22. detsember 1997 kell 22:00

Ühispank peab läbirääkimisi Tallinna Panga liitmise üle

Ühispanga ja Tallinna Panga liitumisel tekiks kolmandikku Eesti laenuturust haarav ligi 13 mld kroonise varade mahuga suurpank, avaldasid usaldusväärsed allikad Ühispanga ja Tallinna Panga juhatusest.

Tallinna Panga ja Ühispanga juhatuse liikmed ei soovinud läbirääkimiste käiku ja võimalikke liitumistingimusi eile kommenteerida. Reedel allkirjastatud leping Euroopa Investeerimispangalt 150 miljoni krooni laenamiseks pole seotud Tallinna Panga võimaliku liitmisega, kinnitas Ühispanga asepresident Janek Mäggi.

«Liitumine tähendab tegelikult seda, et Ühispank võtab Tallinna Panga üle, sest pankade suurused on nii erinevad,» kommenteeris kahe panga võimalikku liitumist Hansapanga juhatuse aseesimees Rain Lõhmus. Ta ütles, et tema kaaluks Ühispanga juhina samuti Tallinna Panga liitmist, kuna sealt on üle võtta omadusi, mida Ühispangal ei ole.

Ühispanga nõrgaks küljeks peavad asjatundjad infotehnoloogilist arengut ja vähest Tallinna ettevõtete turuosa. Neis valdkondades on Tallinna Pank märgatavalt kaugemale arenenud.

«Ma ei saa aru, mis huvid on liitumise puhul Tallinna Pangal, sest veel mõni aeg tagasi lubasid nad jätkata iseseisva pangana,» kommenteeris Lõhmus.

Lõhmus pidas tõenäoliseks, et liitmistehingu tulemusel ei saa keegi raha, vaid Ühispank pakub Tallinna Panga aktsiate vastu oma aktsiad. Sarnaselt liitis Hansapank möödunud suvel Deutsch-Lettische Banki ja Ühispank aasta algul Põhja-Eesti Panga (PEP).

Ühispanga nõukogul on uute aktsiate emiteerimiseks vabad käed, sest panga aktsionärid loobusid kaks nädalat tagasi oma eelisostuõigusest.

Pärast PEPi liitmist tõusis Ühispank ühe suvega 9,6 mld kroonise varade mahuga Baltimaade suurimaks pangaks. Järgneb senine pikaaegne liider Hansapank 9,1 miljoni krooniga.

Tallinna Panga haaramisega tõuseb Ühispanga varade maht 12 mld kroonini, mis on kolmandiku võrra suurem kui peamistel konkurentidel Hansapangal ja Hoiupangal.

Tallinna Panga omanikud on pangale ostjat otsinud juba alates kevadest, mil Äripäev avalikustas Tallinna Panga raskused Inreko Laeva ASile antud 40 mln kroonise laevalaenu tagasisaamisega.

Kevadel kaotatud usaldusväärsust kasutasid osavalt ära Tallinna Panga konkurendid, kes meelitasid üle kliente ja nõrgestasid Tallinna Panga turupositsiooni. Suvel pidasid Tallinna Panga juhid mitteametlikke läbirääkimisi Hoiupangaga, ent Hoiupanga omanikud ei pidanud Tallinna Panka nõutud hinna eest piisavalt heaks.

Ühe usaldusväärse allika sõnul oli Hoiupank huvitatud Tallinna Panga professionaalsetest töötajatest, ent viimastel kuudel on Tallinna Pangast lahkunud mitmeid spetsialiste. Pank põhjendab lahkumislainet tõsiste ümberkorralduste ja koondamistega, mille taga on rahvusvahelise konsultatsioonifirma McKinsey nõuanded ja soovitused.

Sügisese börsikrahhi käigus sai Tallinna Pank suurte aktsiainvesteeringute tõttu ligi 30 mln krooni kahju, mistõttu pank alandas oma kasumiprognoosi sama palju. Võrreldes teiste pankadega on Tallinna Panga aktsia börsil tootnud omanikele kõige vähem tulu.

Ühispank peab teise panga liitmiseks saama keskpanga heakskiidu. Seni pole Eestis olnud juhtumit, kus keskpank oleks keeldunud liitumisluba andmast. Ühispangale on Tallinna Panga liitmine käesoleval aastal kolmas tõsisem ettevõtmine pärast Põhja-Eesti Panga liitmist aasta algul ning osaluse omandamist Investeerimispangas.

Hetkel kuum