1. oktoober 1997 kell 22:00

Riik teeb kindlustuse maksuparadiisile lõpu

Rahandusministeeriumi omandireformi osakonna juhataja Veiko Tali ütles, et kuna tulumaksuseadust tuleb seoses pensionireformiga niikuinii muuta, kavatseb ministeerium samas paketis teha ettepanekud investeerimisriskiga elukindlustuse tulumaksustamiseks.

«Kindlustus peab täitma oma spetsiifilisi funktsioone,» rõhutas Tali. «Investeerimisriskiga elukindlustuse sildi all tegeldakse sisuliselt fondivahendusega, kusjuures seda kindlustusliiki müües propageeritakse eeskätt võimalust hoiduda tulumaksust.»

Investeerimisriskiga elukindlustus pakub võimalust sõlmida väike riskikindlustusleping ja sellele lisaks paigutada piiramatu rahasumma investeerimisfondide osakutesse. Hilisemad fonditulud saab klient kätte kindlustushüvitise vormis ehk tulumaksuvabalt.

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna asejuhataja Lemmi Oro sõnul ei oska ta täna veel öelda, kas selle kindlustusliigi puhul saab kõnelda teeseldud tehingust, mis tähendaks seaduserikkumist, või on tegemist lihtsalt seaduse lünga ärakasutamisega. «Igal juhul tuleb selline maksuparadiis varem või hiljem lõpetada, sest selle all kannatab lõppkokkuvõttes riigieelarve,» ütles Oro.

Esimesena investeerimiskindlustuse litsentsi saanud Hansapanga kindlustusselts kogus augustis preemiaid 2,9 mln ja septembris juba 4,5 mln krooni. Aasta esimese seitsme kuu kogusumma oli olnud vaid 2,2 mln krooni.

Hansapanga kindlustusseltsi müügijuht Jaak Rikson kinnitas, et nii augustis kui septembris andis investeerimiskindlustus umbes 90% kõigist preemiatest. «Nõudlus selle toote järele on ülisuur,» kinnitas Rikson. «Detsembri preemiateks prognoosime juba 10 miljonit.»

Riksoni sõnul oli investeerimiskindlustuse kaudu fondiosakutesse paigutatud keskmine summa augustis-septembris veidi üle 100 000 krooni, kuid üha rohkem hakkab tulema neid kliente, kes investeerivad suurusjärgu võrra vähem.

Eesti Elukindlustuse juhatuse esimees Priit Potisepp nentis, et riigi oodatav sekkumine on paljus tingitud Hansapanga kindlustusseltsi liigsest aktiivsusest uue toote reklaamimisel. «Loomulikult läheb ametnikel närv mustaks, kui kogu aeg valjul häälel kutsutakse tulumaksu vältima,» lausus ta.

Veiko Tali kinnitas, et tulumaksuseaduse muutmine ei tohiks tulla ühelegi asjaosalisele üllatusena. «Juba litsentside andmisel hoiatati kindlustusseltse, et see lõbu neil kaua ei kesta,» ütles Tali. «Iseasi muidugi, kas nad on sellest hoiatusest ka oma kliente teavitanud.»

Investeerimisriskiga elukindlustuse litsentsi on tänaseks saanud veel Leks Elukindlustus, seda taotlevad Eesti Elukindlustus ja Polaris-Elu.

Leksi turundusjuht Pille Kaselo ütles, et Leks Elukindlustus kogus septembris veidi üle miljoni krooni preemiaid. Investeerimiskindlustus andis vaid 380 000 kr. «Suhtume toote reklaami ettevaatlikult, sest karta on riigi sekkumist,» põhjendas ta.

Hetkel kuum