16. mai 1996 kell 22:00

Taluvõi kummitab

Kuumemaid sündmusi Eesti piimandusmaastikul on kahtlemata taluvõi ja selle kvaliteedi ümber tõusnud kära. Nimelt on piimatootjad pahased selle üle, et kodumaised kombinaadid pakivad tunnustuse pälvinud taluvõi pakendisse ei-tea-mis kvaliteediga margariini ning turustavad seda Peterburi turul. Peterburilased peavad aga eestlasi petturiteks ning ei taha kõikuva kvaliteediga Eesti võid enam osta.

Tekkinud olukorras on olnud raske leida süüdlast. Spetsialistide hinnangul võivad valevõi tootjad panna taskusse küllaltki kopsakaid summasid, arvatavasti on tegu miljonitega. Selle asemel aga, et otsida tõelisi pettureid, kes või imagot teadlikult määrivad, on tarbijakaitse- ja tervisekaitseamet hoopiski hakanud otsima neid, kelle võil on väikesi kõrvalekaldeid kvaliteedist.

Piimandusringkondades on muutunud anekdoodiks lugu, mis pärineb Tallinna piimatööstuse direktori Oliver Kruuda suust. Nimelt müüs Kruuda just enne valevõi probleemi süvenemist ära kolm võipakkemasinat, kuid unustas kahjuks, kellele ta need müüs. Ilmselt teenivad just needsamad masinad täna petturite huve, arvavad piimatootjad.

Kõige kavalama käigu on teinud aga AS Põlva Piim, kelle direktor ning Eesti piimaliidu juhatuse esimees Enn Sokk teatas avalikult, et tema müüb margariini Peterburgi küll taluvõi pakendis, see-eest on aga pakendil venepärane nimi.

Aprilli algusest on piima kokkuostuhinnad vabariigis taas langenud ning jätkavad seda ka praegu. Üheks põhjuseks peavad piimatootjad või hinna langemist Peterburi turul.

Valevõi pakkijate kohal hõljuv saladuskate sunnib uskuma, et väikese lisateenistuse nimel on meie lugupeetud piimamehed valmis solkima kogu riigi piimanduse maine. Kahju.

Hetkel kuum