Toidu annetamine käigu lihtsalt

Anders Torell  Foto: Erik Prozes

Praegused seadused annetamist ei toeta, ettevõtjad aga kardavad hallil alal toimetamist, kirjutab Rimi Eesti Foodi tegevdirektor Anders Torell.

Eestis õnnestuks palju nälga kannatavaid peresid ära toita, kui toidu annetamine oleks selgelt reguleeritud ja korraldatud ning ettevõtjad ei peaks kartma tegutsemist hallil alal.Nii tulumaksu- kui ka käibemaksuseaduses olla selgelt kirjas, et annetatud toidukauba maksustatav väärtus on null. See suurendaks ettevõtjate kindlustunnet, et maksuhaldur tehtud annetust hiljem maksustama ei hakka. Praegune regulatsioon annetamist ei toeta. See on kahjulik, kui vaadata neid tuhandeid tonne täiesti kasutuskõlblikku toitu, mis seetõttu raisku läheb.

Mujal Euroopa riikides on üks olulisi heategevusele annetamise hoobasid ettevõtte tulumaksust mahaarvamised annetatud väärtuse ulatuses, mis kehtib ka toidupankade puhul. Eestis seadus selle kohta midagi ei ütle. Maksu- ja tolliameti seisukoha antud küsimuses saab teada ainult see, kes seda küsib – seda ei saa pidada normaalseks asjade seisuks. Tegemist on halli alaga. Suure firmana otsime võimalusi annetamiseks, et asi toimiks mõistlikult. Aga kuidas peavad toimima väiksemad firmad, kes ei lähe maksuameti käest küsima? Ja mis saab siis, kui teemaga kursis olev inimene lahkub maksuametist ja tema asemele asub keegi, kes ütleb: „Stopp, nii need asjad siiski ei käi?“

Oleks kasulik, kui toidukaupade annetamise teemal toimuvas avalikus arutelus osaleks eri riiklikud järelevalveasutused, nagu veterinaar- ja toiduamet, tarbijakaitseamet ja Põllumajandusamet. Ehk need, kes tegelevad toidukraami kvaliteedinõuetega ja toiduohutusriskidega ning on koostanud vastavad reeglid. Nende asutuste suunised oleks tänuväärsed praegusest hallist tsoonist väljumiseks. Näiteks on praeguses seaduses segane, kas me tohime heategevusse anda teatud kvaliteedinõuetele mittevastavat puu- ja köögivilja. Siin ei ole juttu hallitusest või mädanikust, vaid toodetest, mis ei vasta suuruse nõuetele või on kujudefektiga (nt kokku kasvanud kiivid). Müüa neid ei saa, aga süüa kõlbaks nad küll.

Praegu annetame toidupangale värsket toidukraami vaid ühes Tallinna kaupluses õhtul kl 21 , kust see kohe supikööki kuumtöötlemisse viiakse. Hea meelega annetaksime selliselt ka teistest kauplustes, ent toidupangal paraku hetkel jõudlus puudub. Meeleldi näeksime, et usaldusväärseid abiorganisatsioone oleks rohkem ning see töö ei käiks ainult vabatahtlikkuse alusel, vaid avaliku raha toel. Initsiatiiv tuleks võtta riigil. Alustada tuleks seaduste kohendamisest annetamist soosivaks kuni süsteemse lähenemise ning tervet riiki katva abiorganisatsioonide võrgustiku loomiseni.

Hetkel kuum