Uue põlvkonna jalajälg üha suurem

Foto: Anti Veermaa
Äripäev • 3. oktoober 2018 kell 3:00

Täna ilmuv Äripäeva Rikaste TOP annab tunnistust, et noorema põlvkonna ettevõtjad muutuvad Eesti ärieliidi hulgas ja ühiskonnas laiemalt üha mõjukamaks.

Kui tänavune võitja Kristo Käärmann võitis rikaste edetabeli esmakordselt 2015. aastal, siis oli mitu 1990. aastate alguses äriga alustanud ettevõtjat, kes pidas seda tulemust naeruväärseks. Sel ajal viis aastat tegutsenud TransferWise'i peadpööritavat kasvu peeti anomaalseks ning fiktiivseks. Väideti, et idufirmad ei suuda teenida kasumit ning Äripäeva hinnang nende vara suurusele on üks roosa mull.

Kolm aastat hiljem on tollased skeptikud saanud valusa ninanipsu, sest TransferWise ja mitu teist noort ettevõtet ja ettevõtjat on tõestanud, et väärtust on võimalik luua väga lühikese ajaga ning edukas saab olla ka sisuliselt nullist alustades. Need ettevõtted on tõusnud suurteks tööandjateks ja olulisteks välisinvestorite kaasajateks.

Sellel aastal on tõeliseks komeediks osutunud Taxify omanikud eesotsas Markus Villiguga, kes pälvib käesoleva aasta Rikaste TOPis kaks esikohta: ta on kõige noorem 500 jõukama inimese seas olev ettevõtja ning ta on ka aastaga kõige rohkem oma vara kasvatanud ettevõtja. TransferWise ja Taxify ei ole aga ainsad edulood täna ilmunud edetabelis.

Idufirmade ja infotehnoloogia ettevõtete omanikud ei löö küll veel massiga. Endiselt on varakaid ettevõtjaid arvuliselt rohkem kaubanduses, tööstuses ning ehituses- ja kinnisvaras, kuid idufirmade ning teiste sektorite ettevõtete kasvukiirused on märgatavalt erinevad ning seetõttu võib prognoosida, et tehnoloogiaettevõtjate jalajälg muutub järgnevatel aastatel Rikaste TOPis üha suuremaks.

Idufirmade edu on aidanud lõhkuda müüri uue ja vana põlvkonna ettevõtjate vahel. Üha rohkem on näiteid sellest, kuidas üle 20 aasta Eesti ärimaailmas edukalt tegutsenud ettevõtjad on teinud ka investeeringuid idufirmadesse.

Teine sel aastal edetabelist silma hakkav trend on vara jagamine. Edukad ettevõtjad on oma ettevõtete omanikeringi kaasanud lapsed ja abikaasad, aga ka vanemad. Mõnikord võib sellise otsuse motiiv olla pahatahtlikkus, kuid laste omanikeringi kaasamise puhul on soov enda elutöö teatepulgana järgmisele põlvkonnale edasi anda.

Rikaste edetabel on üks mõõdulint ettevõtja töö tulemuste hindamisel. Tehnoloogiafirmade edu on märk sellest, et tulevikus edukaks olemiseks tuleb ettevõttes teha digipööre ning samuti tasub idufirmadelt õppida, kuidas viia organisatsioonis läbi kiireid muutusi. Kui on aga soov Rikaste TOPist pääseda, siis parim võimalus selleks on üritada ujuda idufirmadega vastuvoolu.

Hetkel kuum