4. august 1998 kell 22:00

Müstika hõngub üle kinnaste

Kangialusesse käsitööpoodi kutsub kena nukk ja vimplina rippuv asjalik riidest reklaam. Vineerile maalitud sildid aga üldpildiga ei haaku. Vääratuseks pean kangialuses vohavat kõrsesemete ekspositsiooni.

Järsust kivitrepist keldripoodi tulnu satub naturaalsesse keskkonda. Küüritud põranda on külastajate jalad läikivaks poleerinud. Võimsad laetalad lisavad müstilist hõngu, vähetöödeldud puidust nagid ja kandurid, mis harmoneeruvad paekiviseintega. Stiilist langeb välja metalltorust kardinahoidja proovikabiini ees.

8 punkti.

Tõeliselt arhailine ja uhke koht. Maa all on kõik vana ja salapärane. Isesuguse tunde tekitab vana keldri lõhn.

Esialgu jääb mulje, nagu oleks esemed kaootiliselt välja pandud, kuid lähemalt silmitsedes on näha, et igal esemel on oma kindel koht.

Kaubaga üle kuhjamine on selliste poodide puhul loomulik: pole kaht sarnast käsitööeset.

Ka poodi siseneda on huvitav, kooritud puud ja roovaibad tekitavad meeldiva aura. Pisut jättis soovida valgus. Mõnes kohas on nii hämar, et ei näe õieti eseme värvegi.

10 punkti

Poe uks äratab tähelepanu, nukk püüab pilku, aga kui siseneda, siis, oh õudust, tundub, et selles kohas on kanalisatsiooniprobleemid. Ka on tavalised radiaatorid väga silmatorkavas kohas ja juhtmed ripnevad igal pool.

Et kogu pisike ruum on maetud kauba alla, tekib tunne, et tegemist on lao, mitte kauplusega.

Minu arvates selline koht vanalinnale au ei tee, kuigi eeldused selleks on suurepärased. Valgus on läbimõtlematu, kaootiliselt ripnevad valgustid tunduvad ajutised. Sellised poed ja kaup iseenesest aga vanalinna sobivad.

4 punkti

Tore, et vana on säilitatud suhteliselt ehedana. Kuigi lagi on väga madal, teeb kivi- ja palkmaterjal ruumi sobilikuks, et seal käsitööd müüa.

Valgustuse ja elektrisüsteemi teeksin ma teisiti. Modernsed plastmassist valgustid ei sobi sellisesse kohta, tundus, et valgustuse pealt on püütud kokku hoida. Letid on palkidega ühte tooni ja omapärased. Kaupluseviidad on hästi kujundatud, aga turistid ei pruugi keelest aru saada.

Igatahes on taoliste ajalooliste ruumide kasutamine rahvusliku käsitöö müügiks igati tervitatav.

8 punkti

Hetkel kuum