Äripäeva uuriva toimetuse igakuine saade toob eetrisse tähtsaimad paljastused ja nende kangelased ning avab lugude telgitaguseid, mis artiklitesse ei jõudnud. Avatakse ärimaailma saladusi, hoolikalt punutud pettuseskeeme ja hämaraid tegusid. Saadet veavad üheskoos uuriva toimetuse ajakirjanikud. Saade on eetris kord kuus neljapäeviti kell 11.
Kuus aastat tagasi Talibani eest Eestisse põgenenud Fatima meenutab oma esimesi aastaid siin depressiivse, rusuva ja kurvana. Ta ei taha rääkida oma lugu enda päris nime alt, kuna ta ei taha enam kanda kaelas silti „põgenik“.
Ta tahab olla tavaline Eesti inimene, kes elab oma tavapärast elu, ilma et teda saadaksid negatiivsed kommentaarid selle kohta, kes ta on ja kust ta tuleb. „Ma tahan liikuda elus ainult edasi,“ selgitab ta.
Siin on tema lugu. Autor ajakirjanik Eliisa Matsalu, teksti loeb peale Marili Niidumaa. Foto autor: Liis Treimann.
Khadija Arian Changaz ei taha minna nõudepesijaks. See seisukoht võib panna mõne inimese kulmu kortsutama – põgenik võiks ju rahul olla, kui üleüldse mingigi töö saab. Kuid Khadija ei anna alla, ta ei ole nõus oma unistust nurka viskama. Mitte veel.
Aasta tagasi Afganistanist Talibani eest põgenenud Khadija soovib üle kõige, et saab ühel päeval jälle töötada arstina. Ta usub, et just arstina saaks ta anda ühiskonnale rohkem tagasi, ta saaks inimesi aidata. Afganistanis oli ta üldkirurg.
Siin ...
Aasta tagasi Afganistanist Talibani eest põgenenud Ali Afzali tahab väga leida Eestis tööd. Ta sirvib hommikust õhtuni CV Keskust. Ta täidab ankeedi ankeedi järel, helistab, kirjutab, vahel läheb ka tööpakkuja ukse taha juttu tegema.
Kuus korra peab ta telefonivestlust töötukassa nõustajaga. Tulutult, ja nii juba pool aastat järjest – hetkest, mil Eesti rahuldas Ali ja ta pere asüülitaotluse ning ta sai seadusliku õiguse siin oma elu üles seadma hakata. Otsast peale.
Siin on tema lugu. Autor ajakirjanik ...
Pärast Afganistani langemist Talibani kätte on riik nii raskes humanitaarkriisis, et Rahvusvahelise päästekomitee andmetel võib see nõuda rohkemate elu, kui nõudis 20 aastat kestnud sõda. Talibani hirmuvalitsuse eest põgenesid Afganistanist miljonid inimesed. 16 neist jõudis Eestisse.
Äripäeva raadiolugu räägib põgenikest, kes Talibani külvatud surmahirmu eest Eestisse jõudsid. Saates jagavad oma lugu kolm afgaani, kes hoolimata rohketest väljakutsetest püüavad kõigest väest rajada omale ...
Tulin Eestisse krohvijaks, aga mind sunniti töötama Bolt Foodsi autojuhina – nii algab ühe Ukraina töötaja lugu, keda eelmisel aastal Eestis tööandja poolt ära kasutati. Äripäeva uuriva toimetuse raadiosaade „Luubi all“ toob kuulajateni lood, mis on Eestis juhtunud kolmandate riikide töötajatega.
Ärakasutamise juhtumeid Eestis on rohkem kui esialgu arvata võib. Näiteks rabas üks Eestisse restorani tööle tulnud naisterahvas ühes kuus pea 400 tundi tööd teha. Ta hakkis, pesi, keetis, küüris, ...
Korruptsioonikuriteos kahtlustuse saanud Pirita linnaosavanem Tõnis Liinat võttis väidetavalt altkäemaksu 10 000 eurot, kuid summa võib suuremaks paisuda.
„See mees on väga tahtnud olla Pirital puldis,“ sõnas ajakirjanik Eliisa Matsalu saates „Luubi all“.
