Rainer Saad • 29. märts 2017 kell 6:51

Briti nael languses

Euroopa Liidu ja SB lipp.  Foto: Scanpix/Reuters

Briti nael langes eile suuremate valuutade vastu ja on täna miinuses, kuna peale Brexitist tingitud ebakindluse plaanib Šotimaa korraldada uuesti iseseisvushääletuse Suurbritanniast lahku löömiseks.

Eile nõrgenes nael USA dollarisse 0,9%, täna on langus 0,5%. Euro vastu kaupleb täna nael 0,4% madalamal, nädala algusest on langust kogunenud üle 0,6%.

„Otsest šokihetke näha pole, aga kui erinevaid punkte kokku panna, on risk pikaajaliseks languseks olemas,“ ütles MarketWatchile State Street Bank and Trusti ekspert Bart Wakabayashi.

Šoti parlament andis esimesele ministrile Nicola Sturgeonile volituse esitada Briti valitsusele taotlus uue iseseisvusreferendumi korraldamiseks. Uus referendum on plaanis korraldada 2018. aasta lõpus või 2019. aasta alguses. Eelmine referendum toimus 2014. aasta septembris ja siis toetas 55 protsenti hääletanuist Ühendkuningriigi kooseisu jäämist.

Sturgeoni sõnul peaks olema Šotimaa tulevik Šotimaa enda käes ja seda eriti pärast Brexitit, kus enamus šotlasi hääletas Euroopa Liitu jäämise poolt.

Briti peaminister Theresa May kavatseb EList lahkumise menetluse käivitada täna ning sellega algavad teiste ELi liikmesriikidega kõnelused, mis võivad kesta aastaid.

Hetkel kuum