10. september 1997 kell 22:00

Leedu loodab Euroopa Liidu meelt muuta

«Tuleb meeles pidada, et EL on esitanud alles esialgse arvamuse kuue riigiga liikmesläbirääkimiste alustamise kohta. Meil on aega veel kolm kuud, et tõestada Leedu kuulumist tipprühma,» rõhutas ta.

Serksnys tahab põhirõhu panna sellele, et Euroopa komisjoni juulikuine otsus Leedu kohta oli objektiivne, kuid põhines vananenud andmetel. Järelejäänud kolme kuu jooksul püüab ta ELile tõestada, et Leedu on nii poliitiliselt kui ka majanduslikult ELiga läbirääkimiste alustamiseks küps.

Äsjase Soome-visiidi ajal pidi Gediminas Serksnys kuulama Soome peaministrilt Paavo Lipponenilt kibedat vastust. Lipponen ütles pressikonverentsil, et Soome ei soovi erinevalt teistest Põhjamaadest Euroopa komisjoni otsust vaidluse alla seada. «Kui Leedu ja Läti tõstetakse koos Eestiga esimeste riikide rühma, võib lõpptulemus olla hukatuslik kõikide Baltimaade seisukohalt,» arvas ta.

Serksnys ei nõustunud sellega, vaid väljendas arvamust, et Leeduga alustatavad läbirääkimised ei kahjusta kuidagi Eesti võimalusi.

Eilne Kauppalehti tõdeb oma juhtkirjas: teiste Põhjamaade seisukoht, mille kohaselt EL peaks läbirääkimisi alustama kõigi Baltimaadega korraga, on ilus kuid ebarealistlik, sest ELi suured liikmesmaad eesotsas Saksmaaga pooldavad läbirääkimisi piiratud riikiderühmaga. KL

Hetkel kuum