Indrek Mäe • 13. juuni 2016 kell 9:34

Streigilaine lennunduses ületas Prantsusmaa piirid

EasyJet ühineb Air France'i streigiga.  Foto: EPA

Air France’i reedel alanud tööseisakuga ühinevad ka SAS ja odavlennufirma EasyJet. Streigi süvenemine valmistab suurimat meelehärmi jalgpalli EMi võõrustavale Prantsusmaale.

SAS teatas kokku 230 esmaspäevase lennu tühistamisest Rootsis ja Euroopas. Ettevõte on alates nädalavahetusest ära jätnud kokku 649 lendu. Lennupersonali esindavad ametiühingud proovivad valitsusega läbi rääkida kõrgema palga ning töötundide arvu teemal, aga seni ebaõnnestunult.

Streigiga ühineb ka EasyJet, kelle piloodid on teatanud tööseisakust Amsterdami lennujaamas, seda homme hommikul kella kuuest kuni kella kaheni pärastlõunal.

Rootsi lennukompanii aktsia reageeris uudisele täna 6protsendise langusega, mis on jätkuks reedesele kukkumisele 10 protsendipunkti võrra. SASi turuväärtust mõjutab ka teade, mille kohaselt ei suudeta praeguste madalate pileti hindade ning püsikulude juures oodatud mahus kasumit teenida.

Mure vutifännide pärast

Prantsusmaal nõutakse aga valitsuselt uue töötingimusi puudutava seaduse tühistamist, mis lihtsustab inimeste palkamist ja vallandamist. Samuti valmistab ametiühingutele meelehärmi Air France’i plaan vähendada tööjõukulusid, et suurendada selle arvel oma konkurentsivõimet kiiresti kasvavatel Euroopa ja Lähis-Ida turgudel.

Air France’i streik algas reedel ning oli ajastatud kattuma jalgpalli EMi avalöögiga. Kokku jäi nädalavahetusel ära 20 protsenti lendudest ning seetõttu on mängudele reisivate vutifännide liikumine kohaliku meedia teatel oluliselt raskendatud.

„Selle asemel et vaielda, kui palju piloote streigiga ühineb, sooviksime arutada sisulisi probleeme,“ ütles piloote esindava ametiühingu SNPL kõneisik Emmanuel Mistralli. Air France’i sõnul on ettevõte kõnelusteks valmis, kuid kindlasti ei arutata kompanii jaoks vastuvõetamatuid tingimusi.

Lisaks on Prantsusmaal ametiühingute toetuseks peatatud prügi kogumine Pariisis ning jätkub ka raudteetööliste streik. President Francois Hollande on lubanud rakendada kõiki meetmeid, et streigilaine käimasolevat suurvõistlust võimalikult vähe mõjutaks. „Ma rõhun inimeste vastutustundele, riik peab täitma oma kohustusi ja seetõttu rakendame kõiki meetmeid, kui selleks peaks vajadus tekkima,“ sõnas Hollande.

Hetkel kuum