2. aprill 1996 kell 22:00

Ühispank saab lähiajal Lloydsilt kindlustuslepingu

«Leping katab enamiku tänapäeva Eesti tingimustes vajalikke asju,» lausus Schults. «Need on väliskuriteod, röövimised ja näiteks ka müstilised kadumised.»

Lloyds tegi Ühispangale enne lepingu sõlmimist üheksateist ettekirjutust ehk soovitust, mis tuleb kindlaksmääratud aja jooksul lahendada. «Meil on enamik neist juba täidetud või teeme seda lähiajal,» lisas Schults.

Soovituste sisu oli enamasti protseduuriline. Ühes kontoris tuli Ühispangal näiteks üles seada täiendavad turvakaamerad, teises tuli uksele paigutada lisavaateava.

Margus Schultsi sõnade kohaselt on panga kindlustamise mõte vältida suuri katastroofe.

«Väikeseid pettusi, nagu näiteks 100 000 krooni, ei ole mõtet katta kindlustusega, sest vastasel korral läheb kindlustuse hind ebanormaalselt kõrgeks,» rääkis Schults.

Ühispank küsib Lloydsilt pakkumusi kindlustuskatte ülempiiriga 1,5--2 miljonit dollarit ja omavastutusega 25 000--75 000 dollarit, väitis Schults.

«Selles kategoorias, kuhu Eesti suuremad kommertspangad kuuluvad, on maksimaalne kindlustuskate viis miljonit dollarit,» märkis Schults. «Enamik lepinguid on aga paari miljoni dollari kandis.»

Kindlustusleping peab katma ka panga enda töötajate sooritatud pettused, võltsitud maksekorraldused ja t?ekid ning raha transportimisel tekkinud kahju.

Üldise statistika andmete järgi on 90 protsenti pankadele tekitatud kahju põhjustanud oma töötajad ja vaid kümme protsenti langeb väljastpoolt tulnud kahjutekitajate arvele.

«Kindlustus katab oma töötajate kuritegelikud teod, välja arvatud direktorite ja teiste juhatuse liikmete toimepandavad pettused,» lausus Margus Schults.

Kindlustuspoliis katab ka investeerimissoovituste andmisel tehtud vigu. «Kui pank nõustab klienti ja teeb vea ning klient annab asja kohtusse, siis sellised asjad kaetakse,» sõnas Schults.

Üldjuhul katab kindlustus ka arvutipettustest tuleneva kahju.

Hoiupanga juhatuse aseesimees Priit Haller ütles, et ka Hoiupank peaks lähiajal jõudma kindlustuslepingu sõlmimiseni Lloydsi kontserniga.

Eesti pankadest on kindlustuslepingud sõlminud Hansapank, Tallinna Pank ja Eesti Forekspank.

Hetkel kuum