Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Bauschmidt sattus vihma käest räästa alla

    Saneerimisele lootva ehitaja Bauschmidti mured on tõsinenud, sest firma kaotas kolm lepingut, tõmbab kolimisega kulusid kokku ja töötajad lahkuvad.

    Kõik asjad on veel lahtised, üks koosolek ajab teist taga. Võitleme iga asja nimel endiselt edasi. Me ei ole loobunud.

     

     

    Mait Schmidt
    Bauschmidti omanik
    Näiteks jättis transiidiärimehe Endel Sifi firma Alterate Bauschmidti ilma Tallinnas Stroomi ranna lähedale järgmise aasta kevadeks kerkima pidanud kortermaja ehitamisest. „Saime teada, et Bauschmidt tahab saneerimist, mis tekitab igale arendajale arvestatava riski,“ kommenteeris Siff otsust, samal ajal kiitis Bauschmidti ja kinnitas, et nende pakkumine oli teiste ehitajate omaga sarnasel tasemel.
    Samuti olevat Bauschmidti ja selle tütarfirma, sillaehitaja Baumosti töötajatele soovitatud uut tööd otsida. “Seda ei ole Baumostis öeldud, ainult Bauschmidtis,” kommenteeris Bauschmidti omanik Mait Schmidt. Ettevõttes oli viimase majandusaasta aruande põhjal tööl 29 inimest.
    “Kui portfell väheneb, siis kindlasti osad inimesed jäävad tööta,” kostis Schmidt ja rääkis, et juba praegu on ärakukkunud projektidega seotud inimestest pooled lahkumas. “Konkurendid ei maga, ehitusturul on headest inimestest puudus.”
    Peale selle ütles Bauschmidt üles üürilepingu Lasnamäel Osmussaare tänaval asuvas büroohoones. Seda haldav Colonna Kinnisvara kuulis Bauschmidti otsusest jaanuari lõpus. “Sain aru, et neil on keeruline töid jätkata,” lausus Colonna Kinnisvara juht Marek Õunamägi. “Meilt ainult head sõnad neile. Loodan, et saavad edasi tegutseda.” Bauschmidt kolib tütre Baumosti pinnale.
    Suur tükk läinud
    Schmidt kinnitas, et nad ei anna alla. “Kokkuvõttes oleme väga suure osa portfellist kaotanud. Kõik asjad on veel lahtised, üks koosolek ajab teist taga. Võitleme iga asja nimel endiselt edasi. Me ei ole loobunud,” ütles Schmidt. “Raske on ja on halvemaks läinud, see on selge.”
    Kolme objektiga kaotas Bauschmidt ligi 36 miljoni euro ulatuses lepinguid. Sellises mahus käibeni suudavad Eestis ulatuda vaid kümme ehitusfirmat. Milline oli reaalne võimalik rahakadu, ei osanud Schmidt öelda.
    Siff nimetas Bauschmidti saneerimisele minekut kahetsusväärseks. Kui suurest summast Bauschmidt loobuma pidi, jättis Siff enda teada. „See ei ole väike. Puudutab ikkagi 14-korruselise hoone ehitamist.“
    Schmidt avaldas, et lepingu hind ulatus ligi 6 miljoni euroni ja tõdes, et sellest oli kahju loobuda. “Väga arvestatav töö. Algas meil väga hästi,” lisas ta.
