ÄP: Rain Lõhmus maalib pangale inimese näo

1185-aripaev 23. detsember 2011, 06:50

Juba 19. korda annab Äripäeva toimetus jõulude eel välja iga-aastase Aasta Ärimehe tunnustuse. Märgime sellega lõppeva aasta silmapaistvaimat ettevõtjat, kes väärib esiletõstmist ning on teistele oma tegevusega eeskujuks. Sel aastal otsustasime selle tiitliga pärjata LHV panga asutajat ja omanikku Rain Lõhmust. Mis meid nii otsustama pani ja mida on teistel ettevõtjatel-juhtidel temalt õppida?

Mängib tugevustele. Lõhmus teab, milles ta hea on, ja teeb seda, mida oskab. Tänavusel Äripäeva konverentsil Äriplaan 2012. kommenteeris ta naljaga pooleks vastuseks küsimusele, miks ta ettevõtlusse tagasitulekuks just panganduse valis „Ju ma siis midagi muud ei oska.“
Naljas peitub siiski ka tõetera, et Lõhmus teab oma tugevusi, mis annab talle sihikindluse, visiooni ning ta töötab enda plaani täitmise nimel. Kui osad endise Hansapanga kaaskondlastest on valinud tegutsemiseks mugavamad ja vähem närve söövad ärid, leiab Lõhmus indu ja tahtmist panganduses taas väikepangaga revolutsiooni teha ning turuvalitsejaile vastuvoolu ujumisega pinnuks silmas olla.
Hansapanga mahamüümist peab Lõhmus ise küll veaks, kuid teisalt poleks selle tehinguta tõenäoliselt sündinud ka LHVd. Panka, millest on talle nii rõõmu (praegune algav tähelend) kui muret (paar skandaali) sündinud.

Näoga ettevõte. Ta on enda ja oma panga tegevusega enda nimest kujundanud kaubamärgi, mis täna, kohati anonüümsete ja inimkaugeteks muutuvate suurfirmade ajastul annab uustulnukale eelise klientide ja raha enda juurde meelitamisel. Lõhmuse isiksus annab halli paipoisi imagoga pangandusele värvikama, inimlikuma näo. „Need, kes 1990ndatel töötasid, olid märksa intelligentsemad, huvitavamad ja isegi arvan, et natuke vähem omakasupüüdlikud,“ ütles ta sügisel, eristades end tänastest konkurentidest.
Ja see eristumine paistab töötavad, sest panga pensionifondid meelitasid näiteks tänavu sügisel ülekaalukalt enim kliente konkurentidelt üle. Lisaks heale mainele meelitavad pensionifondid aga juba aastaid kundesid ka tootluse pingeridades. Tulevane aasta peaks aga LHV laenu- ja hoiustemahtude kasvuga ka turuliidritele kuklasse hingama viima.

Ta annab tagasi. Nagu tänasest Äripäeva luubiloost selgub, investeerib Lõhmus Eri Klasi juhitavas kultuurifondis omanimelist allfondi, kuhu ta mõne aasta eest pool miljonit krooni kultuuri toetuseks annetas. Lisaks sellele panustab pank nii spordi, näiteks jalgpall, kui kultuuri arendamisele, näiteks jazzi toetamisega.

 Tõsi, veidi saab tunnustus Lõhmusele ka avansina. LHV Panga turuosa ja mahud jäävad hetkel eestlaste poolt taga igatsetud endise Hansapanga mahtudele alla. Meie hinnangul veel. Samas märgib Lõhmuse ja tema meeskonna tegevus sümboolselt, et eestlased suudavad endiselt pangandusmaailmas kaasa mängida ja rääkida. Ja plaanid, jõuda börsile ja kasvada Eestis suuruselt viiendaks pangaks, on seejuures LHVl ambitsioonikad. Senised tulemused lubavad neid ka täidetavaks hinnata.
Äripäev soovib Rain Lõhmusele ja tema meeskonnale panganduse ümber kujundamisel ja LHv üles töötamisel jõudu ning loodab peagi uue panga börsiletulekust kirjutada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. January 2012, 08:45
Otsi:

Ava täpsem otsing