18. november 1997 kell 22:00

Metsamehed süüdistavad riiki vahendaja soosimises

Järgmise aasta esimeseks pooleks Suure-Jaani metsalaadal pakutud kuusepalgi hind ületab turuhinna, väitis OÜ-le Harju KEK kuuluva Keila saeveski ASi Haret juhatuse esimees Ott Otsmann. Inglismaal, kuhu müüme, on sel sügisel hind langenud 10 protsenti ega ole põhjust arvata, et ta enne maid tõusma hakkab, selgitas ta.

«Vähemalt Jõgevamaa puidufirmad ei suuda sellistel oksjonitel osaleda,» teatas ASi Kurista Mets juhataja Einar Ilm. Kui palgi tihumeetri hind on metsas vahelaos 650 krooni, siis tuleb saeveskisse toomiseks juurde liita 100 krooni transpordikulu, selgitas ta.

Valdav osa palgist müüdi kohalikule tööstusele, kommenteeris metsaameti infokeskuse juhataja asetäitja Aigar Kallas, kes kohtub täna pingete maandamiseks Paides saetöösturitega. «Püüame arutada, kas saame koos teha midagi, et müük sõbralikumaks muuta,» lisas ta.

Otsmanni sõnul on saetöösturitel läbi töötatud ettepanekud, mis täna välja pakkuda. Normaalne oleks palgi müük metsa asemel saeveskis, selgitas Otsmann. «Metsas pakkumise korral ei tea ostja, kas transpordi eest tuleb juurde 10 või 100 krooni tihumeetrilt,» põhjendas ta.

Kallase väitel on aga metsast müügi korral kõigi ostjate pakkumised võrreldavad.

Nädala eest lõppenud metsalaadal müüs riik 131 mln krooni eest 250 000 tm metsamaterjali. Ülejäänud 150 000 tm plaanib riik müüa muutmata alghinnaga 3. detsembril. Valdavalt jäi müümata paberipuu, mistõttu on väidetud, et suured kokkuostjad on alustanud survet riigile hinna langetamiseks.

80% paberipuust ostavad Eestis kokku 8 firmat, kel on lepingud Skandinaavia tselluloosi- või paberitööstuse kontsernidega.

Hetkel kuum