14. august 1997 kell 22:00

Valides õige õli, saab kokku hoida autole tehtavaid kulutusi

Valides õige õli, võib tunduvalt vähendada auto kasutamisega seotud kulutusi. Õli kvaliteet ja viskoossusomadused mõjutavad otseselt seda, kuidas õli vähendab kulumist mootoris ja hõõret, seob jääkaineid, takistab sööbimist ja roostetamist ning jahutab ja tihendab.

Mis vahe on sünteetilisel ja mineraalõlil?

Sünteetilisel õlil on mineraalõliga võrreldes paremad viskoossus- ja temperatuuriomadused, mis tagavad parema kaitse kulumise vastu, hea oksüdeerumis- ja kuumakindluse, mis hoiavad mootori paremini puhtana. See kajastub ka hinnas -- sünteetilised õlid on reeglina kallimad kui mineraalõlid.

Klassifikatsioon ja tähistused

SAE-klass (SAE -- Society of Automotive Engineers) määrab kindlaks õli voolavuse ekspluatatsioonis, API-klass (API -- American Petrol Institute) õli kvaliteedi.

Õli voolavust markeeritakse SAE järgi. Meie kliimatingimustes on sobivaimad SAE 5W-30, 10W-30, 10W-40, 15W-40, 20W-50. Täht W (Winter -- talv) näitab õli kasutatavust ka talvetingimustes.

API-klassifikatsiooni tähistus algab kas S- või C-tähega. S tähistab bensiini-, C-diiselmootoritele mõeldud õlisid. Universaalõlid, mis sobivad mõlemale, tähistatakse S../C.. .

Teine täht peale S või C tähistab õli ekspluatatsioonilisi omadusi -- mida täht edasi tähestikku edasi lugedes, seda kõrgem kvaliteet. Juhtivad õlitootjad lasevad API-klassifikatsiooni järgi välja SF-, SG-, SH-, SJ-õlisid, aga ka CD, CD-II, CE, CF-2, CF-4, CG-4.

API templikujulise märgi allosas võib olla ka kiri «Energy Conserving». Need õlid tagavad tänu vähendatud hõõrdumisele mootoris kütuse kokkuhoiu.

Kõrge viskoossusindeks kindlustab töökindluse kuumas ja külmas, ühtlane struktuur vähendab õlikulu ja head hõõrdeomadused säästavad kütust.

Näiteks SAE 10W-40-klassi mineraalõli sobib aastaringseks kasutamiseks ja SAE 5W-50-klassi täissünteetiline õli äärmuslikesse tingimustesse.

Katalüsaatoriga varustatud autodel tasub silmas pidada, et lisaks eelpool mainitud omadustele hoiavad sünteetilised õlid katalüsaatori kauem töökorras kui mineraalõlid.

Hetkel kuum