16 märts 1999

Mõõdukas edasiminek

Täna kell 15 peaksid Reformierakonna, Isamaaliidu ja Mõõdukate liidrid alla kirjutama koalitsioonileppele.

Seni avalikkuse ette jõudnud leppepunktidele toetudes arvab Äripäev, et Reformierakond on pidanud tublisti lõivu maksma oma partneritele.

Kolme liitlase ja samas konkurendi kokkulepe on muidugi kogum kompromisse ehk teisisõnu lepe vastab selle koostamispõhimõtetele -- pidi ju ametliku teadaande kohaselt leppe kokku kirjutama Isamaaliit Mõõdukate ettepanekute (loe programmi) järgi, arvestades ka Reformierakonna ideid.

Reformierakonna lipulaevast -- ettevõtte tulumaksu kaotamisest -- on leppesse jõudnud ebamäärane ja tõlgendusvõimalusi jättev sõnastus: «...kaotab alates 1. jaanuarist 2000 ettevõtte tulumaksu kõigilt ettevõtte arendamiseks tehtavatelt investeeringutelt, sh uute töökohtade rajamisse, sotsiaalsfääri ja hariduse arendamisse, oma töötajate sotsiaalsesse kaitsesse.»

Kõigil peaks meeles olema, milline vaidlus ja tõlgenduste rohkus (mis kuulub esimese ja mis teise grupi põhivarasse jne) oli tulumaksuvabastuse koonderakondliku muganduse puhul. Nüüdset sõnastust võiks interpreteerida ka nii, et ettevõtjale on soodus ajada kõrgeks koolituskulud, ehitada töötajaile korterid ja ise luua ametiühing. Loodetavasti on reformistid soostunud mõõdukalt segase sõnastusega seepärast, et hiljem tugevate majandusinimeste poolest mitte just rikas ja raamatupidamises mitte väga tugev Mõõdukate partei seada fakti ette, et leppes kirjapandu tähendab siiski täielikku tulumaksu kaotamist.

Madalaid makse tõotasid valimiste eel kõik erakonnad. See seisukoht on jäänud. Leppes lubatakse mitte tõsta sotsiaalmaksu, kuid seatakse sisse töötuskindlustus ja tööpensionikindlustus -- plusspunkt Mõõdukatele.

Põllumajanduse otsetoetuste vähendamist ei ole valimiseelseis lubadustes kirjas ühelgi kolmikliidu liikmel. Leppes on lisaks juures maahooldustoetus -- ka see pärineb Mõõdukate platvormist. Ebamääraseks jääb nn siseturukaitse meetmete küsimus. Kõlvatust konkurentsist rääkis enne valimisi Isamaaliit ja konkreetselt ELi ja WTO eeskujul meetmete rakendamisest Mõõdukad.

Toetuselubadused mõjuvad veidi ettevaatlikuks tegevalt. Kodus lapsi kasvatavale vanemale kulub miinimumpalk senise kesise lapsetoetuse taustal küll marjaks ära, samuti tulumaksuvaba miinimumi sidumine laste arvuga (Isamaaliit). Kusagilt tuleb ent selleks kõigeks ka raha leida. Aktsiiside ja käibemaksu hüppelist kasvu partnerid ette ei näe. Jääb loota enne valimisi lubatud tõhusama maksukogumise peale.

Põhimõtteliselt pakub kolmikliidu koalitsioonilepe võrreldes praeguse olukorraga ettevõtjale siiski edasiminekut. Mitte küll väga hoogsat, ent põhjust nentimiseks, et selle valitsuse ajal võib elada, peaks ettevõtjal olema.

Hetkel kuum