24. märts 1998 kell 22:00

Dvigatel pimeduses

RE Eesti Energia tütarfirma Energiamüük direktor Väino Milt ütles, et tal oli eile kella 12.30 paiku Dvigateli juhtidega vestlus elektrivõla tasumise üle. Samal ajal lülitati ettevõttel elekter välja. «Nad lubasid maksta kohe miljon krooni ning ülejäänud võla selle kuu jooksul,» rääkis Milt.

«Leppisime kokku, et kui meie majja ilmub dokument, mis tõestab miljoni krooni ülekandmist ja tuleb kiri, mis garanteerib maksmise, lülitame elektri tagasi,» põhjendas Milt kahe ja poole tunni pikkust voolukatkestust Dvigatelis.

Dvigateli kiri, mis kinnitas miljoni krooni ülekandmist, jõudis Energiamüüki pärastlõunal ja kl 14.55 taastati Dvigateli elektrivarustus.

Dvigatel tarbib kuus umbes miljoni krooni eest elektrienergiat, mis tähendab, et ettevõte oli Energiamüügile võlgu kahe kuu elektritarbimise eest.

Dvigateli tootmisdirektor Koit Kaaristu ütles elektrivarustuse taastamise järel, et õnneks oli elektrikatkestuse ajal lõuna, seetõttu märkimisväärset kahju tootmise seiskumine Dvigatelile ei toonud. Miljon krooni elektrivõla tasumiseks leiti tootmiseks vajalike käibevahendite arvel, lisas ta.

Kaaristu kinnitusel on Dvigatelil selleks aastaks tellimused olemas, kuid tehas saab valmistoodangu eest raha kuu aega pärast partii valmimist. Üldjuhul võtab ühe tellimuse täitmine mitu kuud. Seetõttu kannatab ettevõte praegu käibevahendite nappuse all, lisas ta.

Küsimusele, kuidas leiab Dvigatel raha ülejäänud elektrivõla tasumiseks, vastas Kaaristu, et väljapääs leitakse, kuid seda tuleb teha teiste asjade arvel.

Energiamüügi direktor Väino Milt ütles, et ta ei seo jõuga võla väljanõudmist Eesti Energia mingi erilise kampaaniaga. «Oleme võtnud kursi võlglaste vähendamisele ja varguste tõkestamisele,» lausus ta.

«Dvigatel ei uskunud viimase hetkeni, et neid välja lülitatakse,» sõnas Milt. Ta lisas, et üldiselt tasutakse Eestis viimasel ajal elektri eest korralikult. «Kui tekivad palgavõlad nagu Dvigatelil, on see selge märk, et ettevõte võib pankrotti minna,» sõnas Milt. «Neid asju on vaja ennetada ja võtta ette äärmuslikke meetmeid.»

Tallinna elektroonikaettevõtte Estel ja Dvigateli suured elektrivõlad on tekkinud viimastel kuudel. Üleeile Eesti Energialt samuti viimase hoiatuse saanud AS Estel lubas eile ära maksta 752 000 kroonisest elektrivõlast 270 000 krooni. Eilseks polnud Estelilt tõendit maksmise kohta Energiamüüki veel laekunud.

Äritarbijad võlgnevad Eesti Energiale kokku 74 mln krooni, nende seas on pankrotistunud ettevõtete ja endiste põllumajandusühistute võlgu 1990. aastate algusest.

Hetkel kuum