Sirje Rank • 7. september 2017
Jaga lugu:

Rootsi on Nordea otsuse pärast kurb ja vihane

Foto: Scanpix/Reuters

Rootsis vallandas Nordea panga eilne otsus peakontor Helsingisse kolida kriitikatormi valitsuse aadressil ning murenoodid, mida selline samm ettevõtjate silmis Rootsi riigi mainele tähendab.

„See on väga halb sõnum, et Stockholm jääb ilma olulisest peakontorist ja et Rootsi kaotab kontrolli Põhjala suurima panga järelevalve üle,“ ütles opositsioonis oleva Moderaatide partei majanduspoliitika kõneisik Ulf Kristersson Rootsi majanduslehele Dagens Industri. „Valitsus on oma oskamatu käitumisega pangamaksu ja kriisihaldustasude osas kahjustanud usaldust Rootsi kui stabiilsete mängureeglitega riigi vastu,“ jätkas ta.

Liberaalide kõneisik Mats Persson taunis töökohtade ja maksutulu kolimist naaberriiki.

„See on kummastav, et rahandusminister mitte üksnes ei aja poliitikat, mis ettevõtted riigist minema peletab, vaid ühtlasi tervitab seda,“ ütles ta.

Rootsi rahandusminister Magdalena Andersson ütles, et loomulikult kahetseb ta Nordea otsust, kuid see on iga ettevõtte enda asi otsustada, kus ta peakontor on. Ministri sõnul kaovad Rootsist vaid mõned töökohad ja maksutulude vähenemine pole samuti kuigi suur. Varem on minister öelnud, et Nordea lahkumine vähendab riske Rootsi majanduses

Kriitikute sõnul on väga suur kahju Rootsi mainele, seda enam, et Rootsi on tahtnud saada suureks finantskeskuseks. Brexitist tekkinud võimalused oleksid loonud selleks head eeldused. Nüüd saab selle tähelepanu Helsingi. Rootsi majandusleht Dagens Industri kirjutas oma juhtkirjas, et ka Rootsi peaks liituma Euroopa Liidu pangandusliiduga.

Viimast arvatigi üheks peamiseks põhjuseks, miks Nordea otsustas Soome kasuks. Nii on pangale tagatud Euroopa turul ühtsed reeglid ning kriisihalduse riskid on jagatud.

Rootsi Riigivara ameti juht Hans Lindblad kritiseeris omakorda Nordead.„See on väga kahetsusväärne, et pank on sellisel moel püüdnud leida omale kohta, kus reegleid on kõige vähem,“ ütles ta.

Analüütikud tervitasid Nordea otsust.

„See on hea otsus aktsionäridele ja klientidele ei tähenda see mingit muutust,“ ütles Dagens Industrile Danske Banki analüütik Matti Ahokas. „See on positiivne, et Nordea kulud saavad olema väiksemad, kuid eelkõige on tähtis, et Nordeale hakkavad lehtima samad reeglid mis teistele Euroopa suurpankadele.“

Otsus on positiivne ka nendele pankadele, mille peakontorid Rootsi edasi jäävad. Neile võib see kaasa tuua kapitalinõuete alanemist, kuna finantssektori riskid Nordea peakontori lahkumisega vähenevad.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum