23. märts 1998 kell 22:00

Jeltsin ehmatas kogu maailma

Reformimeelse energeetikaministri Sergei Kirijenko nimetamine peaministri kohusetäitjaks rahustas avalikkust ja finantsturge, kuid Venemaaga äri ajavad Eesti ettevõtjad tunnevad oodatavate muutuste ees kõhedust.

Ärimehed, kes on teinud Vene valitsusaparaadis edukat lobby-tööd, elavad praegu ebakindluse tähe all, sest muudatuste tulemused on etteaimamatud, ütles eile hommikul Eesti-Vene ettevõtjate koja juhatuse esimees Oleg Karpikov. Oma äri headele isiklikele suhetele üles ehitanud ärimehed peavad tõenäoliselt otsast algama, leidis ta.

Eesti suurettevõtjate assotsiatsiooni tegevdirektor Jaak Saarniit ennustas, et Venemaa valitsusaparaadis seisab ees suur rotatsioon, mis võib kohalt nihutada Eestile sõbralike regioonide kubernerid.

Venemaa mõõtmetega riigi puhul mängib stabiilsus erakordset rolli, kuid Saarniidu sõnul polnud Vene televisiooni nädalavahetuse saadetes ja uudistes ühtegi märki kavandatavast muutusest.

«Võib-olla tuli üllatusmoment reformidele kasuks. Euroopa Liidu eksperdid, kellega kohtusin, uskusid noorte poliitikute esiletõusmist ja seeläbi demokraatia kindlustumist,» lisas Saarniit.

Peaminister Mart Siimanni pressiesindaja Daniel Vaarik teatas, et senikaua, kuni Venemaa pole esitanud senisest erinevaid seisukohti, jätkab Eesti valitsus intensiivset tööd juba saavutatud kokkulepetega. Täna kinnitab valitsus riikidevahelise ühiskomisjoni Eesti-poolse koosseisu.

Välisministeeriumi asekantsler Mart Laanemäe ütles, et tõenäoliselt Venemaa välispoliitika ei muutu.

Laanemäe sõnul sattusid äkilise valitsusevahetusega keerulisse olukorda kõik riigid, kellel on Venemaaga ühiskomisjonid. Kui komisjoni kaasesimeheks tuleb Oleg Sõssujevi asemel uus mees, siis võtab see aega, kuni ta ennast tööks ette valmistab. «Peame lootma, et ekspertide tasemel midagi ei muutuks,» ütles Laanemäe.

Vaatamata kriitikale lubas Venemaa president, et valitsus saab muudatusteta töötada uute valimisteni. Tänaseks on Moskvas võtnud maad arvamus, et Jeltsin vabastas Viktor T?ernomõrdini peaministri vastutusest, et ta saaks valmistuda presidendivalimisteks.

Senine energeetikaminister Sergei Kirijenko sai presidendilt ülesande moodustada uus valitsus. T?ernomõrdini kabinet töötab kuni uue valitsuse ametisse asumiseni. Jeltsin avaldas eile valmisolekut esitada uus valitsus riigiduumale kinnitamiseks enne visiiti Jaapanisse 11. aprillil.

Hetkel kuum