Liina Laks • 27 november 2017

Tarmo Sild: investeerime veel

Arco Vara juhataja Tarmo Sild.  Foto: Eiko Kink

Täna teatas Arco Vara, et teeb Bulgaariasse 62 miljoni euro suuruse investeeringu. Kinnisvarakontserni juht Tarmo Sild loodab teenida omakapitali tootlust vähemalt 20% aastas ning finantseerida tehingu eelkõige omavahenditest.

Mis ajendas nii suurt investeeringut ette võtma?

Ostu ajendiks on soov alustada kasumlikku projekti, millel saab olema üle poole tuhande rahuloleva kliendi.

Kui suureks kujuneb teie hinnangul Bulgaaria investeeringu tulevane tootlus?

Mis tahes investeeringu tootlus on fakti küsimus. Kui rääkida minu ootustest juhina, siis huvi äratavad ainult sellised projektid, mille võimalik omakapitali tootlus ületab 20% aastas, mille kliendiprofiil on arusaadav ning riskiprofiil on talutav. Kinnisvarasektoris on arendusprojekti eluiga mõõdetav aastates ning selle ajahorisondi sisse mahub palju muutujaid.

Vaatame või meie Iztok Parkside'i arendust, kus võrreldes algusega oleme pidanud korrigeerima ajakava, aga õnneks mitte projekti ennast. Tegemist on endiselt hea projektiga.   

Igasugune ettenägematu aeglustus või kõrgem kulu vähendab tootlust, ning igasugune kiirendus või oodatust kõrgem tulu tõstab tootlust. Oleme kogu aeg nende mõjutuste keskel ning anname endast oleneva.

Omandasite Sofia lähedal kokku 12,2 hektarit maad. Kes oli müüja?

Müüja poolel on mitu otsustajat. Läbirääkimised kestsid kaua. Rohkem ei kommenteeri.

Kuidas mõjutab tehing teie portfelli ülesehitust?

Tehingu tulemusena on Arco Vara kontserni arendatav maapank üle kahe korra suurem. Meil on Sofias terendamas arendusprojekt, mille kestus on umbes 7 aastat ning maht - kui see ära teha - suurim, mida Arco Vara seni on teinud, pärast Veskimöldre linnajagu Tallinnas. Sofia on kolm korda suurem kui Tallinn.

Millised plaanid on teil lühemas ja keskpikas perspektiivis: kas plaanite veel investeeringuid?

Nagu olen varem börsile kommenteerinud: me peame suutma omandada vähemalt ühe pikaajalise arendusprojekti Sofias ning täiendama ka oma maavaru elamuarenduseks Tallinnas.  

Kui turul on nõudlust, peaksid kraanad olema kogu aeg püsti mõlemas linnas. Lozeni arendus on samm meie valitud suunal.

Tegu on ühe viimase aja suurima ostutehinguga Eesti firma jaoks: kuidas te ostu finantseerite?

Tõenäoliselt finantseerime ostu kas täielikult või suures osas omakapitalist. Kui vaadata ajalugu enne 2012. aastat, siis on Arco Vara kasutanud maade ostuks palju laenu ja eeldanud, et arenduseks tekib raha kusagilt juurde. Tagantjärele tarkusena see lootus ennast ei õigustanud. Sellest ei sündinud kasulikke maju meie klientidele, tootlust meie aktsionäridele ning lisaks muutusid suhted mõne kreeditoriga pingeliseks. Õnneks on see minevik, millest oleme õppinud.

Hetkel kuum