19. mai 1997 kell 22:00

Mis on hea pangandustava?

Head pangandustavad reguleerivad suhteid nii pankade vahel kui panga ja kliendi vahel. Eesti pangaliit on hea pangandustava vastu võtnud. Jälgitakse pankade konkurentsi juures seda, et peetaks ärisuhetes kinni ausa konkurentsi printsiibist, st et konkurendi edestamiseks rakendatakse ainult seaduslikke ja eetilisi vahendeid jne. Samas on hea pangandustava ka see, et pangad ei avalda üksteise kohta ebaadekvaatset informatsiooni või arvamusi, mis võiksid põhjustada teise panga olukorra või suundumuste kohta negatiivsete järelduste tekkimist.

Selge on see, et nii Tallinna Pank kui Ühispank on head pangandustava rikkunud. Tegime ühisavalduse, kus ütleme, et oleme emotsionaalselt käitunud, natuke üle piiride läinud ja edaspidi seda ei tee. Ei õhuta üksteise vahel vaenu.

Mina leian, et meie küll esimesena head pangandustava ei rikkunud. Pigem tuldi esimesena meile kallale. Ja -- ei mingeid fakte. Jah, ega ilus see sõda ei ole. Ühispank on kogu aeg olnud rahulik, kõiksuguseid hoope talunud, aga seekord läks süüdistus altkäemaksu võtmises liiga räigeks. On väga raske, kui kõik kogu aeg ütlevad, et sa oled kaamel ja nüüd tõesta, et sa ei ole kaamel. Lükkan kõik väited ümber -- ikka -- sa oled kaamel!

Eks kaotajad on need, kes kaklevad. Võitjad need, kes pealt vaatavad ja õli tulle viskavad.

Tänases Eesti keskkonnas on küsimus väga paljuski korrektsuses ja selle väljaarendamises.

Heas pangandustavas on kirjas, et hea pangandustava põhimõtete eiramisele annab hinnangu pangaliidu juhatus. Siit kogu see lugu ongi välja kerinud, sest ega mina ei avalikustanud ju tegelikult midagi muud, kui et taoline arutelu tuleb. Heade pangandustavade üle.

Mina tunnistan oma viga, et olen andnud pangaliidus arutatud informatsiooni avalikkusele ennatlikult välja. Ühiskond on liiga väike ja nüüd see kulmineerub mitmes suunas nii isikute kui organisatsioonide vastu.

Enne oleks tulnud asja arutada kolleegide poolt esitatavate faktide põhjal, koosolekul, mille toimumise kuupäev ja kellaaeg on nüüd väga kuulsaks saanud. See on järgmine kolmapäev.

See oli minu viga ja see kütab praegu majandusmaastikku üles. Ent olen hiljem konsulteerinud pea kõigi pangaliidu juhatuse liikmetega ja kõik leiavad, et olen siiski jäänud korrektsuse piiridesse.

Kuid samuti kui mina andsin välja ennatliku informatsiooni, siis ma loen väga räigeteks ja valedeks süüdistusi, mis esitas Ühispanga asepresident Janek Mäggi nii Tallinna Panga kui isiklikult minu pihta esmaspäevases Eesti Päevalehes.

Hea pangandustava ütleb, et pangad ei kasuta tegelikkusele mittevastavat informatsiooni ega halvusta konkurente.

Hetkel kuum