    Bauschmidti üks murede põhjus peitub vaidluses arendaja Endoveriga, kellega on jõutud kompromissini, mis ootab kohtu kinnitust. Saneerimiskava veel koos ei ole. „Oleme hirmsasti oodanud kompromissi kinnitamist,“ põhjendas Schmidt. Saneerimiskava vastuvõtmise tähtaeg on järgmise nädala teisipäeval. Kohtule tuleb kava kinnitamiseks esitada hiljemalt 17. veebruaril.
    Kui seni võttis kompromissi sõlmimine mitu nädalat, siis nüüd on üleval järgmine probleem: firma jääb objektideta. Põhjendus on tellijatel üks. „Meiega ehitades on riskid liiga suured,“ ütles Schmidt.
    Transiidiettevõtja Endel Siff nimetas Bauschmidti saneerimisele minekut kahetsusväärseks. Foto: Raul Mee
    Rollide ümbermängimine
    Üks suurprojekte, Kopli trammitee ehitamine läks kaasehitajale TREF Nord. Ettevõtted lõid Tallinna linnaga käed läinud aasta märtsis, lepingu hind ulatus ligi 20 miljoni euroni. 5 miljoni euro ulatuses said tööd valmis mullu.
    TREF Nordi juht Mikk Pääru oli teema kommenteerimisel tõrges. Ta sõnas, et projektis ei ole midagi ümber kujunenud. Küsimusele, kas nad on nüüd juhtivpartnerid, vastas Pääru, et kindlasti nad on partneri rollis. Tallinna Linnatranspordi juht Enno Tamm kinnitas aga, et TREF Nord on tõesti Bauschmidtiga kohad vahetanud, asudes juhtivpartneriks. Pääru kostis: “Täpselt nii ongi siis.”
    Bauschmidt on projektis solidaarne partner. “Meil ei ole käivet, kuigi projekti tehakse edasi. Bauschmidti numbreid ja finantse mõjutab see väga palju,” selgitas Schmidt.
    Bauschmidti laualt kadus ka kolmas leping. Bauschmidt pidanuks koos Mapriga Lasnamäele püsti panema kolm tornmaja, tööde maksumus olnuks Schmidti sõnul kokku umbes 15 miljonit eurot. Tööd tellis firma Mident, mille üks omanik on Urmas Sõõrumaa.
    Nüüd ehitab Skyline'i tornmaju Mapri. Arendusega seotud U.S. Real Estate arendusjuht Tarmo Roos ütles, et Bauschmidti saneerimisele minek oli väga ootamatu. „Ehituse peatöövõtufirmade edukas saneerimine on väga ebatõenäoline,“ hindas ta.
    Roos rääkis, et rahavoogude juhtimise ajutisi raskusi on aastate jooksul olnud paljudel ehitajatel. “Üldiselt on need välditavad ja kiirelt lahendatavad, kui sellega tegeleda. Rahavoogude planeerimine on kaasaegse ettevõtte igapäevane osa ning selle olulisust ei tohiks keegi alahinnata.”
    Midenti kaasomanik Martin Ühtegi lisas, et see, kas Bauschmidt lahkub konsortsiumist, on Bauschmidti ja Mapri vaheline kokkulepe.
    “Seal oli soov, et tuleksime välja. Mapri teeb üksinda. See on meie jaoks lõppenud,” kommenteeris Schmidt.
    Mapri juht Priit Jaagant kinnitas otsust. “Leppisime ilusti sõbralikult kokku, nad ei suutnud enam lepingut täita,” lausus Jaagant. “Nad ei valetanud ega hoidnud midagi saladuses.”

