29. oktoober 1997 kell 22:00

Erastamisagentuur soovib kiirendada Elumaja likvideerimist

Riigikontrolli peakontrolör Olav Lüüs juhtis oma kirjas erastamisagentuuri nõukogu tähelepanu juhtudele, kus majandusministeerium ja agentuur on riigifirmade erastamisel välistatud vara ebakorrektselt üle andnud RASile Elumaja, kes on need seejärel liiga odavalt maha müünud.

Erastamisagentuuri nõukogu liige Mihkel Pärnoja ütles, et nõukogu pidas riigikontrolli pöördumist igati tänuväärseks. «Elumaja on keeruline moodustis, mida tegelikult ei olekski pidanud sündima,» sõnas Pärnoja. «Tema asutamise ainus põhjus oli selles, et terve rida kohalikke omavalitsusi ei olnud nõus kogu riikliku elamufondi munitsipaliseerimisega.»

Pärnoja sõnul soovitas nõukogu kiirendada Elumaja kui RASi, mitte Elumaja kui firma likvideerimist. «Elumaja tulevaseks funktsiooniks võiks jääda näiteks elamufondi haldamine, millega kindlasti ei peaks tegelema riik,» ütles Pärnoja.

Elumaja juhatuse esimees, majandusministeeriumi funktsiooniosakonna lepingute talituse juhataja Urmas Kivisalu väitis, et Elumaja kontrollimisel on riigikontroll paljusid asju ebaõigelt käsitanud ja muu hulgas tõlgendanud ekslikult riigivaraseadust ja asjaõigusseadust.

«Lüüs on Elumaja kontrollinud kaks ja pool aastat,» ütles Kivisalu. «Tekib küsimus, miks ta ei ole selle ajaga midagi saavutanud.»

Erastamisagentuuri nõukogu esimees, majandusminister Jaak Leimann ei jaganud Kivisalu seisukohti. Küsimusele, kas riigikontroll on oma järeldustes eksinud, vastas Leimann, et tema küll nii öelda ei saaks.

«Kuna tegemist on küllaltki vanade asjadega, ei taha neid keegi enam lahti harutama hakata, seda enam, et üks pool räägib ühte ja teine teist,» nentis Leimann.

Oma varasemas kirjas riigikontrollile on Leimann majandusministrina teatanud, et ei pea võimalikuks karistada ametnikke eksimuste eest, mis leidsid aset eelmiste ministrite ajal ja nende korralduste alusel.

Riigikontrolli peakontrolör Olav Lüüs avaldas eile pärast EEA nõukogu istungit lootust, et kontrolli tulemustest tehakse nii agentuuris kui ministeeriumis tõsised järeldused.

«Vestlustes nõukogu liikmetega jäi kõlama mõte, et kuigi kriminaalasja algatamiseks kontrollimaterjalides ilmselt alust ei ole, on küsitav, kas kinnisvara müük Elumaja kaudu ja kogu laekunud raha jätmine Elumajale oli ikka majanduslikult otstarbekas,» rääkis Lüüs.

Hetkel kuum