23. jaanuar 1996 kell 22:00

Soros ostab Argentinas maad ja Jaapanis aktsiaid

«Maailma investeerijatel on hetkel kõige kasulikum osta Jaapani aktsiaid, kuna seal suurenev likviidsus avaldab aktsiaturule soodast mõju,» teatas Soros avalikult, mille järel Nikkei indeks kohe tõusis.

Lisaks parandavad majandustulemusi ka Jaapani firmades käimasolev restruktureerimine ning jeeni nõrgenemine.

Sorosi avalikel mõtteavaldustel on kindlasti ka mingi tagamõte, kuna neil on alati olnud maailma finantsturgudele väga suur mõju.

Tuletagem meelde, et 1992. aastal teenis Soros miljard dollarit, kui spekuleeris väitega, et inglased ei suuda hoida naelsterlingit Euroopa valuutakursimehhanismis (ERM). Samuti etendas Soros tähtsat osa eelmisel aastal, kui dollari kurss järsult langes.

Euroopa selle aasta majanduskasvu hoogustumist takistab tema meelest oluliselt Euroopa majandus- ja valuutaliidu (EMU) loomise kampaania, mille negatiivsed tagajärjed hakkavad peatselt ilmnema.

Soros ennustab ka USA dollari jätkuvat tugevnemist jeeni suhtes, kuna Jaapani rahamassi kasv edestab tunduvalt USA rahamassi kasvu.

Ostnud juurde kaks maavaldust Argentinas, kuulub Sorosile selles riigis nüüd 15 suurmõisas kokku 340 000 hektarit maad, millega ta on ilmselt suurim maaomanik. Viimase ostu tegi George Soros Argentina firma Cresud kaudu, mis hankis talle 95,2 miljoni Eesti krooni eest La Juanita ja Cabana de Coro mõisa, kus on 14 500 hektarit maad.

Firma Cresud tegevdirektori Alejandro Elsztaini sõnul on tema firma käsutuses veel üle 30 miljoni dollari, mis pärast kõigi võimaluste hoolikat analüüsimist on kavas Argentinas investeerida.

George Soros on suurim Cresudi aktsionär (46,5%), mistõttu kontrollib ta selle tegevust. Mitmesugustele fondidele kuulub 41 protsenti aktsiatest ja 12,5 protsenti on Buenos Airese börsil väikeaktisonäride käes.

Argentina maavaldused moodustavad ainult murdosa George Sorosi omandist. Tema põhiomand on investeerimisfond Quantum, mille väärtus on mitu miljardit dollarit. DN-DI

Hetkel kuum