Sirje Rank • 18. november 2014 kell 8:35

JP Morgan kärpis O’Key hinnasihti

Hillar Tederi osalusega kaubandusketi O'Key hinnasihti alandati.  Foto: Eiko Kink, Äripäev

Hillar Tederi osalusega Vene jaeketi O’Key Group SA aktsia langes kolme aasta madalaimale tasemele, kui JP Morgan Chase&Co kärpis aktsia hinnasihti ja kordas müügisoovitust, tuues põhjuseks Venemaa majanduskasvu pidurdumise ja nõrga müügi kasvu.

Eile odavnes aktsia Londonis 0,2%, olles kahe kauplemispäevaga odavnenud 8,6%, vahendas agentuur Bloomberg.

Hüpermarketeid nagu O'Key, kus ühe katuse all on nii kaubamaja kui ka supermarket, mõjutab Venemaa majandusolukorra nõrgenemine tõenäoliselt enam kui esmatarbekaupade müüjaid, hindab JP Morgani analüütik Elena Journova, kärpides aktsia hinnasihti 37% 6,90 dollarile.

JP Morgani raportis toodud seitsmest Vene jaemüügiketist on vaid O'Key aktsiale antud müügisoovitus. Journova aktsiaeelistuseks on Venemaa jaekettidest odavmüügikett OAO Magnit, mida tarbimise vähenemine puudutab vähem, ning X Retail Group NV, mis prognoosib tänavu 17-19% käibe kasvu.

ZAO Raiffeisenbanki analüütiku Natalja Kolupajeva sõnul ei ole O'Key ärimudel piisavalt paindlik, mis võimaldaks kiiresti sortimenti muuta ja agressiivselt hindu kärpida.

O'Key oli esimene jaekett, mis hoiatas, et Venemaal vastusanktsioonidena lääne toidukaupadele kehtestatud impordipiirangud vähendavad firma käivet. Tänavu prognoositakse müügitulu kasvu 7-9%.

O'Key aktsia kauples eile 5,74 dollari tasemel, mis on madalaim tase 2011. aasta detsembrist.

„Kui vaadata neid jaekette, mille aktsiatega börsil kaubeldakse nagu magnit, Lenta, X5, Dixy, siis kasvu osas on O'Key autsaider,“ ütles Kolupajeva. „Kui teised kasutavad kriisi ära laienemiseks, võttes üle väiksemaid ja nõrgemaid kauplusi, siis O'Key seda teha ei saa. Hüpermarketi ehitamiseks kulub vähemalt 18 kuud ja see on üsna kallis.“ 

Venemaa majandusele prognoositakse tänavu 0,3% kasvu, inflatsioon oli oktoobris 8,3%.

Hetkel kuum