Olympicu investorid loodavad lisa teenida

26. oktoober 2017, 14:30
Olympicu kasiino
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171026/BORS/171029796/AR/0/AR-171029796.jpg
Ainult tellijale

Kuigi Olympic Entertainment Groupi (OEG) jaoks on riskid välisturgudel suurenenud, suudab kontsern näidata head optimeerimisvõimet ning täita majandustulemustega investorite ootused.

„Tulemused olid minu jaoks rahuldavad, esmapilgul tundub, et raha hulk kontol kasvab,“ märkis 30 000 OEG aktsiat omav väikeinvestor Jaak Roosaare.

„Kolmas kvartal on Blackjack! Väga head tulemused,“ rõõmustas ka 37 500 Olympicu aktsia omanikust riigikogu majanduskomisjoni aseesimees Toomas Kivimägi.

Investoritel oli põhjust täna avaldatud OEG eelmise kvartali tulemustega rahule jääda. Kontserni käive juuli algusest septembri lõpuni oli 54,2 miljonit eurot ning see on võrreldes varasema aasta sama ajaga 1,1 protsenti kõrgem näitaja. 9 kuu lõikes kasvasid Olympicu müügitulud 3,8 protsenti. Börsifirma puhaskasumiks oli kolmandas kvartalis 8,6 miljonit eurot, mis on pea 6 miljoni võrra vähem kui aasta tagasi. 9 kuu lõikes on puhaskasum vähenenud umbes 12 miljoni euro võrra.

Tegelikkus erineb

Roosaare tõi välja, et kuigi kasum eelmise aastaga võrreldes kahanes, tuleks vaadata laiemat pilti. „Toona olid arvestuses ka Hiltoni erakorralised tulud,“ märkis investor.

Ka Kivimägi hinnangul on eksitav võrrelda selle ja eelmise aasta kolmanda kvartali tulemusi. „Eelmise aasta kolmas kvartal sisaldas nii erakorralisi tulusid kui tegelikult ka Poola allahindluste tõttu tehtud erakorralisi kulusid.“

 

„Minu raamatupidamine näitab, et ühekordseid tulusid ja kulusid kõrvale jättes oli eelmise aasta kolmanda kvartali võrreldav kasum umbes 4 miljonit eurot, sel aastal on see 8,5 miljonit eurot ehk kaks korda suurem,“ oli Kivimägi positiivne. „OEG on suutnud oma kulusid väga hästi juhtida, efektiivsus on märgatavalt parem kui eelmisel aastal,“ lisas väikeinvestor.

Kõige rohkem suutis kontsern möödunud kvartalis kasvada kodumaisel turul, seda müügitulude poolest 19,5 protsendi võrra. Eestile järgnesid Slovakkia ja Itaalia, kus käivet kasvatati vastavalt 12,7 ja 11,3 protsenti. OEG suurimateks turgudeks on jätkuvalt Läti 52, Eesti 24, Leedu 18 ja Itaalia 15 kasiinoga.

Riskid välisturgudel

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees Jaak Madison, kellele kuulub 3200 Olympicu aktsiat, pidas tulemusi ootuspäraseks, kuid avaldas muret Läti turul toimuva pärast. „Vaadates analüütikute hinnanguid hinnasihist ja kontserni tulevikust, siis kindlasti on kõige olulisem jälgida Läti käitumist,“ märkis Madison. „Kuna suurim turuosa on OEG-l Lätis, siis kõigutaks lätlaste maksupoliitilised muudatused väga palju ka kogu kontserni stabiilsust,“ arvas ta.

Sellegipoolest lisas Madison, et ülearu palju mõtteenergiat ta Lätis toimuva peale ei suuna. „Olympic on ka varem näidanud väga head optimeerimisvõimet, kui välisturgudel on riskid tõusnud ja nii on suudetud vältida suuremaid kahjusid,“ sõnas ta. Madisoni kinnitusel on tal suur usk OEG võimekusse ohtudele kiirelt ja adekvaatselt reageerida, ning see on ka põhjus, miks ta oktoobri algul kontserni aktsiaid juurde soetas. Ostuks kasutas riigikogu liige ajutist langust, mil aktsia kauples 1,81 euro juures.

Kivimägi leiab, et Läti riske aitab maandada müügitulude kasv teistes tegevusriikides. „Sealjuures Eesti 19,5protsendiline kasv,“ arvas ta. „Viimane maandab mõnevõrra Läti väga suurt osakaalu käibes.“

Riigikogu majanduskomisjoni aseesimees tõi veel välja, et tema oleks oodanud Malta ja Itaalia suuremat panust kasumisse. „Mõlema osakaal kasumireal on jätkuvalt väga tagasihoidlik, Malta miinus lausa suurenes,“ jagus tal OEG suhtes ka kriitikat. „Aga usutavasti see, mis on täna probleem, on tulevikus võimalus,“ oli ta optimistlik.

 

Roosaare avaldas aga lootust, et loodetavasti ei pea OEG edaspidi rohkem turge kinni panema, nagu juhtus eelmine aasta Poolas. „Nii saaks ettevõte rahus oma turgudel edasi tegutseda.“

Lootus paremale dividendile

Vaba raha hulk Olympicu kontol võiks Roosaare sõnul lubada kontserni väljamakstava dividendi suurenemist. „Ootaks dividendi tõstmist ja tegelikult ka aktsiate tagasiostu, mulle meeldiks pigem kindla peale aktsionäridele väärtuse loomine,“ sõnas ta. „Kui aktsia on alahinnatud ja raha bilansis on, siis miks mitte osta aktsiaid tagasi,“ oli Roosaare seisukoht.

Eksperdi sõnul võivad suuremat dividendimakset varjutada aga Olymicu laienemisplaanid. „Tean, et juhtkond eelistab laienemist,“ oli Roosaare veendunud. „Kõige rohkem kardan suure hurraaga kusagile laienemist – minu meelest pole sellised laienemised eriti head nahka toonud ja ettevõtte põhikasum on tulnud ikkagi Eestist ja Lätist,“ lõpetas Roosaare.

Suuremat omanikutulu loodab ka Madison. „Nii käibe- kui kasumimarginaalide stabiilsed kasvud näitavad, et võimekust dividendipoliitika ülevaatamiseks on,“ märkis ta. „Võiks kaaluda järgmist dividendide maksmist 15 senti aktsia kohta, erinevalt viimastel aastatel tavaks saanud 10sendisest dividendimaksest.“

Nii Kivimägi kui ka Madison loodavad tulu teenida ka kontserni turuväärtuse kasvult. „Hetkel on hinnatõusuks veel piisavalt ruumi ja kahe euro ületamine aktsia kohta on aasta lõpuks reaalne,“ arvas Madison.

„Mina olen postisioonis, kus oman aktsiaid, aga ei müü – usun, et hiljemalt kolme kuu pärast kirjutatakse aktsiahinda numbriga 2,“ lõpetas Kivimägi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. October 2017, 13:35

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing