, et võimalike arendustööde toimumine ning kiirus sõltub ainult sellest, kui kiiresti Arktikas jää sulab. Arktika soojeneb praegu kiiremini kui kunagi varem. „Me pole varem selliseid muudatusi näinud. Meil pole midagi, millega seda ajaloolises plaanis võrrelda,“ lisas ta.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

ravimid 10:45 23. juuli 2016

Üllatus üksikapteegi pidajalt

Kui apteegiketid on mullu näidanud üsna kehva tulemust, siis üks eralditegutsev Kalamajas apteek Tallinnas on kahele omanikule kolmas aasta dividende pakkunud.
12:33 23. juuli 2016

IMF juht läheb kohtu alla

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

252 400 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

10:45 22. juuli 2016

Kas Apple tuleks maha kanda?

2

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

10:00 22. juuli 2016

Ekspress Grupp laiendab haaret

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.