    nimi:Urmas Sõõrumaa,

    amet:ehitab Lasnamäele tornelamuid

    tekst:Saneerimine tervislikum pankrotist

    Mina olen saneerimiste pooldaja. Ameerika Ühendriikide õigusruumis on ettevõtte juhil kohustus minna õigel ajal ja päästa töökohad: minna saneerimise teed. Meil on pankrotipesa, see on palju hullem.

    Meil on finantseerimised ja laenamised väga hästi reguleeritud. Hinnatakse riske ja turuolukorda. Kui ühest küljest läheb aga asi käest, siis peaks olema võimalus ühiselt otsa vaadata – äkki päästame töökohad. Saneerimine on vähe tervislikum kui läbi pankroti käik. Meil võib-olla ei ole veel saneerimise kultuuri.

    Pangad kartlikud
    Schmidt rääkis, et pangad on samuti ettevaatlikud. “Kahjuks mängivad siin väga suurt rolli pangad, aga ei saa kedagi süüdistada, oleme raskustes ja saneerimisel,” lausus Schmidt. “Pangad hindavad riske, annavad soovitusi ja informeerivad tellijaid, keda finantseerivad. Pangad on kindlasti väga suur osapool selles protsessis.”
    Ka Bauschmidt on pangalt laenu võtnud – 810 000 eurot Baumosti ostmiseks. “Nordea pangaga suhtleme aktiivselt. Iga nädal, iga päev. Tahavad samamoodi infot saada, mis toimub ja eks analüüsivad,” kirjeldas Schmidt.
    Võlausaldajaid on Bauschmidtil ligi 200. Näiteks ootab umbes 277 000 eurot Viljandi ehitusfirma VMT Ehitus, mis tegi töid kahel objektil, sealjuures Tapa sõjaväeosas. “Seni läks väga hästi, kuni nad tasusid tööde eest. Ootame, millised ettepanekud saneerimisel tehakse,” rääkis firma juht Villu Maamägi. “Probleeme on alati ette tulnud ja tuleb ka edaspidi, küll nad lahendame. Mait Schmidt ei ole minu eest midagi varjanud. Öelnud nii nagu on.”
    Maamäge Bauschmidti raskused üllatasid. “Kui turul edukalt tegutsenud firma saadab järsku laiali kirjad, et on saneerimise all, on see ootamatu.”
  • Hetkel kuum
Ain Kivisaar: kolm soovitust uuele linnavõimule
Linnaplaneerimisest on saanud ülereguleerimise, asjatu detailsuse ja metsikult kõrge kulubaasiga valdkond, kirjutab Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Linnaplaneerimisest on saanud ülereguleerimise, asjatu detailsuse ja metsikult kõrge kulubaasiga valdkond, kirjutab Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
USA turuindeksid lõpetasid nädala korraliku tõusuga
Aktsiaindeksid sulgesid kauplemisnädala roheliselt ja kvartalitulemuste infokeerises on palju mitmekülgseid teadaandeid, mis turu aktiivselt liikuma on pannud.
Aktsiaindeksid sulgesid kauplemisnädala roheliselt ja kvartalitulemuste infokeerises on palju mitmekülgseid teadaandeid, mis turu aktiivselt liikuma on pannud.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Põlva saunatootja asendas jahtunud turud ühe kliendiga USAs: “Tööd on rohkem kui peaks!”
Mitu aastat reipat kasvu näidanud Põlva saunatootja Ecosauna Projecti majandustulemused võtsid eelmisel aastal hoo maha, tänavune aasta on neil see-eest aga juba välja müüdud.
Mitu aastat reipat kasvu näidanud Põlva saunatootja Ecosauna Projecti majandustulemused võtsid eelmisel aastal hoo maha, tänavune aasta on neil see-eest aga juba välja müüdud.
Uus tehnoloogia hirmutab? Madalal rippuvad digiõunad toovad kiire võidu
Madalal rippuvaid õunu tasub noppida äriprotsesse ümber korraldades, selgitab saates “Juhtimisaudit” digimuutuste juht Kaarel Allikmäe. Alati pole efekti saavutamiseks vaja IT-arhitektuuri lisada uusi keerukaid tehnoloogiaid.
Madalal rippuvaid õunu tasub noppida äriprotsesse ümber korraldades, selgitab saates “Juhtimisaudit” digimuutuste juht Kaarel Allikmäe. Alati pole efekti saavutamiseks vaja IT-arhitektuuri lisada uusi keerukaid tehnoloogiaid.
Karmo Tüür: kuriusklikkus saadab ökosurma
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Tesla plaan keskenduda odavamatele sõidukitele kergitas aktsia hinda
Tesla avaldas eile plaani, mille kohaselt hakatakse tootma soodsamaid sõidukeid juba selle aasta lõpus. Tootmine hakkaks toimuma olemasolevates tehastes, mis lööb plaani segamini seoses Mehhikosse ja Indiasse kavandatavate uute tehastega. Pärast seda teadet on Tesla aktsia hind hakanud taas tõusma.
Tesla avaldas eile plaani, mille kohaselt hakatakse tootma soodsamaid sõidukeid juba selle aasta lõpus. Tootmine hakkaks toimuma olemasolevates tehastes, mis lööb plaani segamini seoses Mehhikosse ja Indiasse kavandatavate uute tehastega. Pärast seda teadet on Tesla aktsia hind hakanud taas tõusma.
Raport Ukrainast: nädal on olnud pingeline
Möödunud nädal Ukrainas on olnud pingeline, kuna mingil hetkel kasvas Vene vägede rünnakute arv Ukrainas 100 rünnakuni päevas, selgub kaitseväe raportist.
Möödunud nädal Ukrainas on olnud pingeline, kuna mingil hetkel kasvas Vene vägede rünnakute arv Ukrainas 100 rünnakuni päevas, selgub kaitseväe raportist.
Taristufirma müüs osa ärist soomlastele
Taristuettevõte KMG OÜ müüs osa oma markeeringuüksuse Soome Hot Mix Group Oy-le kuuluvale Hot Est OÜ-le.
Taristuettevõte KMG OÜ müüs osa oma markeeringuüksuse Soome Hot Mix Group Oy-le kuuluvale Hot Est OÜ-le.