Birjo Must • 14. september 2015 kell 8:30

Euroopa aktsiatele ennustatakse peadpööritavat tõusu

Euroopa aktsiatele prognoositakse suurt tõusu.  Foto: EPA

Augustis börsidelt üle käinud paanikalaine pole röövinud enesekindlust Euroopa strateegidelt, kes prognoosivad regiooni aktsiatele jätkuvalt suurimat rallit alates 2009. aastast.

Tänavu tõuseb Stoxx Europe 600 indeks umbes 18%, näitavad Bloombergi küsitletud analüütikutelt kogutud andmed. Sellega edestaksid Euroopa aktsiad nii USA aktsiaid ning kompenseeriksid kogu kaotuse, mis tulu vastu võtta möödunud kuul Hiinast vallandunud börsipaanikaga.

Selleks, et eesmärk saavutada, peab indeks kerkima vähem kui nelja kuu jooksul 13%. Standard & Poor’si indeks peaks sel aastal tõusma 6,9%.

Firmadel läheb hästi

„See positiivne vaade on tingitud ettevõtete kasumitest, mis on paremad kui mujal maailmas. Kui me vaatame valuatsiooni mõõdikuid, siis ei paista turg seda veel arvesse võtvat,“ rääkis Barclayse aktsiastrateeg Dennis Jose. „Me arvame, et kasumlikkus tõuseb.“

Bloombergi kogutud andmete järgi tõuseb Stoxx Europe 600 indeksisse kuuluvate ettevõtete tulu tänavu 35%. S&P 500 indeksi puhul on see näitaja 4,6% ja MSCI Arenevate Turgude Indeksi puhul 2,4%.

Societe Generale'i Euroopa aktsiastrateegide osakonna juhi Roland Kaloyani sõnul teenivad investorid kõige rohkem tulu Euroopa firmadest, kuna need lõikavad kasu majanduse kasvust, nõrgast eurost ning madalatest energiahindadest. „Prognoosime eurotsoonile paremat aastat kui maailma ühelegi teisele piirkonnale,“ märkis Kaloyan.

Leidub ka pessimiste

Samas pole kõik spetsialistid nii optimistlikud. Citigroupi peaökonomist Willem Buiter prognoosis möödunud aastal järgmiseks kaheks aastaks globaalset langust. Tema sõnul saab see tõenäoliselt alguse arenevatelt turgudelt ja tõenäoliselt jääb suurimaks kaotajaks Hiina.

Bloombergi uuringus on Euroopa aktsiate suhtes kõige optimistlikumad just Barclayse strateeg Jose ja Societe Generale'i strateeg Kayolan. Üks pessimistlikumaid on Hollandi suurpank ING Groep. Jaapani börsile prognoositakse 21% tõusu.

DZ Banki analüütiku Michael Kopmanni sõnul muutuvad Euroopa aktsiad atraktiivseks siis, kui need on tipust langenud 14%. „Nüüd, mil oleme näinud korrektsiooni, on Euroopa aktsiate hind hea,“ märkis Kopmann. „Pärast korrektsiooni hakkavad aga inimesed küsima, kui palju saavad hinnad veel langeda ning see on aeg, mil fundamentaalid tõusevad taas fookusesse. Siinkohal näeme häid argumente, mis toetavad tõusu,“ lisas ta.

Hetkel kuum