Mait Kraun • 1. november 2018 kell 21:56
Apple'i tegevjuht Tim Cook (pildil) ütles, et ettevõttel läheb Hiinas väga hästi.  Foto: EPA

Apple vähendas prognoose

Apple hoiatas neljapäeval, et järgmises kvartalis võib nende müük olla oodatust väiksem. Tegevjuht Tim Cook peab süüdlaseks arenevate turgude nõrkust ja ebasoodsaid valuutakursse, vahendab Reuters.

Apple teatas, et loodab majandusaasta esimeses kvartalis teenida käivet 89-93 miljardit dollarit. Wall Streeti analüütikud ootasid, et ettevõtte prognoosiks saab olema 93 miljardit dollarit, selgub Refinitivi andmetest.

Septembris lõppenud kvartalis oli Apple’i käive 62,9 miljardit dollarit ning kasumit teeniti aktsia kohta 2,91 dollarit. Analüütikud prognoosisid 61,5 miljardi suurust käivet ja 2,79 dollari suurust kasumit aktsia kohta.

Valuutakursid mõjuvad negatiivselt

Reutersile antud intervjuus seletas Tim Cook, et Apple toob oma uusimad iPhone’d turule tavaliselt majandusaasta neljandas kvartalis. Ta lisas, et ebasoodsate valuutakursside negatiivne mõju käibele ulatub 2 miljardi dollarini.

Cooki sõnul näeb Apple, et arenevate turgude makromajanduslik pilt on muutunud nõrgemaks. Ta ei täpsustanud, millistest turgudest ta konkreetselt rääkis.

Tegevjuht rõhutas, et Hiinas on neil hästi läinud – käive kasvas 16 protsenti, 11,4 miljardi dollarini. Juba viiendat kvartalit järjest on õunafirmal Hiinas kahekohaline kasvutempo.

Apple’i ettevaatlik väljavaade võib investorite muret börsifirmade tulemuste pärast süvendada. Neljapäeva õhtuks oli Apple’i aktsia tänavu kallinenud 25 protsenti, sellele on suuresti tuge pakkunud ka Warren Buffett ning 100 miljardi dollari suurune aktsiate tagasiostuprogramm.

„Ma arvan, et nad on oma prognoosidega alati küllaltki konservatiivsed olnud,“ kommenteeris investeerimisfirma Gullane Capital Partnersi partner Trip Miller. „Ma loodan, et seekord on ka nii.“

Tulemused ületasid suurelt ootusi

Apple müüs majandusaasta neljandas kvartalis kokku 46,9 miljonit iPhone’i, analüütikud ootasid selleks numbriks 47,5 miljardit, selgub FactSeti andmetest. iPhone’ide keskmine müügihind oli aga 793 dollarit, mis oli analüütikute oodatud 750,78 dollarist tunduvalt kõrgem.

Õunafirma teatas, et teenustega seotud käive, kuhu hulka kuuluvad iCloud, App Store ja Apple Music, ületas 10 miljardi dollari piiri. Apple’i investorid on oma tähelepanu suunanud ettevõtte teenuste ärile, kust loodetakse pärast nutitelefonide turu küllastumist kasvu leida.

Apple prognoosib, et nende keskmine maksumäär saab olema detsembris lõppevas kvartalis 16,5 protsenti. Analüütikud ootasid selleks prognoosiks 15,9 protsenti.

Terve 2018. majandusaasta käive ulatus 265,5 miljardi dollarini ning ettevõtte kasum aktsia kohta oli 11,91 dollarit. Analüütikud prognoosisid numbriteks vastavalt 264 miljardit dollarit ja 11,79 dollarit.

Hetkel kuum