Sirje Rank • 27. veebruar 2017 kell 9:45

Soome börsil tuleb ilus dividendikevad

Soome börsifirmad tõotavad ilusat dividendi.  Foto: Scanpix/Reuters

Soome Kauppalehti on läbi vaadanud Soome suuremate börsifirmade läinud aasta majandustulemused, millest nähtub, et aktsionäridele terendab ilus dividendikevad.

Mitte küll rekordtasemel nagu mullu, kuid rekordi lähedal. Üle pooled Soome börsifirmad – 54% – maksavad tänavu suuremat dividendi kui mullu.

Keskmiselt maksavad Soome firmad dividendina välja 58% kasumist. Summa suuruseks sel kevadel rehkendab Kauppalehti kokku 11,6-11,7 miljardit eurot.

Keskmiselt kasvavad dividendid 15%, kuid selle numbri sisse jäävad ka äärmused – Lemminkäinen näiteks kasvatab dividendi pea 450%, olles suurim dividendi tõstja 12 sendilt 66 sendile.

Soome börsi suurimate dividendimaksjate esiviisik on järgmine:

Nordea 2,6 mld eurotSampo 1,3 mld eurotFortum 970 miljonit eurotNokiaTeliaSonera

Nokia ja TeliaSonera on tänavu suurimad dividendi kärpijad – kahe peale kokku ligi miljardi euro võrra, ent sellest hoolimata on mõlemad jätkuvalt parimate dividendimaksjate esiviisikus.

Fortumi kohta nendib Kauppalehti, et dividend ületab analüütikute ootused – prognoositud 70 sendi asemel 1,1 eurot aktsiast. Selle otsuse taga on üheltpoolt tungil kassa, ent teisalt suuromaniku Soome riigi suur rahavajadus.

Suurimate dividendimaksjate esikümne teise poole moodustavad järgmised firmad:

Kone BUPM-KymmeneNesteStora Enso AWärtsilä

Dividendi ei maksa umbes neljandik Soome börsi firmadest. Dividendi maksjate sekka naasjate seas on aga läinud aasta eest näiteks sellised firmad nagu Finnair ja Outokumpu, mis mullu dividendi ei maksnud.

Osad Soome börsi firmad on hakanud dividende välja maksma mitu korda aastas. Näiteks Orava, Citycon, Telia, Aspo, Ramirent, Wärtsilä. See on firmale lihtsam – siis pole suure väljamakse jaoks tarvis pikalt säästa või laenu võtta, aktsionäri vaatest oleks kasulikum raha korraga kätte saada.

Aristokraadid

Eraldi „klikk“ aktsiaid on nn dividendiaristokraadid ehk firmad, mis on pika perioodi vältel igal järjestikusel aastal dividendi suurendanud. Kõige aristokraatlikum Soome börsil on Raisio, mis on dividendi tõstnud 10 aastat järjest. Kaheksa aastat järjest on dividendi suurendanud Sampo, Huhtamäki ja Amer Sports. Ka Nordea on esikümnes, olles dividendi suurendanud viis aastat järjest.

Soome vaieldamatu rahvaaktsia on jätkuvalt Nokia, millel on 223 036 väikeaktsionäri. Esiviisikusse mahuvad veel ka Fortum, Sampo ja metsanduskontsern UPM-Kymmene.

Kauppalehti nendib, et nende nn rahvaaktsiate hinnatase on kõrge, kuid paljud on neisse panustanud hea dividenditootluse pärast. Samas on palju ka passiivseid väikeaktsionäre, kelle investeeringud võivad tehtud olla veel aegadel, mil Nokia aktsia maksis 50 eurot.

Hetkel kuum