6. august 1998 kell 22:00

Matkavarustusse kuuluvad söögivalmistamise tarbed

Perega matkamine on muutunud populaarseks tänu mitmekesisusele -- võib liikuda jalgsi, rattaga, suuskadel, süsta, kanuu või mõne muu veesõidukiga, samuti autoga.

Eelkõige on looduses matkamine siiski enese proovilepanek. Iseseisvalt tuleb ju kõigega hakkama saada.

Söögi valmistamiseks vajalikud vahendid

Kindlasti on vaja söögikeetmiskohta. Tänapäeval on raske leida paika, kus tohib lõket teha, mistõttu soovitan osta kaasa priimuse.

Priimuseid on mitmesuguseid: vedelkütusega, gaasiga, kuivtablettidega.

Bensiinipriimus sobib automatkajale, sest kütus on alati kaasas.

Kuid rõhu alla pumbatud bensiinipriimus võib käituda üsnagi ettearvamatult, näiteks plahvatada. Bensiinipriimusel kasutatud keedunõud on pärast tahmased, mistõttu on neid ebameeldiv transportida.

Gaasipriimuse muretsemisel saab valida suures valikus põletite vahel. Põleti võimsus ja suurus sõltub kaasas olevate inimeste arvust.

Näidisperele võib soovitada keskmise võimsusega (1 liiter vett läheb keema 3 minutiga) põletit, mis keeratakse kaasavõetava gaasiballooni peale. Kaasavõetavaid gaasiballoone tuleb varuda matkatarvete poest, sest neid pole veel igal pool Eestis saada.

Näidisperele kulub 2 suurt (450 g) ballooni, et saaks päevas kolm korda süüa teha.

Hoiatus! Enne gaasiballoonide ostmist juhuslikest kohtadest kontrolli müüjalt või loe pakendilt, mida balloon sisaldab. Välitingimustes on hea kasutada propaani-butaani gaasisegu. Kui balloonile on ainult propaan kirjutatud, siis seda õues kasutada ei saa (need balloonid on küll reeglina odavamad, kuid põlevad vaid toatemperatuuril).

Kuivtablettide põleteid ning ka kuivtablette on praegu raske leida. Ent kui selline pliidike on teil endistest aegadest olemas ja kuivtabletid muretsetud (näiteks Soomest), olete sooja söögi enesele taganud.

Söögi valimine

Toiduvalik sõltub küll pere harjumustest, kuid priimustel tuleb kasutada siiski kiiresti valmivaid toite (pakisupid, -pudrud jne). Soovitav menüü üheks päevaks:

- hommikuks:

puder, tee või kohv, võileivad;

- lõunaks:

pakisupp, midagi näksimiseks (küpsised, vahvlid jne);

- õhtuks:

pakikartulipuder lihakonserviga, kissell, võileivad.

Hetkel kuum