28 jaanuar 2016

Juubel: Electrum – 25 aastat alltöövõttu ehituses

Tartu Ülikooli Kliinikum  

25 aasta taguseid aegu meenutades on imelik tunne, sest Eesti oli siis veel Nõukogude Liidu koosseisus ja käibel oli rubla.

Kui aga 26. märtsil 1990 ilmus Äripäevas artikkel aktsiaseltside reaalsusest Eestimaal, oli selge, et aeg tegutsemiseks on küps.

ASi Electrum asutamisleping allkirjastati 1991. aasta 18. märtsil ja registreeriti Ettevõtlusregistris 12. aprillil. Ettevõte ei tekkinud päris tühjale kohale, sest kui 1989. aastal ilmusid esimesed lootustandvad märgid eraettevõtluse võimalikuks tekkeks siin, oli loodud väikeettevõte Install, mida võib pidada Electrumi eelkäijaks.

Tartu Ülikooli Kliinikum  

Ilmselt tiivustas meid suur iseotsustamise tahe ja soov ehitada nii nagu läänes. Kui võrrelda tol ajal Eestis kasutatud elektrimaterjale ja tehnoloogiat Soome omadega, oli vahe tohutu. Samuti puudusid oskused ja töövõtted neid materjale paigaldada, kuid 1991. aasta suvel õnnestus mul minna kolmeks kuuks Soome ühte elektrifirmasse tööle. Sealt saadud oskused ja kontaktid olid hindamatu väärtusega ja juba samal aastal sai Electrumist Põhjamaade juhtiva elektrimaterjale tootva kontserni Ensto esimene klient Eestis.

Kuna Soome ja Venemaa materjalide hinnavahe oli väga suur, tuli esmalt leida maksejõulisi kliente. Põhiliselt leidus neid eraklientide näol, kuid üks esimesi juriidilisest isikust tellijaid oli Soome firma Lemminkäinen, mille tütarfirma hakkas 1993. aastal Tallinnasse Liivalaia ja Veerenni tänava nurga endisesse kalapoodi Finnairi esindust rajama. Sealt saime esimese kogemuse alltöövõtjana, mis oli igati meeldiv ja julgustav.

Ettevõtte kiire areng 1990ndatel, kui käive kasvas igal aastal kuni 50%, tegi lisaks rõõmule ka muret, sest firma struktuur ja teadmistebaas ei jõudnud järele. Esimene tagasilöök 2001. aastal oligi just sellest tingitud. Meid räsis kõvasti 2009–2010 siia jõudnud majanduslangus, kuid väljusime sellest targemana ja tugevamana.

Electrumist on saanud tuule tiibadesse mitmed hinnatud elektriala asjatundjad ja oleme olnud omamoodi kasvu­lavaks mitmele Eesti ehitus­firmale.

25 väga töörohket aastat

Electrumil on olnud aegade jooksul au anda alltöövõtjana oma panus paljude erinevate ehitiste nagu koolid, lasteaiad, äri- ja tootmishooned, kaubandus- ja autokeskused, haiglad, spordirajatised jpm valmimisse üle Eesti. Lisaks ka mõned objektid väljaspool nagu Eesti saatkonnad Berliinis ja Pariisis, Eesti esindus Euroopa Liidu juures Brüsselis ja restoran Radi ud Draugi Riia vanalinnas.

Huvitavamad on objektid, kus oleme saanud lahenduste puhul kaasa rääkida ning kus tellija, peatöövõtja ja arhitektiga on olnud hea koostöö. Näiteks Eesti saatkond Pariisis, Tehvandi K-90 suusahüppemägi, Viljandi Maagümnaasiumi algklasside hoone, Rocca al Mare kaubanduskeskus, Pärimusmuusika Ait Viljandis, Jääaja teemapark Lähtes, Viljandi Kutsehariduskeskus, Tartu Ülikooli Füüsika Instituut, Ahhaa Teaduskeskus ja Pauluse kiriku rekonstrueerimine Tartus.Kahtlemata on viimase aja kõige tähelepanuväärsemaks objektiks Tartu Ülikooli Kliinikumi Maarjamõisa meditsiinilinnaku 2. etapi elektritööd. Hoone netopind on 39 000 m2, paigaldati enam kui 11 000 valgustit, ligi 600 km erinevaid kaableid, üle 100 elektrikilbi ja elektritööde maksumus on ligi 5,5 miljonit eurot ehk see on läbi aegade meie mahukaim töö. Objekti tegid keerukaks suurest töömahust tingitud paljude erinevate töölõikude ja alltöövõtjate töö koordineerimine, raviasutusele iseloomulikud erinõuded elektrivarustusele, tööprojekti viibimine ning materjalide ja seadmete tarnete õigeaegne tagamine.

