13. juuni 1996 kell 22:00

Balti nimekiri Helsingi börsil on ebatõenäoline

«Ma ei näe põhjust, miks ei peaks Tallinna börs tulevikus olema rahvusvaheliselt tunnustatud,» lausus Viik. «Sel juhul on välisinvestorile täiesti ükskõik, kas teha tehing Helsingi või Tallinna börsi kaudu.»

«Esmajärjekorras peaks ettevõtted ära kasutama kodumaal pakutavad võimalused ja alles siis minema väljapoole,» lisas Viik.

Balti nimekiri börsil oleks vähem likviidne, mistõttu investorid usaldaksid tõenäoliselt maaklerinimekirja rohkem, ütles Viktor Mahhov Hansa Investeeringute ASist.

Ühispanga analüüsiosakonna juhataja Urmas Neetari kinnitusel läheb Ühispank oma aktsiatega Helsingi börsile just maaklerinimekirjas. «Kõigi eelduste kohaselt juhtub see juuli algul,» lisas ta.

Balti nimekiri Helsingi börsil on praegu veel päevakorras, ehkki selle eesmärgid on muutunud, lausus Viktor Mahhov. «Välisinvestorite Eestisse toomise asemel on nimekirja loomise põhjus nüüd individuaalinvestorite baasi laiendamine, et hajutada aktsiate jaotust eri tüüpi investorite vahel,» lisas ta.

«Välis- ja kohalikud investorid hindavad riski erinevalt,» kinnitas Mahhov. «Kui näiteks Venemaa presidendivalimiste ebasoodsa tulemuse korral tahavad välisinvestorid pingekolde lähedal asuvate ettevõtete aktsiatest vabaneda, siis hinnad ilmselt langevad. See loob kohalikele investoreile soodsa võimaluse nende väärtpabereid omandada, kuna risk hinnangu järgi on väiksem.»

«Balti nimekiri hoiaks ära börsi krahhi,» leidis Mahhov.

«Helsingi börs on Eesti ettevõtete kaasamisest väga huvitatud,» rääkis Juha Kaipponen Helsingi börsilt. «Eraldi Balti nimekirja loomine sõltub eelkõige teie ettevõtetest. Kui Helsingi börsiga liituda soovivaid Eesti ettevõtteid piisab ja nad ise soovivad eraldi nimekirja, siis me kaalume seda võimalust.»

Aktsiatega Helsingi börsile mineku vastu on varem huvi tundnud mitu Eesti kommertspanka. Lisaks juba börsil noteeritud Hansapangale on tänaseks huvi säilitanud vaid Ühispank.

Hoiupangale on Helsingi börs lihtsalt üks avatud võimalus, kuid praegu me selle kasutamist ei planeeri, ütles Heino Viik. Ka Tallinna Pank ei kavanda finantsturgude direktori Martti Siimanni sõnul Helsingi börsiga ühinemist.

Hetkel kuum