Keskerakond Tõnis Liinati kampaaniat ei toetanud, eelistades esinumbrina Tõnis Mölderit. Liinat tegi valimiskampaaniat vähemalt 25 000 euro eest, mis oli väidetavalt tulnud tema taskust.
„Arvan, et asi läheb suuremaks kui 10 000 eurot – võib-olla ...
Äripäeva uuriv ajakirjanik Koit Brinkmann paljastas, kuidas endises Äripangas, nüüd TBB nime kandvas pangas töötajad vaeva nägid, et kahtlase taustaga inimesi nii-öelda kliendikõlbulikuks muuta. Selleks loodi ohtralt offshore firmasid ja tehti tehinguid ka panga juhatuse liikmete ja omanike endiga.
„Ei ole võimalik, et nii väikeses pangas, kus ollakse pead-jalad koos ja omanikud tihti kohal, võinuks sellised teod omanikele teadmata jääda. Mina ei usu, et ei teatud. Ju oli see äriplaani osa,“ rääkis Brinkmann ...
Trauma saanud Ukraina põgenike järjest süvenev kapseldumine iseendasse on ohumärk, mida aitaks lahendada nende psühholoogiliselt toetamine.
„Kohtudes ukraina põgenikega, tajud kurbust ja meeleheidet,“ ütles Eestisse põgenenud ukrainlastega kohtunud ajakirjanik Marge Ugezene, kelle sõnul osad ukrainlased ei suhtle ka omavahel, mistõttu sotsiaalsus jääb tahaplaanile. „Arvan, et me ei oska tegelikult aimata, mis tunne see on, kui sul ei ole enam kodu ja kõik tundub lootusetu.“
Ugezene järeldas, et seetõttu ...
Uuriva toimetuse saates „Luubi all“ rääkis ajakirjanik Katariina Krjutškova, kuidas ta kuulis Narvas lugu tegemas käies Ukraina sõja õigustamist. „Narva ja ka kõik siin elavad venelased on tähtis teema, sest mida rohkem nad tunnevad end kõrvalejäetuna, siis seda suurema tõenäosusega, kui meil võib minna jamaks ehk sõjaks, siis koonduvad nad Venemaa poolele,“ rääkis Krjutškova. „Kui neil ei ole Eestis mitte millelegi toetuda, siis see on meile julgeolekuoht.“
Ajakirjanik Koit ...
Eesti üks suurim partei Keskerakond seisab pankroti lävel, sest peab paari kuu jooksul tagastama keelatud annetusena saadud rohkem kui 800 000 eurot.
„Piinlik,“ võttis olukorra Keskerakonna ümber kokku ajakirjanik Koit Brinkmann. „Ma ei tea, mis lahenduse nad leiavad. Kui nad seda raha ei leia, kas siis läheb asi kohtutäiturile, kes hakkab erakonna arveid arestima?“
Saates arutasid ajakirjanikud veel, mida on pidanud läbi elama Eestisse jõudnud Ukraina põgenikud ja kuidas rahvuste vahelisi konflikte ära hoida. Hiljuti tuli ka avalikuks, ...
Uuriva toimetuse ajakirjanike saates rääkis Koit Brinkmann, kuidas valmis artikkel, mis küsib, kas Ukrainale kingitud välihaigla ehitamine pidi juba alguses ärimees Margus Linnamäe firma kätte minema.
Tajutakse, et kulisside taga toimub midagi kummalist. „Selles valdkonnas on hästi olulised suhted – peab olema oskus ja sidemed. Niimoodi on lihtsam oma toodangut maha müüa, jõuad niimoodi otsustajate pähe – kaitseväe juhataja juba ütlebki, et teie firma valmistabki (tulevikus välihaiglaid), kuigi otsust tegelikult ...
End meedia ja võlausaldajate eest varjav Oliver Kruuda on Eesti kohtule märkinud, et elab Dublinis, Ropemaker Place’i nimelises uusarenduses. Ainuke mure on, et Kruuda pole kuskile märkinud, mis on ta korteri number. Nii ei jäänud minulgi muud üle, kui pidin ükshaaval kortermaja uksi läbi koputama hakkama.