AHAA keskus Tartus  

Samal ajal oli koostöö peatöövõtja, järelevalve, alltöövõtjate ja materjalide tarnijatega konstruktiivne ja laabus suurepäraselt. Peatöövõtjateks olid OÜ Astlanda Ehitus ja Ehitusfirma Rand ja Tuulberg ning meie suuremaks alltöövõtjaks AS Rantell.

Electrum on teinud aastate jooksul koostööd enamiku Eesti peatöövõtjatega. Mõned neist on tegevuse lõpetanud, mõned loonud teise või juba kolmandagi firma. Enamikuga on koostöö laabunud hästi ja loodetavasti on ka nemad meiega rahule jäänud. On suurepärane, kui peatöövõtja ja alltöövõtja vahel valitsevad partnerlussuhted ja aktsepteeritakse ka alltöövõtja arvamust ning tehakse koostööd parima lõpptulemuse nimel.Kui meedias tehakse juttu hoonete valmimisest, siis tavaliselt mainitakse peatöövõtjat, arhitekti ja projekteerijat. Tegelikult toimetab ehitusobjektil väga palju alltöövõtjaid, kes teevad erinevaid spetsiifilisi ja tehniliselt küllalti keerukaid töid, ilma milleta oleks ehitise funktsioneerimine võimatu. Nende vastu üldiselt huvi ei tunta ja need firmad jäävad tavaliselt avalikkusele nimetamata.

Narva Astri kaubakeskus  

Elekter on kui hoone vereringe

Kui võrrelda üht toimivat hoonet inimorganismiga, siis ventilatsioon ja jahutus oleks nagu hingamiselundid, vesi ja kanalisatsioon kui seedeelundid, automaatika nagu aju ning elekter kui süda ja vereringe, milleta ükski eelnevalt nimetatu ei toimi.

Lisaks elektritöödele tegeleb Electrum ka elektrimaterjalide müügi ja elektrikilpide tootmisega. Juba 1996. aastast on meil elektrimaterjalide kauplus Valgas ja 1998. aastast Viljandis. Viimastel aastatel on hästi edenenud elektrikilpide tootmine, komplekteerime neid nii enda objektidele kui ka teistele tellijatele.

Eesti Vabariigi saatkond Berliinis  

Ligi 20 aastat toome maale Tšehhi tootja Trevos kvaliteetseid tööstuslikke luminofoorvalgusteid ning menukad on ka nende leedvalgustid. Teiselt Tšehhi tootjalt Osmont tarnime triplex-klaasist erinevaid plafoontüüpi valgusteid. Valgustite müügil teeme koostööd tuntud Eesti hulgifirmadega nagu SLO, Esvika Elekter, Viru Elektrikaubandus jt.Electrumis on 30 põhikohaga töötajat. Viimastel aastatel on töötajate arv vähenenud, oleme püüdnud töötada efektiivsemalt ja suuremahulistel töödel kaasanud alltöövõtjaid ning see on ennast siiani õigustanud. Kuus meie töötajat on töötanud firmas enam kui 20 aastat ja 10 töötajat enam kui 10 aastat. On ülimalt hea meel tõdeda, et saame jätkuvalt toetuda oma suurte kogemustega spetsialistidele.

Tartu Ülikooli Füüsika Instituut  

Electrumist on saanud tuule tiibadesse mitmed hinnatud elektriala asjatundjad ja oleme olnud omamoodi kasvulavaks mitmele Eesti ehitusfirmale. Ühest küljest on see kurb, sest elektrikust oma ala spetsialistiks koolitamine võib kesta 5–10 aastat, ent teisalt võtame seda tunnustusena – see näitab, et Electrumis õpitu ja kogetu on kõrgelt hinnatud.Meie jaoks on oluline pakkuda kvaliteetset teenust, olla usaldusväärseks partneriks ja säilitada stabiilsus. Viimane ongi vast kõige raskem, sest aastad ei ole vennad. Oleme meiegi võtnud vahel liiga suuri riske, mis pole end õigustanud, ent samas pole ehituses tegutsemine mõistlikul määral riskimata võimalik.

Suur tänu kogu Electrumi töökale kollektiivile, kelle ühiste jõupingutuste tulemusena oleme kasvanud ja arenenud! Eriline tänu meie koostööpartneritele ja klientidele, kes on uskunud meisse nende pikkade aastate jooksul ja kelleta ei oleks meie areng olnud võimalik!

Hetkel kuum