12. veebruar 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Mitmed väärtpaberivahendajad on tõstnud erastamisväärtpaberite müüginoteeringud enam kui 25 protsendini nominaalväärtusest.

Kolmapäeva keskpäevaks oli EVPde kõrgeimad noteeringud teatanud ERA Pank, kes ostab EVPsid 23 protsendiga ning müüb 28 protsendiga nominaalväärtusest.

Enamiku vahendajate ostunoteeringud kõikusid kolmapäeval 20% ja 21% piires ning müüginoteeringud 22,5 protsendist 25 protsendini.

Väärtpaberispetsialistide hinnangul tõstab hinda ringlusse lisanduvate EVPde hulga vähenemine, erastamisagentuuri teated uutest avalikest emissioonidest tänavu kevadel ja suvel, müügihuvi langus, võimalus tasuda EVPdega eluasemelaenu ja erastamisjärelmaksete sooritamine. BNS

Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupanga (EBRD) juhatus arutab 11. märtsil Forekspangale nelja miljoni Saksa marga suuruse allutatud laenu andmist.

Arutusele tuleb projekt, mille järgi läheksid allutatud võlakohustused esialgses mahus neli miljonit marka Forekspanga omakapitali kümneks aastaks. Forekspanga juhatuse aseesimees Vahur Pindma ütles, et sihtemissioon EBRD-le tõstaks panga kapitali adekvaatsust. Kuigi Forekspanga kapitali adekvaatsus ei olnud madal, ei pea pank siis lähiaegadel muid emissioone tegema, märkis ta.

EBRD hinnangul parandab projekt Forekspanga kapitalisatsiooni ning võimaldab pangal oma tegevust laiendada, suurendades muu hulgas erasektori laenuportfelli. Samuti võimaldab investeering täita Eesti Panga nõudeid.

Pindma sõnul võib taolisi sihtemissioone tõenäoliselt tulevikus juurde tulla. Neil on tavaliselt natuke kõrgem hind kui tavalisel laenuliinil ning huvilisi, kes neid osta tahaks, on palju, lisas ta. BNS

Kaks aastat tagasi tegevust alustanud Merita panga Tallinna filiaal loodab selle aasta kasumiga lõpetada.

Filiaali peadirektor Heikki Viitanen ütles pressikonverentsil, et kontori tänavune kasumiprognoos on ettevaatlik ning suurt kasumi kasvu ei tule.

Merita panga Tallinna filiaal lõpetas eelmise aasta 2,9 mln kr suuruse kahjumiga.

Kontori eelmise aasta tulemused olid panga teatel kooskõlas Merita strateegiaga Eesti turul ja vastasid ootustele. BNS

Euroopa ühe juhtiva arvutidistribuutori Computer 2000 Eesti tütarfirma eelmise aasta käive oli 130 mln krooni.

Eelmise aasta septembris lõppenud finantsaasta käive oli 116 mln ning sellele eelnenud aasta oma 37 mln kr.

Münchenis asutatud Computer 2000-l on üle 40 harukontori 32 Euroopa, USA, Ladina-Ameerika, Aasia ja Lähis-Ida riigis.

Neljapäeval korraldab Computer 2000 esmakordselt Tallinnas arvutifirmadele mõeldud tootenäitustest ja seminaridest koosneva ürituse Forum 2000. Tootjatest on esindatud enamik Computer 2000 suurtarnijaid. BNS

Järsk hinnatõus New Yorgi kohvibörsil ning dollari kallinemine võib mõjutada ka Eestis müüdava kohvi jaehinda.

Millal see juhtub, sõltub Paulig Balticu turundusjuhi Rainer Tammeti sõnul sellest, kui kauaks tootjal jätkub juba varutud toorainet.

Tammeti sõnul ei pruugi hetkelised hinnahüpped tootjate kohvi hinda mõjutada. Seekordset kohvi hinna tõusu maailmaturul nimetas Tammet siiski arvestatavaks. Ta lisas, et kuu aja jooksul Paulig Balticu toodangu hind siiski ei muutu. Kohvi turuhind on viimase kahe kuuga tõusnud 50%. BNS

Eesti Mobiiltelefon (EMT) plaanib kahesüsteemsete mobiiltelefonide turule tulekul ehitada aasta lõpus Tallinna kesklinna katselise uut tüüpi DCS-mobiiltelefonivõrgu.

EMT peadirektor Tõnu Tee ütles, et firmal on põhiline kokkulepe Ericssoniga, et viimane tarnib EMT-le vastavalt vajadusele uue võrgu seadmeid.

Tee märkis, et kuna Eestis on kolm mobiilsideoperaatorit, hakkab GSM-võrgu sagedusi Tallinnas väheseks jääma. Seda probleemi aitab lahendada DCS-võrgu kasutuselevõtt. Kahesüsteemse telefoni puhul toimub võrkude vahetus vajaduse järgi automaatselt, selgitas Tee. BNS

Kindlustusselts Polaris kogus jaanuaris preemiaid 6,3 miljoni ning maksis hüvitisi 2,2 miljoni krooni eest.

Polaris kogus jaanuaris kahjukindlustusest preemiaid 5,2 mln kr. Sellest 3,9 mln tuli juriidilise isiku ja 0,8 mln kr eraisikute vara kindlustusest ning 0,5 mln kr õnnetusjuhtumi- ning ravikindlustusest. Elukindlustusest kogunes 1,1 mln kr. BNS

Tallinna eluasemefondil (TEF) on üle 40 laenulepingu, millest raha tagasitulek on väga kahtlane, ütles fondi nõukogu uus esimees Tallinna abilinnapea Ants Leemets.

Leemets rääkis, et fondis on praegu käimas plaaniline revisjon, mille tulemused selguvad TEFi nõukogu järgmiseks istungiks järgmise nädala lõpul. «Seda võinuks ette näha, et kui fond hakkab ise laene väljastama, ei tule paljud neist tagasi,» märkis Leemets. Probleemlaenude mahtu ei tahtnud ta nimetada.

Leemets lubas uurida fondi nõukogu teise liikme abilinnapea Mait Metsamaa arvamust, et TEF on paigutanud oma raha üsna ebasoodsalt pikaks ajaks ja madala protsendiga Tallinna Panka.

Fondi eelmist nõukogu juhtis endine abilinnapea Tiit Järve ning tegevdirektor on Jaak Liitmäe. ÄP

Lihulas avatakse täna 11 mln krooni maksma läinud puhastusseadmed. Ligi 4 mln sellest tuli tagastamatu abina Soome riigilt, ülejäänu saadi riiklike investeeringute programmi kaudu Eesti riigilt.

11 mln krooni sees on ka raha, mis kulub kanalisatsioonitrasside rekonstrueerimiseks, ütles keskkonnaministeeriumi keskkonnaosakonna programmide koordinaator Marko Tuurmann. Ta tõdes, et reoveepuhastus- ja kanalisatsioonisüsteemide kõrge amortiseerituse aste on paljude teistegi Eesti asulate-linnade probleem.

1800 elanikuga Lihulas oli seni vaid kaks biotiiki, linna reovesi läks lahte, ütles Lihula abilinnapea Tiina Lobja. ETA

Hetkel kuum