12. jaanuar 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Tallinna linnavalitsus teeb volikogule ettepaneku korraldada Nomura 480 miljoni kroonise laenu rekapitaliseerimiseks 400 miljoni krooni ulatuses uus võlakirjaemissioon.

Tallinna linnapea Robert Lepiksoni sõnul algaks laenu tagasimaksmine 1999. aastast ja kestaks seitse aastat.

Emissioon tuleb linnasekretär Toomas Sepa ütlusel selleks, et linn ei peaks end Nomura laenu tasumisega «hingetuks maksma».

Laenu võtmine on abilinnapea Ants Leemetsa sõnul mõttekas selleks, et hoitaks kokku kulusid tulevikus. «Kui teeme selle asja korda, siis maksame tulevikus vähem, lausus ta.»

Lepikson on varem öelnud, et linn ei kavatse suure laenukoormusega seoses võlakirjaemissioone teha, küll aga võiks võtta pikaajalist laenu Nomura võlakirjade lunastamiseks.

Tänavu peab linn Nomura võlakirjaemissiooni tagasi maksma 216 miljoni krooni ulatuses. BNS

Väärtpaberispetsialistide sõnul põhjustas aasta alguse aktsiahindade kiire tõusu järsult suurenenud raha sissevool väärtpaberiturule.

HF Arenduse juhataja Margus Uudam ütles, et investorid soovivad pikemalt analüüsimata teha kiireid kapitalipaigutusi.

ICI Trusti finantsanalüütiku Elar Musta sõnul on väike- kui suurinvestorite huvi plahvatuslikult kasvanud, mistõttu raha tuleb turule järjest juurde.

Kuni hinnad tõusevad, pole ka müüjaid, sõnas Uudam. «Eesti investorid on niivõrd ära hellitatud, et kui kurss jätkab tõusu, siis ei müüda.» Lisaks tõstab aktsiate hindu kasumiprognooside avalikustamine, lausus ta.

Musta sõnul jätkub Eesti väärtpaberiturul aktsiahindade tõus, kuni Eestist hakkab raha välisturgudele, näiteks Lätti, Leetu ja Venemaale voolama. BNS

Hansapank loodab juhatuse aseesimehe Rain Lõhmuse sõnul sel aastal saada Leedu väärtpaberibörsi liikmeks. Lõhmus ütles, et Leedu börsi aktsionär on Hansapank olnud aasta, kuid börsi liikmeks saamiseks peab pank Leedus looma väärtpaberivahendusega tegeleva organisatsiooni.

Lõhmuse sõnul on Hansapank kaalunud nii mõne Leedu maaklerfirma ostmist kui ka oma tütarettevõtte loomist ja ilmselt langetab pank otsuse viimase variandi kasuks.

Hansabank-Latvija on Läti väärtpaberibörsi liige. BNS

Hansapanga ja Ühispanga aktsia Helsingi börsile viinud Merita Panga hinnangul on Eesti aktsiate võimalused Soomes head.

Merita Panga tütarfirma Merita Securities peaanalüütik Elina Timonen ütles, et Hansapanga ja Ühispanga aktsia hinna tõusuks on head võimalused. Hea on ka, et Eestisse investeerides pole praegu suurt valuutariski -- krooni devalveerimise tõenäosus on küllaltki väike, ütles Timonen. Positiivse suunana Eestis nimetas ta veel pankade liitumist ja suurpankade teket. BNS

Stockholmi ja Tallinna vahel laevaliiklust pidava E-Liini ASi juhatus kinnitas möödunud nädalal selle aasta eelarve, mis näeb mootorlaevale Regina Baltica ette 40 miljoni krooni ulatuses investeeringuid.

Estline'i eelmise aasta kahjumiks kujunes E-Liini ASi juhatuse esimehe Toivo Ninnase sõnul ligi 50 miljonit krooni. Tänavu loodab Estline pärast pikka aega kasumisse jõuda 10--15 miljoni krooni ulatuses, lisas ta. BNS

Leedu põllumajandusminister Vytautas Knasys ütles reedel Riias, et põllumajandustoodete vabakaubandusega on probleeme. Neist teravaimana nimetas ta tollipunktide vähesust.

Kolme Balti riigi põllumajandusministrid olid Riias ühel meelel, et imporditavatel toodetel peaks olema Euroopa Liidu standarditele vastav ribakood ja pakend peaks sisaldama kauba kohta teavet saajamaa keeles.

Ministrid pidasid vajalikuks ka põllumajanduse toetamise poliitika ühtlustamist. Eesti põllumajandust praegu ei subsideeri. Kõige suuremad on subsiidiumid Leedus. Läti põllumehed saavad tänavu subsiidiumitena 9,3 miljonit latti. BNS

Sel nädalal jõuavad Läänemaa kauplustesse Eesti Merelaevandusele (EML) kuuluva ASi Ridame keedu- ja suitsuvorstid. Loomaliha ostetakse kokku esialgu Lääne maakonnast, sealiha tuleb ilmselt tuua Soomest, ütles Lääne Elule ASi Ridame tegevdirektor Valdek Pürn.

EML alustas Sinalepa lihatööstuse rajamist oma laevade varustamiseks 1991. aastal. Ridala sovhoosi likvideerimisega omandas EML kõik aktsiad ning jätkas 1995. aastal ehitust, investeerides lihatööstusse ligi 2 miljonit krooni. ETA

Eesti investeerimisfirmal Talinvest on kavas asutada koos Leedu maaklerfirmaga Superma investeerimispank, kirjutas laupäeval ajaleht Lietuvos Rytas.

Hiljuti ostis Talinvest 87 protsenti Superma aktsiatest.

«Meie huvid ühtivad, me arutasime tegevusstrateegiat ning veendusime, et meie eesmärgid langevad kokku,» kinnitas Superma peadirektor Aidas Galubickas Leedu ajalehes.

Galubickase sõnul hakkavad kaks firmat Baltikumis tegutsema ühisgrupina ja nii tekivad Supermal avaramad võimalused tegutseda Tallinna ja Riia börsil. BNS

Hotellis Palace valmisid presidendisviit, Executive sviit ning 50 inimest mahutav konverentsisaal kogumaksumusega 3,5 miljonit krooni, ütles hotelli Palace direktor Feliks Mägus.

Presidendisviidis on vastuvõtutuba, magamistuba, kabinett, ihukaitse tuba, köök ning kaks tualetti ja vannituba. Executive sviit koosneb magamis- ja vastuvõtutoast ning vannitoast. Kahe sviidi ehituslik maksumus oli 2,5 miljonit krooni. Konverentsisaal läks maksma miljon krooni. ÄP

Hetkel kuum