11. jaanuar 1996 kell 22:00

Saksamaal kasvas eelarvedefitsiit

Saksa liidukantsler Helmut Kohl avaldas laupäeval veendumust, et Saksamaa täidab kõik 1999. aastal loodava Euroopa Liidu rahaühenduse tingimused.

Statistika andmeil suurenes Saksa riigieelarve defitsiit 1995. aastal 3,6 protsendini rahvuslikust koguproduktist, mis on tunduvalt rohkem kui Maastrichti lepingu piirmäär kolm protsenti. Majandusteadlaste sõnul on isegi Euroopa tugevaimail majandusel on raskusi rahaliiduga ühinemise tingimuste täitmisel. Otsus, millised riigid on sobilikud ja millised mitte, tehakse alles 1997. aasta majandusandmete põhjal, lohutas Kohl.

Neljapäevane tugev tõus Wall Streetil tugevdas ka USA dollarit, mille kurss kerkis Euroopas 1,445 Saksa margani. Jeeni suhtes läbis dollar taas 105 jeeni piiri ning kerkis Euroopas 105,49 jeenini. Optimismi aluseks oli uus lootus eelarvekokkuleppe sündimiseks USAs. Tänased pühad USAs ja Jaapanis ning USA idarannikul oodatav uus lumetorm jätsid turu reedel hõredaks.

Dollari kurss oli nädalavahetusel 1,445 Saksa marka ja 105,3 Jaapani jeeni, seega 11,56 Eesti krooni. Tulevases perspektiivis hinnatakse dollari väljavaateid paremateks eelkõige Jaapani jeeni suhtes ning peetakse võimalikuks dollari jõudmist 110 jeenini.

Soome mark liikus reedel 2,645 Eesti krooni ringis. Soome tahab olla esimeste riikide hulgas, kes lähevad üle Euroopa ühisrahale, teatas president Ahtisaari.

Rootsi kroon liikus reedel stabiilselt 1,75 Eesti krooni piiril. Peaminister Carlsson ei soostunud vastama küsimusele Rootsi krooni võimaliku liitmise kohta Euroopa valuutavahetuskursi mehhanismiga.

Teistest Euroopa valuutadest jätkas reedel tugevnemist Prantsuse frank.

Dollari kurss Moskva valuutabörsil kerkis reedel kahe rubla võrra ning fikseerus tasemel 4672 rubla dollari eest.

Kulla hind reedel langes, kuid diilerid nimetasid seda normaalseks positsioonide korrigeerimiseks pärast tõusu viimase 2,5 aasta kõrgeima tasemeni. Kullauntsi hinnaks fikseeriti reedel 396,35 dollarit, võrrelduna 399 dollariga neljapäeval ja 400 dollariga kolmapäeva õhtul.

Hetkel kuum