Mait Kraun • 9. jaanuar 2017 kell 18:06

Steve Jobs tegi 10 aastat tagasi ajalugu

Steve Jobs tutvustas maailmale esimest iPhone'i 2007. aasta jaanuaris toimunud Macworld Expol.  Foto: EPA

Täpselt 10 aastat tagasi astus Steve Jobs oma rullkaelusega kamsuniga lavale ning ütles, et „koos teeme täna ajalugu.“ Tol päeval avalikustas ta esimese generatsiooni iPhone’i, kirjutab MarketWatch.

Alates sellest on Apple pannud paljud kriitikud oma sõnu sööma. Paljud arvasid, et iPhone’il ei ole piisavalt arenguruumi, et turgudel pikaajaliselt edukas olla. Üks tähelepanuväärsemaid skeptikuid oli endine Microsofti tegevjuht Steve Ballmer. Ta ütles 2007. aastal, et iPhone’il „pole võimalustki“ erilist turuosa saada. „Ei ole võimalustki,“ ütles ta. „See on 500 dollarit väärt subsideeritud toode.“

Selle kümne aasta jooksul on müüdud kokku üle miljardi iPhone’i (miljard sai täis eelmise aasta juulis). Iphone on kasvanud nii suureks, et tänaseks domineerib Apple USA nutitelefonide turgu – selle tõttu on paljud tootjad Apple’i tegevust suuresti matkinud.

Tõsi, viimasel ajal pole Apple’il nii hästi läinud. Eelmisel fiskaalaastal langes iPhone’ide müük esmakordselt alates nutitelefoni loomisest. Ettevõtte käive kukkus aga esmakordselt kümne aasta jooksul. Nutitelefonide turg on suuresti küllastunud ning turuosa juurdevõitmine on keeruline. Ka Hiina ettevõtted on agressiivsemalt konkurentsi pakkumas.

Apple’i aktsia on aga viimase aasta jooksul kallinenud 23 protsenti. Dow Jonesi indeks on samal ajal tõusnud 22 protsenti.

Hetkel kuum