Hanover Streetil paiknevas maja Ropemaker Place valmis 2020 suvel ja müüdi Saksa fondile 46 miljoni euro eest. Butiikarenduseks nimetatud majas on 56 korterit ja ühes neist väidetavalt Oliver Kruuda elabki. Tema väidetavad naabrid pole ...
Saates "Luubi all" tuleb juttu kriminaalasjadest, mis on viimasel ajal tuntud ärimehi tabanud. Teiste seas sai sel nädalal süüdistuse ka Tallinna linnale kuuluva Tallinna Linnatranspordi juhatuse liige Lennart Viikmaa. Teda süüdistatakse Saaremaa Laevakompanii maksejõuetuse tekitamises, mis tõstatab küsimuse, kas ta peaks linnafirma juhi kohalt lahkuma.
„Inimene, kes on saanud süüdistuse maksejõuetuse põhjustamises, mis on pankrotikuritegu, on linnale kuuluva ettevõtte juhatuse liige,“ leidis ajakirjanik Koit Brinkmann, ...
Eestisse restorani tööle tulnud naisterahvas rabab ühes kuus pea 400 tundi tööd teha. Ta hakib, peseb, keedab, küürib, praeb päevast päeva, 19 tundi järjest püstijalu. Lahkuda ta ei saa, sest tööandja seisab ukse ette ega lase naisel köögist väljuda.
See on üks juhtum paljudest. Järgnev podcast toob kuulajateni lugusid kolmandate riikide töötajatest, kes on tulnud Eestisse raha teenima, kuid keda tööandjad on ära kasutanud.
Saates kõlab intervjuu inimkaubanduse ohvrite nõustamise ...
Maffiaprotsessilt hargnema hakanud kirjeldus ekspolitseinike ja allilma sidemetest tõstatab taas küsimuse, kuidas on õnnestunud kurikuulsal Kristian Kesneril pääseda kriminaalasjadest.
„Kuna Kristian Kesner on väga osavalt kõigest välja tulnud, siis tekib küsimus, et ehk on Kristian Kesner olnud kõige nutikam ja erinevad julgeolekuasutused üle mänginud,“ rääkis ajakirjanik Katariina Krjutškova uuriva toimetuse saates ja tõi esile veel ühe nurga enda kirjutatud artiklist, mis heidab varju jõustruktuuridele. ...
Äripäeva uurivate ajakirjanike saade „Luubi all“ võttis tänases saates ette tüüpilise majanduskuritegude tsükli: kõigepealt sajab palju raha, siis hakkab politsei asja vastu huvi tundma ning seejärel võib end halval juhul leida kohtupingist.
Uurivad ajakirjanikud valisid kuu persooniks kinnisvaraärimees Igor Mölderi, kellel on suured sidemed Venemaal. Räägiti reeglite vahel laveerimisest, millega teenisid miljoneid kiirlaenuärimehed Vahur Rajaver, Kristjan Tiik, Daniel Lumi ja Ivo Tahk.
Majanduskuritegude büroo ...
Saates „Luubi all“ on seekord pikemalt jutuks, kuidas tuntud firma BLRT on oma varaga toitnud omanike isiklikke ärisid, kuidas eestlased Soome tööturgu solgivad ja mida rääkis maffiaprotsessi võtmetunnistaja kohtu ees, samuti on juttu sellest, kuidas tuntud ettevõtja vimm kurnab aastaid kohtuid.
BLRT Grupi enamusaktsionärid liigutasid firmast välja hinnalist vara ja maksid suure ringiga dividende, mis paneb nüüd kahtluse alla nende vana ärisuhtumise. Kaotajad on aga jätkuvalt väikeomanikud.
Bermanite-pere on alati rõhunud ...
President Kersti Kaljulaidi meelest võiksid riigikogu liikmed saada suuremat palka, mis aga paneks võistlema avaliku ja erasektori.
Nimelt teatas president sel nädalal riigikogu avaistungil, et peale õpetajate, päästjate, kultuuritöötajate ja kõigi teiste palkade tõstmise peab ka riigikogulaste palganumber kasvama – et see oleks neli, mitte kolm keskmist palka.
