3. veebruar 1997 kell 22:00

Tallinna Pank viis 23 miljonit Läti panka

Tallinna Pank ärgitas ajakirjandust oma Läti-projektiga terve eelmine aasta. Levisid kuuldused, et Tallinna Pank plaanib osta Läti Unibanka aktsiaid, mida ka Hansapangale pakuti. Tallinna Panga nõukogu esimees Guido Sammelselg andis ajakirjandusele põiklevaid kommentaare, kuna kartis, et ideede avalikustamisel võib Läti keskpank hakata Tallinna Pangale kaikaid kodaratesse loopima.

Saules Banka suurim aktsionär on vene rahvusest Juri ?etinin, kes eelmisel nädalal valiti ka panga nõukogu esimeheks. Energilisele, pigem PR-meest kui pangajuhti meenutavale ?etininile kuulub veidi üle viiendiku Saules panga 81 miljoni kroonisest aktsiakapitalist. Tallinna Pank on ?etinini ja viimase äripartneri ning panga asutajaaktsionäri Dmitri Kovali järel suuruselt kolmas Saules panga aktsionär.

Tallinna Panga nõukogu aseesimees Targo Raus selgitab, et pank otsis võimalust Läti pangandusse investeerida pikka aega. See, kas Tallinna Pank käsitleb investeeringut Saules panka kui finants- või kui strateegilist investeeringut, selgub Rausi sõnul aasta lõpuks. Erinevus valikute vahel on selles, et esimesel juhul on Tallinna Panga huvi investeeringust ainult finantstulu saamine, teisel juhul aga kasutab pank oma osalust ka muude projektide realiseerimiseks.

Praegu arvab 27aastane Tallinna Panga nõukogu aseesimees, et suure tõenäosusega võib Tallinna Pank otsustada oma osalust kasvatada kuni viiekümne protsendini Saules panga aktsiakapitalist.

Saules panga tagasihoidliku peakontori kohta ütleb Raus, et ruumi on küllaldaselt ja võib-olla on remondi käigus hoones kohati materjalidega isegi üle pingutatud. Eelkõige peab ta silmas Saules panka viivat marmorist treppi. «Pean seda selle panga jaoks liiga kalliks,» lausub Raus.

Raus ütleb, et Saules pank on teeninud korralikku kasumit, eelmisel aastal ca 20 miljonit krooni. Ta lisab, et teiselt poolt on pank tegelenud riskantsete äridega suhteliselt vähe. Saules panga põhitulud on tulnud foreks- ehk valuutavahetustehingutest ning laenuportfell on siiani olnud imeväike, et mitte öelda olematu. Viimasel ajal on Saules oma laenuportfelli siiski suurendama hakanud.

Nagu Hansapanga juhatuse liige Rain Lõhmus võrdles omal ajal Deutsch-Lettische Banki Eesti Forekspangaga, pakub Targo Raus pankade efektiivsusele tuginevat analoogiat ka Forekspanga ja Saulese vahele.

Saules panga eelmise aasta 20 miljoni krooni suurune kasum oli napilt vähem kui Läti pankadel miljardi krooni suuruse bilansimahu juures keskmiselt. Endine Deutsch-Lettische Bank, tänane Hansabank-Latvija lõpetas möödunud aasta 1,2 miljoni krooni suuruse kahjumiga, panga bilansimaht oli 1,4 miljardit krooni.

Leedu pangandusturule minekut plaaniva Hoiupanga juht Olari Taal leiab, et Läti turg ei ole tema pangale tegutsemiseks sobiv kahel põhjusel. Esiteks on Läti ärikeskkond liialt venemeelne ja -keelne. Ja teiseks on seal juba tugevad konkurendid ees ootamas, mis raskendab turule tungimist.

Hansapanga juhatuse esimehe Jüri Mõisa sõnul analüüsis Hansapank läbi kõik Läti ja Leedu pangad, kuid ostmisvääriliseks osutus üksnes Deutsch-Lettische Bank. Mõis on Tallinna Panga tehtud investeeringu suhtes skeptiline. «Mul tulevad külmavärinad peale, kui ma Saulese peale mõtlen,» märgib ta.

Raus arvab aga, et Läti panganduse kolossaalseimas pangahoones tegutseva Hansabank-Latvija olukord pole kindlasti mitte parem. «Pank on kahjumis ja mitmed töötajad on lahkunud,» märgib Raus.

Guido Sammelselg on konkurentide suust kuulnud mitmeid teravaid arvustusi, justkui võtaks Tallinna Pank liiga suuri riske. Sammelselg on sellist arvamust kuulnud ka paarkümmend miljonit krooni maksma läinud Saules panga aktsiate ostu kohta.

«Teistele tavaliselt ei paista, miks me midagi teeme,» tunnistab Sammelselg. «Ise me oma ajus loomulikult teame, kus see nipp on.» Ta meenutab, et Tartu Kommertspanga vara kokku ostes oli kahtlejaid palju, aga Tallinna Pank tuli ikka puhtalt välja.

Tallinna Pank ja Saules pank peavad ühisplaane ka Leedu turu hõivamiseks. Variante on mitu: uue panga asutamine; mõne tegutseva panga aktsiate ostmine. Guido Sammelseljal oli vahepeal isegi selline plaan, mille teostumisel oleks tekkinud uus Baltimaade suurim pank. Hansapank oleks jäänud teiseks. Mis on suurplaanist tänaseks saanud, ei soovi Sammelselg kommenteerida.

Saules panga asepresident Natalija Klendere selgitab, et kuigi kavad Leedu turu suunas ühiseid samme teha on olemas, pole need veel väga konkreetsed. Klendere peab Saulese ja Tallinna Panga edasisi koostööplaane väga perspektiivikateks, kuna Lätis on Eesti pankadel hea maine. Muuhulgas vaatavad Saules pank ja Tallinna Pank ühiselt ka Lääne-Venemaa suunas.

Hetkel kuum