30. november 1997 kell 22:00

Tartu saab leevendust äripindade nappusele

Tartu kesklinnas on kaubandustegevusega alustaval ärimehel vaba kauplusepinda praegu raske leida, bürooruume rentida on kesklinnas märgatavalt kergem.

Väga heas asukohas ja seisukorras kauplusepinna ruutmeeter maksab 1. korrusel maksimaalselt 320 krooni kuus. Enamasti ulatuvad alumise korruse hinnad siiski kuni 250 kr/m². Hind sõltub palju sellest, kas klient pääseb maja juurde autoga. Esimesest korrusest kõrgemal on hinnad juba märksa madalamad:120--130 kr/m².

Kuna ehitamine ja renoveerimine käib täie hooga, tuleb kvaliteetseid kaupluseruume üha juurde. Sellest hoolimata ületab nõudmine oluliselt pakkumist. Kõige suurem on nõudlus 50--100 m² suuruste pindade järele ja sellise suurusega vaba ruumi leida on pea võimatu.

Palju pakutakse kaupluseruume rendile äärelinnas, näiteks Sepa turul või Tähe tn 116, kus ruutmeetri orienteeruv hind on 60 kr. Samas on see ärilises mõttes halb piirkond ning ruumid vajavad põhjalikku remonti.

Vaba bürooruumi leida on lihtsam, kuid enamasti on väljarenditavad bürood viletsas seisukorras ja vajavad täielikku ümberehitamist või kapitaalremonti.

Siiski on kesklinnas ka täiesti kaasaegseid bürooruume. Näiteks Ülikooli tänaval ehk nn pangakvartalis on rendis kõige kõrgem: 180--250 kr/m², mujal kesklinnas 100--160 kr/m². Rüütli kaubamajas renditi suvel 3. korruse büroopindasid 130 kr/m². Kõige suurem nõudlus on väikeste ruumide järele suurusega 15--20 m².

Äärelinnas on bürooruumide pakkumine suur, kuid nõudlus väike. Rohkem hinnatud on endine KEKi administratiivhoone, kus on endale ruumid leidnud hulk soliidseid firmasid. Rendihind on seal sõltuvalt korrusest 60--80 kr/m².

Laoruumide leidmine ei tohiks Tartus suuri probleeme tekitada, kuid tootmispinnad on enamasti pooleliolevad või väga kehvas seisukorras.

Kuna peatselt valmib Tartu kesklinnas hulk uusi äripindu, võivad halvemas asukohas ja seisukorras bürooruumide hinnad hakata kinnisvarabüroo EraVara hinnangul langema. Kesklinna kaupluseruumide keskmisele rendihinnale võib suure nõudluse tõttu väikest tõusu prognoosida.

Hetkel kuum