„Minu meelest on presidendi lause täiesti ebaõnnestunud,“ ütles ajakirjanik Koit Brinkmann, leides et ei saa kõrvutada päästjaid-kultuuritöötajaid ...
Paljudes suhetes vohava majandusvägivalla juhtumid lähevad tihtipeale kõige julmemaks hetkedel, mil ohvrid annavad sisse lahutuse avalduse või püüavad suhtest väljuda, ütles uuriva toimetuse ajakirjanik Katariina Krjutškova. „Kuigi see võib aastaid aega võtta, siis lõpuks lööb selline julm lõppmäng siiski õhu puhtaks.“
Kuid mitte alati. Krjutškova tõi välja, et mõnikord survestatakse partnereid edasi ka pärast lahkuminekuid, näiteks laste elatisrahade mitte maksmise ...
Värskelt uute pattudega vahele jäänud Keskerakonna tipp-poliitik Mailis Reps lahkus partei fraktsiooni juhi ja aseesimehe kohalt, aga peaks loobuma ka kohast riigikogus.
„Ma ei tahaks riigikogus näha selliseid tegusid teinud inimesi,“ ütles ajakirjanik Eliisa Matsalu, mida arvab sellest, et Reps rahvast esindama jääb.
Ka tegi Matsalu üldise järelduse Repsi oskuse kohta ajada sassi enda ja rahva rahakott: „Arvan, et selliseid lugusid on meie poliitmaastikul palju.“
Saates oli veel juttu mitme skandaalse ärimehe tegemistest, samuti uutest asjaoludest ...
Kino Kosmos hoone liikus uue omaniku kätte, sama tehingu taga paistavad aga skandaalse ettevõtja kõrvad ning müügist rääkimine muutis osapooled kidakeelseks.
„Inimesed, kes on selle tehinguga seotud, ei oleks tahtnud seda lugu näha,“ ütles ajakirjanik Eliisa Matsalu ja kirjeldas, kuidas kino Kosmose hoone müüja ja ostja vältisid küsimusi tehingu kohta. Tehinguga näib ka seotud olevat värvika minevikuga ettevõtja Timo Sas. „Ta ütles, et kui midagi kirjutan, siis kaebab kohtusse,“ meenutas Matsalu Sasi ...
Ärimees Tullio Liblik seisis sel kuul silmitsi läbiotsimistega, mille taga on kahtlus, et Libliku firma saadud ligi 2 miljoni euro suuruse EASi toetuse kasutamisega ei ole asjad korras. Liblik ise suhtus läbiotsimistesse nagu vana rahu ise.
„Ta on tulest, veest ja vasktorudest välja tulnud,“ kommenteeris ajakirjanik Koit Brinkmann seda, et Liblik tundus suhtuvat läbiotsimistesse ääretult tasakaalukalt.
Brinkmann pakkus, miks see nii on. Ta meenutas, kuidas Liblik omal ajal nn maadevahetuse kriminaalasjas süüdi jäi. Samuti oli Liblikul aastate ...
Laste elatisraha vähendamine paneb löögi alla kõige nõrgemad ehk lapsed, leidis uuriva toimetuse saates ajakirjanik Katariina Krjutškova.
„Kui vaadata, mida valitsus eesotsas naisministritega teeb lasteteemadega seoses, siis ausalt öeldes olen jahmunud,“ ütles Krjutškova. „See on masendav. Me teame niigi, et vaesusrisk on suurim üksikvanemate seas.“
Nimelt sündis justiitsminister Maris Lauri allkirjaga eelnõu, mis vähendab lastele makstavat elatist. Kui enne pidi teine lapsevanem tasuma elatist 193 kuni 292 eurot ...
Endiselt suurärimehelt, praegu juriidiliste mängudega kohtus silma jäänud ja kohtutäitureid vältivalt Oliver Kruudalt oleks küsida nii palju küsimusi, ütles Äripäeva ajakirjanik Koit Brinkmann. Kahjuks ei taha Oliver Kruuda enam üldse ajakirjanikega suhelda.
