18. juuni 1997 kell 22:00

Favora pürib pealinna firmade kaardisüsteemi

Kuupäeva, millal Favora kaardiga Petra, Eriõli ja Krooningu üle Eesti asuvatest tanklatest kütust osta saab, ei osanud Favora juhatuse esimees Aivo Pärn veel öelda. «Lepingu projektile ei ole veel alla kirjutatud,» lausus ta.

Liitumist teiste kütusemüüjate kaardisüsteemiga pidas Pärn loogiliseks arenguks, sest nimetatud firmade tanklad asuvad eri piirkondades. Petra tanklad asuvad põhiliselt Tallinnas, Eriõlil Lõuna-Eestis, Krooningul Tallinnas ja Harjumaal ning Favoral Tartus. «Ei ole võimalik kliente juurde saada, kui teistes kohtades midagi pakkuda ei ole,» ütles Pärn.

Petra arendusdirektor Nalmond Meri polnud Favora ühinemise suhtes teiste firmade kaardisüsteemiga nii kindel. Ta ütles, et praegu on veel vara rääkida läbirääkimiste lõpptulemusest. «Oleme keskjärgus, kust võib minna nii või naa,» lausus ta.

Meri ütles samas, et Favora liitumise eeldus on Petra sarnane huvi Tartu turu vastu. «Tartus pole meil ühtegi jaama ja Favora kesklinna tankla rahuldaks meid täiesti,» tunnistas ta.

Meri sõnul on oluline ka see, et Petra, Eriõli ja Favora on kõik ühe suurusjärgu kütusefirmad. «Krooning on vast veidi väiksem, aga neil on hea tankla Pärnu maanteel Kernus,» sõnas ta.

Õliliidu koostatud statistika alusel mootorikütuse jaemüügituru jaotumise kohta on nii Eriõli, Favora kui Petra turuosa Eestis umbes 2,5 protsenti. Krooning müüb oma tanklate kaudu Eestis veidi üle kahe protsendi bensiinist.

Eelmisel sügisel alanud Petra ja Eriõli bensiinikaartide ristkasutamise tulemusena on firmade müük suurenenud, väitis Nalmond Meri. Tema sõnul on kliendid jagunenud mõlema firma vahel.

Kütuseringkondades vaadatakse kaartide ristkasutamist kui esimest sammu teel kütusefirmade liitumisele. Mitme kohaliku kütusefirma juhid on ennustanud lähiaastate turujaotamise käigus ühinemisi, et vastu seista väliskontsernide survele.

«Ühtegi sammu ühinemiseks me seni astunud ei ole,» lausus Nalmond Meri. «Aga me ei välista seda,» lisas ta. Nimetatud kütusefirmade ühinemise võimalikkust kinnitas ka Aivo Pärn.

Hetkel kuum