19. juuli 1998 kell 22:00

Eestlased Soomes, soomlased Eestis

Eesti turistide arv Soomes on Soome statistikaameti teatel tänavu järsult kasvanud. Eestlaste ööbimiste arv Soome majutusasutustes kasvas tänavu jaanuaris-mais 40 protsenti.

Hispaanlaste ööbimiste arv Soomes kasvas 30 ja venelaste ööbimiste arv 20 protsenti. Rootslasi ööbis Soome majutusasutustes 10 protsenti vähem kui 1997. aasta esimese viie kuuga. Kokku kasvas välismaalaste ööbimiste arv Soome majutusasutustes jaanuaris-mais 8 protsenti.

Hotellitubade keskmine hind oli mais 388 marka ehk 1000 Eesti krooni, võrreldes 374 marga ehk 970 krooniga möödunud aasta samal ajal.

Soome maksuvaba müük kasvas aasta esimese kuue kuuga ligi 26 protsenti ja küündis üle 240 miljoni marga, mis on kõigi aegade rekord. Ülekaalukalt suurim ostjaskond oli pärit Venemaalt (89%), teisel kohal olid eestlased 2,9 protsendiga.

Tax-free kaubanduse uuringu teinud Global Refund Finland (GRF) rõhutab, et venelaste suur osakaal on tingitud sellest, et teistest riikidest saabuvate turistide põhiosa külastab Soomet aasta teisel poolel.

Venelaste ostuhimu on hakanud mõnevõrra piirama Vene tolliameti uus eeskiri, mille kohaselt neil tuleb maksta tax-free kaupade eest tolli, kui nende kaal ületab 50 kilogrammi või väärtus 1000 dollarit.

Eestlased on jõudsalt suurendanud oma maksuvabasid oste Soomes: mullusega võrreldes ostsid nad esimesel poolaastal kaupu 7,5 miljoni Soome marga eest ehk 19,5 miljoni krooni eest, mis teeb 42 protsenti rohkem. GRF on arvamusel, et eestlaste ostude suurenemist on soodustanud Soome ja Eesti vahel kehtestatud viisavabadus.

Kõige rohkem müüdi Soomes maksuvabalt rõivaid. Turistid ostsid neid 39,6 miljoni marga eest, mis teeb kasvuks 21 protsenti. Järgnesid autode varuosad, kuldehted ja kellad, sporditarbed jm.

Kõige soositum turistide ostupaik Soomes on Helsingi, kus tehti 42 protsenti kõigist maksuvabadest ostudest. Kuid seal oli kasv ainult 8 protsenti, samal ajal kui Kajaanis ja Töysäs maksuvaba müük tänu Venemaa bussireisijatele kahekordistus.

Soomes on maksuvaba ostu minimaalne suurus 250 marka ja kauba hinnast saab tagasi tavaliselt 12--16 protsenti.

Soomlaste lühiajalised ööbimised Eestis suurenesid eelmisel aastal neljandiku võrra, sealhulgas Tartus ja Pärnus 40 protsenti, ning raha kulutasid nad varasema aastaga võrreldes viiendiku võrra rohkem.

Soome turismikeskuse uuringu kohaselt on Eesti reis kolmandikule soomlastest aasta olulisim ja pikim puhkusereis.

Eestisse tehti mullu üle 300 000 ööbimist sisaldanud reisi, millest 260 000 olid 1--3 ööbimisega. Võrdluseks võib öelda, et Rootsi tegid soomlased niisuguseid reise 135 000.

Mõlemas riigis kulutasid Soome turistid inimese kohta keskmiselt 1400 marka, kusjuures Rootsis elati põhiliselt sugulaste või tuttavate pool, Eestis aga hotellis. BNS-KL-ÄP

Hetkel kuum