„Sellest ajast saati, kui ta Terest ilma jäi, ei olegi ta suurt soovinud suhelda. Ei ole ammu saanud rääkida,“ ütles Brinkmann raadiosaates „Luubi all“.
Näiteks kirjutas Äripäev hiljuti, et kohus mõistis Kruuda rallisõitjast ...
„Olin ise ka jahmunud, milliste probleemidega seisavad silmitsi naised, kel on lapsed ja kes peavad pärast lahkuminekut oma eluga nullist alustama,“ ütles ajakirjanik Katariina Krjutškova, kes avas saates „Luubi all“ üksikemade diskrimineerimisest rääkiva artikli telgitaguseid.
Krjutškova rääkis Äripäeva uuriva toimetuse raadiosaates, et esialgu oli tal plaanis kirjutada lugu vaid sellest, kuidas üksikvanemad peavad kodulaenu taotlemisel esitama pankadele notariaalseid kinnitusi, et neile päriselt ka laekuvad elatised teiselt ...
Kui hiljuti puhkenud skandaalis on ärimees Hillar Teder ja endise rahandusministri nõunik Kersti Kracht avalikkuse luubi all, siis nende kõrval vajaks rohkem tähelepanu hoopis Keskerakonna endine peasekretär Mihhail Korb
„Mihhail Korbi roll on kuidagi varju jäänud. Kracht ja Teder istuvad vahi all, kuid Mihhail Korb on riigikogu liige, käib rõõmsalt tööl edasi, ja kahtlustuse saanud Keskerakond on valitsuspartei. Vastuoluline – ühed inimesed istuvad vahi all, teistel jätkub igapäevaelu,“ ütles ajakirjanik Koit ...
Ärimees Oliver Kruuda ettevõtte Rubla pankrotimenetlus venib, sealjuures pole kohtunik Hannes Olev suutnud Kruudalt aasta jooksul kätte saada võlgniku vannet.
See aga paneb löögi alla kõik tulevased pankrotimenetlused, kus võlgnikud võivad samamoodi hakata vande andmisest kõrvale hiilima. „Kui oleks resoluutne ja järsk kohtunik, kes seda pankrotimenetlust juhib, küll siis asjad liiguksid ka kiiremini,“ ütles saates uuriva toimetuse ajakirjanik Koit Brinkmann.
Saates oli juttu ka hoiu-laenuühistu ERIALi kohta välja ...
Tänavune tormiline aasta tõi eriti teravalt välja ka poliitikute nõrgad küljed, võtsid uuriva toimetuse ajakirjanikud aasta kokku.
„Olen mõne poliitiku suhtes pettunud, näiteks Isamaa justiitsministris Raivo Aegis, kes on sõna võtnud ajakirjanduse vastu. Ma ei oodanud temalt sellist reaktsiooni või käitumist,“ lausus uuriva toimetuse ajakirjanik Koit Brinkmann.
Miks, saad kuulata saatest. Samuti räägivad ajakirjanikud oma lugude tegemise telgitagustest ja toovad esile selle aasta säravamad lood.
Stuudios olid ...
Äripäeva uuriv toimetus esitleb oma esimest uurivat raadiolugu. Kuula saates „Luubi all“, kuidas Tallinna Reaalkooliga seotud tuntud ärimehed kahtlustavad, et reaalkooli rahaasjad ei ole korras ning selles on süüdi kriminaalkaristust kandnud ja võlgades Sten Nugis, kellel paistab olevat koolis suur mõjuvõim.
Ka mitmed Nugise endised äripartnerid on siiani Nugise peale vihased ja ootavad oma raha tagasi, kuid Nugis ise endal süüd ei näe. Kuula uurivat raadiosaadet siit:
Äripäeva uuriva toimetuse ajakirjanikud räägivad oma raadiosaates "Luubi all" oma viimase aja suurematest lugudest. Katariina Krjutskova kirjutas läinud kuul, kuidas uue identiteedi loonud kelm Marek Tamm (varem Alle, 49) puges külje alla ettevõtjatele ja tipp-poliitikutele. Rääkides vägevatest sidemetest siinsete prominentidega ja perekondlikest suhetest Rootsi miljardäriga, tinistas ta ohvritelt välja kümneid tuhandeid eurosid.
