19. november 1995 kell 22:00

Reisibüroodel tekivad probleemid Ameerika-reisidega

Turismifirma Estravel reisikonsultant Andres Vrager lausus, et reede lõunaks ei olnud Estraveli reisibüroo saanud USA saatkonnalt mingit ametlikku teadet viisade väljaandmise katkestamise kohta, ainus informatsioon pärines ajalehest.

Reede pärastlõunaks ei olnud turismifirma kontoris käinud siiski ühtki viisast ilma jäänud klienti. Vrager avaldas arvamust, et lähipäevil tuleb niisuguseid juhtumeid siiski ette. Ta märkis, et reisijaid, kes tulevad reisibüroosse USAsse sõidu plaaniga vaid mõni päev enne sõitu, on suhteliselt vähe.

USA Tallinna saatkonna pressi- ja kultuuriata?ee Victoria Middletoni sõnul on USA viisade väljaandmise katkestamise näol tegemist pretsedendiga, mis tekitab palju probleeme ja ebamugavusi. Ta avaldas lootust, et olukord laheneb mõne päevaga.

Middleton tõdes, et saatkonna konsulaarosakond on soovitanud kõigil USAsse sõita soovivatel inimestel mitte muretseda piletit enne viisa kättesaamist. Tema sõnul võidakse USA saatkonnas viisa väljastada küll ühe päevaga, samas võib see aega võtta ka mitu nädalat. Päevas väljastab Tallinnas asuv USA saatkond keskmiselt 15--20 viisat. Middletoni kinnitusel osutab saatkonna konsulaarosakond alates neljapäevast vaid hädavajalikke teenuseid Ühendriikide kodanikele.

USA viisat on võimalik saada vaid otse USA saatkonnast pärast vestlust konsuliga. Reisibüroode vahendusel ei ole USA viisat praegu võimalik saada, ütles Middleton.

Eestis korraldavad otsereise USAsse vaid mõned üksikud reisibürood ja -klubid, mitu bürood müüb Soome turismifirmade pakutavaid pakette. Reisibüroo Estonian Holidays reisikonsultandi Ene Kaaberi sõnul ei võta ükski Soome reisibüroo viisa eest endale mingit vastutust, broneeritud reisi annulleerimise korral tuleb maksta trahvi vähemalt 200 Soome marka. Juhul kui reisini on aega kuni 28 päeva, on trahvi suurus 500 marka, kui alla kahe nädala, tuleb trahvi tasuda pool reisipaketi maksumusest. Estonian Holidays teenindab nädalas keskmiselt kuni kümmet USAsse sõita soovivat turisti.

Tartus asuva reisiklubi Reisile Sinuga presidendi Rein Rohtla sõnul on ta viimase poole aasta jooksul tegelenud Ameerika-reisi organiseerimisega, mis pidi toimuma 4.--11. detsembrini.

«Sain kokku grupi, broneerisin hotelli ja piletid, kuid nüüd on viisade tõttu kogu töö luhtunud,» rääkis ta nördimusega. Samas tunnistas ta asjaolude paratamatust.

Rohtla tõdes, et nende firmat aitaks reisi ärajäämisest päästa vaid olukorra lahenemine tänaseks päevaks. «Selleks on aga vähe lootust,» lausus Rohtla. Ta lisas, et tuhandest kroonist saadetud faksidele kulutatud summast on tunduvalt suurem moraalne kahju.

USA Tallinna saatkonna konsulaarosakond katkestas USA eelarveliste raskuste tõttu ajutiselt viisade väljastamise neljapäeval. Turistide ja ärireisijate viisataotlusi ei rahuldata kuni erimeelsuste lahendamiseni USA presidendi ja kongressi vahel, kes ei jõudnud kokkuleppele USA välisteenistuste järgmise aas-ta eelarve suhtes.

Hetkel kuum