18. mai 1997 kell 22:00

Kuidas reorganiseerite töö suviste puhkuste perioodil?

Organiseerime seda nii, nagu tehti vanasti, s.t katsume puhkuste graafiku aasta alguses valmis teha. Graafiku koostamisel lähtume sellest, missugused on meie kliendi vajadused, teiseks lähtume kehtivatest seadustest ja kolmandaks kasulikumast inimressursside kasutamisest.

Praktiliselt on nii, et klienditeenindus töötab järjepidevalt kogu puhkuste aja, müügi osas on umbes nädalapikkune mõõn ja toodangu poolel on puhkused nihkes.

Varasematel aastatel oleme firma kinni pannud ja kuu aega kõik ära olnud. Nüüd on tegevus nii suureks ja laiaks paisunud, et see pole enam võimalik ja otstarbekas. Osa inimesi on tulnud tööle varem, osa alles hiljuti ja neil polegi veel õigust tervet puhkust saada. Teistpidi on töid, mida on vaja ka puhkuste ajal teha ja siis saab neid rakendada.

Suveperioodil on töökoormus väiksem ja seepärast me mingit kompensatsiooni asendamiste eest ei maksa.

Me ei reorganiseeri oma tööd suviste puhkuste perioodil, sest Kodumajatehas on samuti üks nendest firmadest, kellel suvel puhkamine on äärmiselt ebamugav ja ebamajanduslik.

Ehitatakse teadagi suvel, siis on tööd neli korda rohkem kui talvel. Seetõttu käivad meie inimesed puhkusel üksteise järel, aga täit puhkust ei saa korraga ilmselt keegi. Meil on kirjutamata kokkulepe, et 1--2 nädalat võetakse puhkust talvel ja ülejäänu suvel.

Ühe-kahemehe firmas on puhkuste ajal tööd raskem organiseerida. Meid on natukene rohkem, inimesed on küllaltki universaalsed ja me saame üksteist asendada.

Asenduste kompenseerimist vaatame igal konkreetsel juhul eraldi. Kui mina täna kedagi asendan, siis asendab tema järgmine kord mind. Selle kohta pole meil reegleid kujunenud, kuna tootmistegevus on kestnud umbes aasta. Põhimõtteliselt oleks muidugi ilus maksta inimesele mingit lisatasu, kui ta peab kahe eest rabama.

Läheme suvel üle veidi teistsugusele kavale, mis toob kaasa netukene teistsuguse tööjõu kasutuse. Kava on suviselt kergem, kuna suvemeeleolud pole samasugused kui talvemeeleolud.

Läbi aegade on raadioinimestele antud enamasti võimalus ka suvel puhata ja nappi põhjamaa suve nautida. Päris ühes tükis kõik puhkust kahjuks kätte ei saa ja kõik ei saa seda ka alati suvel, kuna siis tuleks teha suur paus ehk kollektiivpuhkus. Meie spetsiifikat arvestades on see välistatud.

Mõned teenistused, nagu näiteks uudistetoimetus, töötavad enam-vähem samas rütmis ja mahus, sest ilmas juhtub ikka midagi vaatamata sellele, kas on suvi või sügis. Mõnes programmis on võimalik ette lindistada need saated, mis ei vaja erilist operatiivsust.

Kui inimene on puhkusel ja keegi teda asendab ning see toob kaasa konkreetse inimese töömahu kasvu, siis tuleb see vastavalt seaduses kehtivale korrale hüvitada.

Hetkel kuum