„Kui sa oled pettuse ohver, siis sul tekib tunne, miks ma varem aru ei saanud. Häbitunne on kõige ...
Keskerakonna selgitused Hillar Tederi rahaannetuse põhjuste kohta on absurdsed, arutlesid ajakirjanikud uuriva toimetuse saates.
„Võetakse inimesi kui lolle. Poliitikud puhuvad hambasse ja ongi kõik – kannatame nädala või paar meediapeksu ära, aga see-eest on meil 60 000 eurot arvel,“ lausus ajakirjanik Koit Brinkmann.
Saates oli veel juttu, kuidas kohtupidamise kajastamist üritatakse kinni keerata, millise surve all on väikeettevõtjad ja kuidas kinnisvaraärimehed said maksuvabalt dividende võtta.
Äripäevas hiljuti ilmunud loo järel Reformierakonna ridadest välja astunud poliitik ei maksnud väljateenitud raha oma reklaamifirma töötajatele.
Kuidas ja miks see juhtus, rääkis uuriva toimetuse ajakirjanik Koit Brinkmann. Peale selle oli pikemalt juttu sajandi maffiaprotsessi telgitagustest ja kuidas väiksem tegija võitleb Eesti Postiga ellujäämise nimel. Samuti tuli jutuks uus rahapesujuhtum, mis jõudis kohtusaali ja kuidas Crowdestate’ist saadud laen lõppes ühele ärimehele isikliku pankrotiga.
Stuudios on ajakirjanikud ...
Reformierakonna ridadesse kuuluva Peeter Jürgensoni reklaamiäri lõpetas kriminaalse taustaga Kaido Voika käte vahel. Jürgenson väidab, et tegu oli tavalise äritehinguga, kuid faktid räägivad teist keelt. „Ilmselgelt on Voika tankist,“ ütles uuriva toimetuse ajakirjanik Koit Brinkmann saates „Luubi all“.
„Luubi all“ on Äripäeva uuriva toimetuse saade, kus ajakirjanikud räägivad oma viimase aja suurematest lugudest. Seekord olid saates Katariina Krjutškova, Koit Brinkmann ja Eliisa Matsalu. Lisaks reformierakondlase ...
Kriminaalasjas kahtlustuse saanud advokaat võiks ise oma töös uurimise ajaks pausi võtta, leidsid uuriva toimetuse ajakirjanikud.
Teema kerkis vandeadvokaat Küllike Nammi juhtumi põhjal, kes sai kahtlustuse kriminaalasjas, kus talle esitati kahtlustus toimingupiirangu rikkumises. Advokatuuri juhatus leidis, et Namm tohib oma tööd jätkata. „Kui sulle on kahtlustus esitatud ja sind kahtlustatakse mingis kuriteos, siis miks mitte tõmmata end tagasi,“ kommenteeris uuriva toimetuse ajakirjanik Eliisa Matsalu.
Matsalu mõtet toetas uuriva toimetuse ...
Saneerimised kipuvad kujunema venitamistaktikaks, et vältida pankrotti minemist, jäi kõlama saates Luubi all.
„Mitmete pankrotilugude puhul tekib kahtlus või küsimus, kas saneerimist oli võimalik, põhjendatud ja vajalik enne pankrotti teha. Seaduses on kirjas, et saneerimise ajal ei peatu nõuete tiksumine, nii et pankrotis võidakse lõpuks avastada, et nõuded on nii aegunud, et mitte midagi ei ole enam teha,“ rääkis ajakirjanik Katariina Krjutškova.
Saates oli näiteks juttu MRP Linna Liinid läbikukkunud ...
Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni likvideerimine meenutab häirivast tegelasest lahtisaamist, leidis uuriva toimetuse saates ajakirjanik Koit Brinkmann. Peale selle rääkisid uuriva toimetuse ajakirjanikud, kuidas kaupmehed maksudega mängisid, Eesti ärimehe seostest Rosnefti juhiga, raudteejuhtide suurtest tulemustasudest ja pettunud põllumeestest. Stuudios olid Viivika Rõuk, Koit Brinkmann, Katariina Krjutškova ja Marge Väikenurm.
Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.