18. august 1997 kell 22:00

Vormsist pole tekkinud puhkuse müüti

Lääneranniku suuruselt neljas saar on staatiline rahu, vaikuse, puhkuse kants, sobides hästi aja maha võtmiseks pingelise ja kiire elu küüsis vaevlejatele. Vormsi on piisavalt metsik ja piisavalt väike, et sinna pole tekkinud puhkuse müüti nagu Pärnu Bacardi Feeling või Haapsalu Valge Daam. Turismipoliitika puudumine mõjub halvasti saare majandusele, kuid turistidele võib praamiliikluse tõttu tülikas saarereis omamoodi kättevõitmise rahuldust pakkuda.

Vaid 93 m² saarel on palju eri maastikuvorme -- kadakased rannaniidud, raba- ja lodumetsad, aga ka tõsiseid laanemetsi, kaks suuremat järve. Maaliline loodus on Rumpo ninal (Rumpo taimestiku kaitseala), kust kitsuke maariba viib väikesele laiule. Maagilist rahu tekitav mets on näiteks Fällarna bussipeatuse ümbruses, kus pehme samblaga kaetud mahakukkunud puutüved kutsuvad istet võtma ja puuokste vahelt läbitungivates viltustes päikesekiirtes olemise vaikust nautima.

Vaatamisväärsustest on huvipakkuvaimad Püha Olavi kirik, mis rootslaste abiga 90ndate alguses täiesti korda tehti, ainulaadsed liiva- ja paekivist peremärkidega rõngasristid Vormsi surnuaial. Saare keskosa kuusemetsas asub Huitbergi korallriff. Viimase leidmine ilma teejuhita on üsna keerukas, kuid tasub vaeva, sest paarisajaruutmeetrise maa-ala läbikammimine annab linnainimesele pool tundi tegevust metsas justkui sihipäraseks liikumiseks -- vaatamisväärsuse asemel olete lugenud kokku hulga inimkäte jõul tekkinud kivihunnikuid. Põhiline saare võlu ongi liikumislust ja rõõm ilusast ilmast.

Juttu tasub teha ka saare elanikega. Idapoolsetes külades võib kohata veel rannarootsi keele oskajaid. Julgemad abivajajad leiavad ehk tee ka Vormsi Ennu juurde Rumpos.

Enne reisi tasub teada:

Vormsi saar

- reisiteekond auto- või jalgrattaga matkajale 2 päevaks:

Teed moodustavad saarel kaheksakujulise ringi marsruudil: Hullo--Suuremõisa-- Förby--Saxby--Kerslety--Hullo--Sviby--Söderby--Norby--Diby--Rälby--Hullo, põigata tasub ka Rumpo poolsaarele

- praami auto üleveoks saab broneerida Rohuküla sadamas 15 päeva ette (kuni viiemeetrise auto edasi-tagasi ülevedu nädalavahetusel 210 kr, reisja pilet 32 krooni)

- kahepäevase reisi võimalik bensiinikulu Tallinn--Rohuküla--Vormsi--Rohuküla-- Tallinn: 25--30 liitrit.

- Tallinnast Rohukülla sõidab kord päevas kiirbuss, Vormsil on liinibuss, mis sõidab üldjuhul vastavalt praami graafikule, pilet maksab 1--9 krooni.

- telefoniühendus mandri ja saare vahel on heitlik, hea kuuldavusega, aga katkeb sageli, võimalikud on ühendused valele numbrile. GSM-levi katab saart osaliselt.

- informatsiooni vaatamisväärsuste ning ööbimiskohtade kohta saab Haapsalu turismiinfopunktist

- enne reisi on soovitav lugeda U. Ratase bro?üüri «Vormsi loodusest» ( Valgus, 1977)

- Vormsi kaarte saab osta Laurase talupoest (1993. aasta kaart, kõige põhjalikum ja parem), Popsi poest (väike rootsikeelne udukogu) ja Elle-Malle pansionaadi reklaamprospektil on vahva kaart, millelel on saare vaatamisväärsused märgitud.

Hetkel kuum