12. juuni 1997 kell 22:00

T?ehhi sai odavaima Ida-Euroopa laenu

Laen läheb keskpangale maksma ainult kümnendik protsenti enam, kui on Londoni pankadevaheline laenuintress (libor). Olles majandusliku koostöö ja arengu organisatsiooni (OECD) liikmesriigi keskpank, kuulub T?ehhi keskpank madalaima riskikategooria pankade hulka, väidavad laenuandjad.

Ametlikult on see sündikaatlaen, mille tagavad pangad Chase Manhattan, Commerzbank, J. P. Morgan ja SBC Warburg. Pankade sõnul kajastab see üheaastane laen panga head krediidireitingut. Võrdluseks võib öelda, et Venemaa on enamiku laene saanud intressimääraga, mis ületab libori kolme protsendiga.

See on uueks intressimäära tähiseks kogu Ida-Euroopale, sõnas üks Londoni pankureid.

T?ehhi keskpanga teatel vajab ta seda raha T?ehhi krooni tugevdamiseks, kuna pärast hiljutist kursi vabaks laskmist on kroon sisuliselt devalveerunud.

Peaminister Vaclav Klausi valitsusele umbusalduse avaldamise hääletus teisipäeval kukkus küll läbi, kuid napp võit häältega 101:99 ei ennusta valitsusele pikka iga. Selleks korraks on aga valitsus poliitilise kriisi üle elanud ning seab lähiajal eesmärgiks kulude järsu kärpimise (1,3 mld dollarit) ja hindade ohjeldamise.

Valitsusel tuleb karmide abinõudega mõjutada kodumaist nõudlust vähenemise suunas ning kärpida kaubandusbilansi suurt defitsiiti. Kuna kulude kärpimine tähendab sotsiaaltoetuste vähendamist ning samal ajal tõusevad kommunaalmaksud, siis avaldab see paratamatult mõju inimeste heaolule. FT-ÄP

Hetkel kuum