Juhan Lang • 25. november 2014 kell 10:27

OECD: euroala ohustab maailma majanduse kasvu

Euroopa Liidu lipp  Foto: EPA

Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni OECD värskes ülevaates nenditakse, et euroala kujutab niigi teosammmul edasi liikuva maailma majanduse kasvuväljavaadetele tõsist ohtu.

Täna avaldatud raporti järgi tammub euroala majandus paigal, töötusenumbrid püsivad kõrgel ja inflatsioonimäär jääb püstitatud eesmärkidest kaugele.

Euroala SKP kasvas kvartalipõhiselt ajavahemikus juuli-september vaid 0,2%. Töötus püsib väga kõrgel eeskätt Hispaanias ja Kreekas.

OECD ennustab eurotsooni tänavuseks majanduskasvuks 0,8%, mis on parem kui kahel viimasel aastal, ent jääb alla näitajatele enne 2011. aastat. Nimelt oli 9 aastat enne seda keskmine majanduskasv 1,1%.

Võrdluseks, OECD ootab kogu maailma tänavuseks majanduskasvuks 3,3%. Koos eurotsooniga on see parem tulemus kui 2012. ja 2013. aastal, kuid jääb alla 9 aasta keskmisele enne seda, mil majanduskasv püsis 3,8% peal.

OECD ennustuste kohaselt kasvab USA majandus tänavu 2,25% ja tuleval aastal 3,15. Hiinalt oodatakse märkimisväärset 7,3% suurust kasvu ja tuleval aastal kahaneb see number 7,1%-le.

OECD raport tuleb vaid päev pärast uuringufirma Markiti teadet, mille järgi on üleilmne ettevõtete kindlustunne viie aasta madalaimal tasemel.

„Maailma majanduse väljavaadete kohale on kogunemas pilved, maalides süngeima pildi alates üleilmsest finantskriisist,“ toonitas Markiti peaökonomist Chris Williamson.

Hetkel kuum