23. detsember 1997 kell 22:00

Haapsalu ärimees nõuab maksuametilt kahjutasu

Lääne maksuamet on poolteise aasta jooksul teinud Madibergi firmale Mada neli ettekirjutust käibemaksu tasumise kohta, mille firma on tagasi saanud väidetava ekspordi pealt. Ühe ettekirjutusega arestis maksuamet Mada pangakonto, kohus tunnistas hiljem selle sammu ebaseaduslikuks. Kõik ettekirjutused on kohus tühistanud.

Madiberg on kulutanud õigusabile üle 100 000 krooni ja soovib nüüd maksuametilt raha välja nõuda.

Aastatel 1995--1996 ostis firma Mada Eestis kokku toiduaineid ja põllumajandussaadusi ning eksportis neid Venemaale. Kõigil juhtudel oli adressaadiks märgitud Murmanski ettevõte Too Nokkom. Maksuamet on vaidlustanud kõik Mada eksporditehingud.

Esimese ettekirjutuse käibemaksu sissenõudmiseks tegi Lääne maksuamet firmale Mada 1996. aasta septembris. Mada oli ostnud Saaremaalt kanamune ja dokumentide järgi eksportis neid koos kohvi- ja kreemipartiiga Too Nokkomile. Kuna Venemaa tollil polnud dokumente, et see kaup oleks jõudnud Murmanskisse, ja firmat Too Nokkom polnud Murmanski ettevõtteregistris, järeldas Lääne maksuamet, et tegemist oli teeseldud ekspordiga. Madale esitati nõue 18 000 krooni kohta.

Vello Madiberg kinnitas, et tema andis iga kord kauba Tallinnas Venemaa firma esindajale üle ja selle saatusest ta enam rohkem ei teadnud. «See pole minu ega maksuameti asi, kus Venemaa firma on registreeritud,» väitis Madiberg.

Firmaga Mada on kohut käinud ka riigi maksuameti käibemaksutalituse juhataja Sirje Pulk. Tema sõnul on arusaamatu, miks on kohus langetanud otsused Mada kasuks.

«Mitu tundi vaidlesime kord istungil selle üle, kas eksport toimus või mitte,» rääkis Pulk. «Viimaks leidis kohus, et kuna ettekirjutus oli vormiliselt vigane, pole tal võimalik avaldada oma seisukohta asja sisu kohta.»

Pulk on veendunud, et firma Mada on tegelnud fiktiivse ekspordiga ja on rikkunud seadust, kuid ei suuda seda kohtus tõestada. «Ausalt öeldes, kui meil ikka kindlust ei ole, me niisama ettekirjutust ei tee,» sõnas Pulk.

Lääne maksuameti direktor Eerik Ojakäär ütles, et tema meelest pole õige tunnistada maksuameti ettekirjutus kehtetuks ainult vormiliste vigade pärast, süvenemata asja sisusse. «Me saime ju kinnitust välisriigi tollist, et eksporti pole, see on imelik, et kohtule oli sellest vähe,» lausus Ojakäär.

Riigi maksuametil on olnud palju kohtuasju ekspordi tõendamise asjus, millest Mada juhtum on üks markantsemaid oma keerukuse ja mitme korraga arutusel oleva kohtuasja tõttu. Enamasti on kohus tühistanud fiktiivse ekspordi kohta tehtud maksuameti ettekirjutused vormiliste vigade tõttu.

Hetkel kuum